13.06.17

Padol rekord desaťročia v počte ubytovaných návštevníkov Košíc

Foto: Veronika Janušková

Turisti čoraz viac objavujú Košice. Potvrdili to štatistici, ale aj šéf organizácie Visit Košice Miloslav Klíma. Uplynulý rok bol pre Košice z hľadiska rozvoja cestovného ruchu mimoriadne úspešný. 

Vlani v metropole východu zaznamenali takmer 185-tisíc ubytovaných návštevníkov. Je to rekord desaťročia!

d
šéf organizácie Visit Košice Miloslav Klíma

Záujem zahraničia

Košice poskytovali ubytovacie služby v 67 zariadeniach, ktoré mali k dispozícii 5 648 lôžok v 2 470 izbách. Najvyšší podiel, asi tri pätiny možností ubytovania, boli v hoteloch a penziónoch. „Ubytovacie zariadenia v krajskom meste ponúkali 41,6 percenta lôžkovej kapacity celého Košického kraja. Pre osoby so zníženou mobilitou bolo dostupných spolu 29 izieb,“ informovala Emília Čičváková zo Štatistického úradu SR v Košiciach.

Každý druhý návštevník Košického kraja sa ubytoval v niektorom z hotelov alebo penziónov Košíc. „Počet takmer 185-tisíc ubytovaných návštevníkov bol v Košiciach najvyšší od roku 2007, teda za posledných desať rokov. Oproti predchádzajúcemu roku počet návštevníkov vzrástol o 30,5 tisíc,“ uviedla E. Čičváková. 

Počet domácich návštevníkov vzrástol o 15,3 percenta, v prípade zahraničných to bolo až o 26,9 percenta. 

Dorazila aj exotika

Z celkového počtu ubytovaných návštevníkov bolo vyše 75-tisíc cudzincov. „Každý piaty zahraničný návštevník prišiel z Českej republiky, každý desiaty z Poľska. Z Maďarska, Ukrajiny a vzdialenejšieho Nemecka pricestovalo približne po osem percent návštevníkov,“ upresnila E. Čičváková. 

Košice navštívili aj hostia z exotickejších krajín, ako je Japonsko (593), Čína (526), India (146), Brazília (250) či z  Izraela (1 033). „Ubytovaní hostia strávili v našom meste spolu vyše 350-tisíc nocí, priemerne jeden návštevník asi 1,9 noci,“ doplnila E. Čičváková.

Letecké spojenie

Čísla návštevnosti pozná aj výkonný riaditeľ Visit Košice Miloslav Klíma. „Čísla sú dobré, jednak ich máme aj od jednotlivých hotelov, a tiež disponujeme číslami z ubytovacej dane. Cítime nárast turistov,“ konštatoval M. Klíma.

Visit Košice podporuje ročne viac ako 70 projektov, aby prilákali do mesta ešte viac turistov. „Ide o niektoré priamo v Košiciach, ale aj marketingové kampane v priľahlých krajinách. Takisto sme nápomocní pri rozbiehaní nových leteckých liniek, ako je to aktuálne do Tel Avivu či do Kolína,“ doplnil M. Klíma. 

Zvýšeniu počtu turistov pomáha  aj otváranie nových leteckých liniek. foto na dvojstrane: Veronika Janušková
Zvýšeniu počtu turistov pomáha aj otváranie nových leteckých liniek. foto: Veronika Janušková

Skreslený údaj?

Riaditeľka Košického hotela Bankov Adriana Hurová štatistické čísla o návštevnosti mesta vníma ako nie najpresnejší ukazovateľ.

„Nerozlišuje typy zákazníkov tak, ako by sme ho pre potreby cestovného ruchu potrebovali definovať. Turistické ubytovne, ako nižšia ubytovacia kategória v dobe ekonomickej konjunktúry, evidujú ubytovaných hostí, ktorí do nášho regiónu prišli napríklad za prácou na dva až tri mesiace, teda dlhodobo. Svojou obsadenosťou celkovo skresľujú ukazovatele v cestovnom ruchu,“ myslí si A. Hurová.


Projekt Košice Story Hotel

V hoteloch Roca, Centrum, Ambassador a Zlatý Dukát môžu návštevníci prespať v štýlových izbách, ktoré vytvorili umelci a architekti.

Pretvorením hotelových izieb sa v projekte Košice Story Hotel podarilo prepojiť kultúru, kreatívny svet a cestovný ruch. V hoteli Roca vznikla izba o otvorenej mestskej galérii a street art-e v Košiciach. Izba je vyskladaná mozaikou tunajšieho street art-u. Zlúčili sa tu momenty a symboly mestského prostredia a pouličného umenia.

Filmových fanúšikov zaujme hotel Centrum, kde je čiernobiely pohľad na košickú kinematografiu. 

hotel Roca
hotel Roca

Izba o zlatom veku výtvarnej moderny sa zase nachádza v hoteli Ambassador. Návštevník sa presunie do dvadsiatych rokov minulého storočia.

Posledná štýlová izba sa nachádza v Boutique hoteli Zlatý dukát, tá je venovaná košickému zlatému pokladu a jeho tajomstvám. 

Návštevníci okrem strávenej noci v týchto izbách dostanú aj bonusy navyše, a to voľný vstup do Východoslovenskej galérie a do Východoslovenského múzea, ale aj voľný vstup na výstavy K13, dva lístky do Kina Úsmev a celodenný vstup do HUBa co-working.


Dôchodcovská turistika

Návštevníkov pribúda, no odborníci na cestovný ruch sa zhodujú, že veľa z nich príde do Košíc iba na jeden deň. Novinkou je dôchodcovská turistika.

Nárast jednodňovej turistiky zaznamenal výkonný riaditeľ Visit Košice Miloslav Klíma, ako aj šéf Mestského informačného centra Ladislav Korán.

„Prichádzajú návštevníci z Maďarska či Poľska,“ poznamenal M. Klíma. Podľa L. Korána veľa turistov príde do Košíc iba na niekoľko hodín. „Evidujeme záujem najmä zo Slovenska, Maďarska a Poľska. Začala sa aj dôchodcovská turistika, keďže majú zadarmo vlaky. Ráno sadnú do vozňa, privezú sa sem, pozrú si Jakabov palác, Dóm svätej Alžbety a potom odídu,“ konštatoval L. Korán, no podľa neho prevláda najmä biznis klientela. 

Košice a Slovensko sú bezpečná a vyhľadávaná destinácia.
Košice a Slovensko sú bezpečná a vyhľadávaná destinácia.

Obaja sa zhodli, že lákadlom je aj bezpečnosť mesta a krajiny. „Sme bezpečná destinácia, takže si mnohí zvolia aj ,nepoznané‘ Košice,“ podotkol L. Korán. 

Stúpajúci trend je podľa turistického sprievodcu Milana Kolcuna od udelenia titulu Európskeho mesta kultúry v roku 2013. „Stále ale prevláda kongresová turistika, pamiatky si pozrú za jednu až dve hodiny,“ poznamenal M. Kolcun. Turisti prichádzajú aj s netradičnými požiadavkami, napríklad si chcú pozrieť sídliská a architektúru zo 60. až 90. rokov.

foto: Veronika Janušková

Čítajte viac: turizmus lety

Hakl
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1998. Pôsobil vo viacerých redakciách, napríklad v Košickom večerníku, Košickom denníku a v celoslovenskom denníku Nový Čas. V redakcii KOŠICE:DNES sa zaoberá komunálnou politikou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím