06.11.18

Nezačipovaného psa veterinár neošetrí

foto: Iveta Vaculová

Od 1. septembra vstúpil do platnosti nový zákon o veterinárnej starostlivosti, ktorý prináša viacero zmien. Tou najhlavnejšou je, že každý pes musí byť začipovaný.

Na čipe, ktorý je vedený v Centrálnom registri spoločenských zvierat, sú všetky informácie o vlastníkovi zvieraťa, ale aj o všetkých zmenách či očkovaniach. Informáciu o vakcinácii musí veterinár zadať do systému do 24 hodín. Súkromný veterinárny lekár je rovnako povinný do 24 hodín zaregistrovať do registra aj vakcináciu psa proti besnote.

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac

Hrozia vysoké pokuty

Nový zákon tiež hovorí, že na psovi, ktorý nie je začipovaný, nesmie veterinár vykonať žiadne veterinárne úkony. Výnimkou sú nevyhnutné prípady v záujme ochrany zdravia psa alebo človeka.

„Za porušenie tohto zákona uloží orgán veterinárnej správy veterinárnemu lekárovi pokutu od 1 750 eur do 20-tisíc eur. Je jasné, že neodmietneme ošetrenie chorého zvieraťa, ale takého majiteľa budeme musieť nahlásiť orgánom štátnej veterinárnej správy,“ hovorí Alexandra Trbolová, prednostka Kliniky malých zvierat Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Zavedenie čipu trvá iba chvíľočku. Asi ako pichnutie obyčajnej injekcie. Veterinár Martin Bodnár chodí do Krásnej pravidelne. Hoci bol pozvaný na čipovanie, mal pripravené aj vakcíny na očkovanie. 	foto na dvojstrane: Iveta Vaculová
Zavedenie čipu trvá iba chvíľočku. Asi ako pichnutie obyčajnej injekcie. Veterinár Martin Bodnár chodí do Krásnej pravidelne. Hoci bol pozvaný na čipovanie, mal pripravené aj vakcíny na očkovanie. foto: Iveta Vaculová
Alexandra Trbolová, prednostka Kliniky malých zvierat Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. foto: veja
Alexandra Trbolová, prednostka Kliniky malých zvierat Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. foto: iva

Eviduje sa každá zmena

„Povinnosťou vlastníka je podľa zákona zabezpečiť trvalé označenie psa chovaného na území Slovenskej republiky transpondérom (čipom). Je to potrebné urobiť pred prvou zmenou vlastníka psa, najneskôr však do 12 týždňov veku zvieraťa a uviesť identifikačné údaje psa a vlastníka v Centrálnom registri spoločenských zvierat,“ upozorňuje A. Trbolová. Tieto zmeny treba urobiť najneskôr do 21 dní odo dňa zmeny prostredníctvom súkromného veterinárneho lekára. Údaje je povinný nahlásiť ten, kto prevádza vlastníctvo psa na inú osobu.

Pes, ktorý sa narodil do 31. augusta 2018, musí byť označený do 31. októbra 2019. To sa nevzťahuje na psa, ktorý sa uvádza na trh, prevádza do vlastníctva alebo držby inej osoby, umiestňuje sa do karanténnej stanice alebo útulku pre zvieratá.

Aj v prípade úhynu registrovaného psa je vlastník povinný prostredníctvom veterinára uviesť túto skutočnosť do registra do 21 dní. 


Hromadné čipovanie v Krásnej bolo úspešné

Mnohí súkromní veterinárni lekári vykonávali aj doteraz hromadnú vakcináciu psov proti besnote v jednotlivých obciach. Túto vakcináciu môžu teraz lekári využiť aj na čipovanie psov. Je totiž v záujme obce zabezpečiť čo najväčšiu začipovanosť.

Mestská časť Košice - Krásna v polovici októbra prostredníctvom sociálnej siete oznámila, že miestny úrad organizuje pred budovou kaštieľa hromadné čipovanie psov starších ako 12 týždňov. Každý vlastník zvieraťa mal doniesť 15 eur, registračnú kartu zvieraťa a občiansky preukaz. 

Je to aj naša povinnosť

Starosta obce Marek Kažimír hovorí, že s nápadom prišla ich obyvateľka pani Antalová. „Občania budú iba radi, že nebudú musieť prevážať svojich psíkov autom do Košíc k veterinárovi. Samozrejme, že tým ušetria čas aj svoje peniaze. Zavolal som teda nášmu „obecnému“ veterinárovi Martinovi Bodnárovi, s ktorým aktívne spolupracujeme niekoľko rokov. Chodí k nám aj na hromadnú vakcináciu proti besnote. Bol som veľmi rád, že súhlasil,“ povedal nám starosta, ktorý dohliadal na priebeh čipovania.

V obci je zaevidovaných okolo 400 psíkov. „Nemyslím si, že sú všetky psy zapísané u nás na úrade. Určite je tu aj veľa tulákov. Práve preto robíme aj túto akciu, pretože týmto spôsobom vieme motivovať ľudí, aby si zaplatili aj daň za psíka, z ktorej obec dostáva z Magistrátu mesta Košice 50 percent,“ spresňuje starosta a dodáva, že aj mestskí policajti vedia rýchlejšie odovzdať zatúlané zviera, ktoré má čip, keďže čítačky majú k dispozícii.

Čítačkou sa overí funkčnosť čipu. Podobnú nosia pri seba aj mestskí policajti.
Čítačkou sa overí funkčnosť čipu. Podobnú nosia pri seba aj mestskí policajti. foto: iva

Funguje to perfektne

V sobotu od deviatej ráno začali chodiť prví obyvatelia obce. „Som rada, že nám obec poskytla takúto možnosť. Môj psík sa volá Angel a má už štyri roky. Zatiaľ mi ešte neušiel, ale človek nikdy nevie,“ povedala hneď po čipovaní psíka jeho majiteľka Ema. 

„Celý proces čipovania trvá iba pár minút. Čip je maličký, zavádzam ho iba pod kožu a psík to ani necíti. Samozrejme, že ho musí majiteľ pridržať, ale ide to raz-dva. Niektoré psíky nie sú ani zaočkované, tak tu mám pripravené aj vakcíny,“ hovorí košický veterinár M. Bodnár. 

reklamná správa

„Som rád, že aj celý registračný systém funguje perfektne a spoľahlivo. Psíka musím zapísať do 24 hodín, ale potom už stačí iba rodné číslo majiteľa a všetky údaje sú k dispozícii. Ľudia v Krásnej prišli dobre pripravení. Väčšina z nich má už so sebou aj vyplnenú registračnú kartu,“ konštatuje lekár a dodáva, že momentálne sa čipujú iba psíky. „Ak by bol záujem aj o začipovanie mačičky, nie je to problém, ale dnes som tu takého majiteľa nemal.“

V mestskej časti Košice Krásna v poslednú októbrovú sobotu začipovali spolu 34 psov.

Šteniatka sa čipujú až po dovŕšení 12 týždňov. Toto psíča v Krásnej bolo ešte veľmi maličké.
Šteniatka sa čipujú až po dovŕšení 12 týždňov. Toto psíča v Krásnej bolo ešte veľmi maličké. foto: iva
Maximálna cena čipu je 10 eur

Podľa informácie A. Trbolovej, najväčší košický útulok Únie vzájomnej pomoci má začipované všetky psy, každého psíka dajú na adopciu len začipovaného. Podobne fungujú aj iné útulky.

Z novely zákona tiež vyplýva, že od 1. septembra môže veterinár za začipovanie žiadať maximálne 10 eur. 

Podľa veterinárov sa majitelia zvierat nemusia čipovania obávať. „Čipovanie nie je bolestivejšie ako bežná podkožná injekcia. Celý aplikačný a evidenčný úkon trvá pár minút,“ vysvetlila pre TASR prezidentka Komory veterinárnych lekárov SR Silvia Štefáková. Za majiteľov v hmotnej núdzi alebo poberateľov minimálneho dôchodku poplatok za začipovanie uhradí štát.

Čip musí mať aj tehotná suka. V prípade plánovaného rozmnožovania ju musí dať majiteľ zaregistrovať ešte pred pripustením, v prípade neplánovaného otehotnenia bezodkladne. Majiteľovi psa, ktorý má byť podľa zákona začipovaný a nie je, hrozí pokuta 50 eur. 

(TASR, JV)

 

reklamná správa

Čítajte viac: psickari zakony

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím