18.10.19

Paška, Švigár či Sidor. Nahrávka potvrdzuje spis Gorila, ktorý vrhá tiene aj na Košičanov

foto: tasr
Rokytka
Roman Rokytka
zástupca šéfredaktora
Zdieľať:

V noci na stredu dostalo viacero slovenských redakcií link na 39-hodinovú nahrávku Gorila. Zvukový záznam je vo viacerých častiach totožný s analytickým spisom, ktorý anonymný zdroj zverejnil už v roku 2011.

S najväčšou pravdepodobnosťou ide o pravý záznam z odpočúvania Slovenskej informačnej služby (SIS) v rokoch 2005 a 2006, ktoré prebiehalo v konšpiračnom byte na Vazovovej ulici v Bratislave v rámci akcie Gorila. Tajne sa v ňom stretával spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák s politikmi a inými štátnymi predstaviteľmi. 

Komunikovali najmä o úplatkoch pri privatizácii štátneho majetku pre ministrov a ďalších nominantov druhej vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ) z rokov 2002 až 2006 a kupovaní poslancov parlamentu Pentou, aby sa zachránila pravicová koalícia. Na nahrávke však počuť aj známy rozhovor Haščáka so šéfom Smeru Robertom Ficom. 

Jeho kľúčovou témou je zdravotníctvo, v ktorom chce Penta podnikať s primeranou maržou. Reč pritom príde na Košičana Pavla Pašku, ktorý bol podpredsedom v tom čase opozičnej strany Smer a neskôr šéfom Národnej rady. Haščák Pašku, ktorý sa v rodnom meste preslávil bývaním v apartmánovom dome na okraji Mestského parku, označuje za odborníka na zdravotníctvo. 

reklamná správa

Haščák nechcel konflikt 

Podľa spisu aj nahrávky Fico Haščákovi hovoril, že Paška bude kandidátom Smeru na ministra zdravotníctva, ak by im tento rezort po voľbách pripadol. Tiež potvrdí, že Paška sám podniká v zdravotníctve. „Má sa s ním zmysel baviť, že by sme mu vytvorili nejaký priestor v tomto sektore?“ pýtal sa Haščák Fica s tým, že či by medzi nimi mohol vzniknúť konflikt. 

„Paľo je dostatočne rozumný na to, aby neurobil niečo z krátkodobého hľadiska, čo by mu zaviazalo ruky. Z dlhodobého hľadiska určite áno,“ odpovie Fico s tým, že Paška je „biznismen“. Rozídu sa s tým, že Fico dohodne Haščákovi stretnutie s Paškom. 

V nasledujúcich rokoch za vlády Smeru Penta narástla vo viacerých zdravotníckych oblastiach. Niekedy sa jej cesty v tomto sektore stretli s takzvanou košickou zdravotníckou skupinou, ako politická opozícia a médiá pri viacerých kauzách označovali podnikateľov v zdravotníctve a nominantov Smeru v tomto rezorte pochádzajúcich z Košíc. 

O P. Paškovi v nahrávke R. Fico povedal aj to, že je „spoľahlivý chlap“ a verí mu viac ako R. Kaliňákovi. foto: tasr
O P. Paškovi v nahrávke R. Fico povedal aj to, že je „spoľahlivý chlap“ a verí mu viac ako R. Kaliňákovi. foto: tasr

Pažinková aj Čislák 

Penta napríklad v roku 2014 kúpila polikliniku Sekčov v Prešove od firmy Wesper, ktorej predtým za vlády Smeru ministerstvo zdravotníctva pridelilo 2,5 milióna eur z eurofondov na jej rekonštrukciu. Spoločníkom Wesperu bol aj Peter Pažinka, manžel Moniky Pažinkovej, nominantky Smeru vo funkcii šéfky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. 

V zdravotníckych firmách Penty pred aj po nástupe do štátnej funkcie pracoval Košičan Vilam Čislák, ktorý bol ministrom zdravotníctva v druhe vláde Smeru, predtým aj štátnym tajomníkom tohto ministerstva.   

Paška v roku 2018 zomrel. Pravosť spisu Gorila vždy popieral. V roku 2012 v televízii Markíza dokonca kauzu nepoužil proti pravicovým politikom. „Kým nie je riadnym vyšetrovaním dokázané trestnoprávne konanie, bolo by veľmi nekorektné, keby sme našich oponentov kritizovali,“ uviedol Paška. 

Fico včera na tlačovej besede hovoril, že s Haščákom sa stretol viackrát, ale nepotvrdil, že aj v byte na Vazovovej. „Bol v strane zodpovedný za sekciu zdravotníctva,“ vysvetľoval, prečo mohol s finančníkom rozoberať Pašku. Hneval sa, že médiá riešia mŕtvych.  

reklamná správa

Začínali v ANO 

V analytickom prepise z roku 2011 sa spomínajú aj iní Košičania. Viackrát padnú mená Igora Sidora a Vladimíra Švigára, ktorí v tom čase vlastnili firmu V.O.D.S. na spracovanie odpadov. 

Sidor a krátko aj Švigár pôsobili aj v politike, obaja začínali v strane ANO Pavla Ruska. Švigár bol do roku 2004 jej košickým krajským predsedom, Sidor jej nominantom v Správnej rade Recyklačného fondu. Z ANO bol aj minister hospodárstva Jirko Malchárek, hlavná postava Gorily, ktorý podľa Haščákových slov v nahrávke dostal provízie vo výške 329 miliónov korún (vyše desať miliónov eur). 

Podľa spisu Haščák o V.O.D.S. hovoril ako o nastrčenej firme Penty, plánoval cez ňu napríklad akvizície vodárenských spoločností, ktorých akcie štát previedol na obce a mestá. 

„S uvedenou finančnou skupinou som nikdy nepodnikal ani nerealizoval žiadne obchody,“ povedal denníku KOŠICE:DNES Švigár s tým, že nikto nevie ovplyvniť, kedy, kde, v akých súkromných rozhovoroch a v akom kontexte odznie alebo nie jeho meno.  

V.O.D.S. sa v spise spomína aj v rozhovore majiteľa konšpiračného bytu Penty Zoltána Vargu a funkcionára vtedajšieho Úradu boja proti korupcii Jána Rejdu, ktorého mala platiť Penta. SIS obsah vyhodnotila tak, že policajt sa v prospech finančnej skupiny zaujíma o prípad, v ktorom sa preveruje použitie príspevkov z Recyklačného fondu aj firmou V.O.D.S. „Rejda vysvetľuje, že časť je už vo vyšetrovaní a časť má ešte stále operatíva,“ stojí v spise. 

I. Sidor sedel vo vedení Recyklačného fondu a zároveň jeho firma poberala od neho dotácie. foto: veja
I. Sidor sedel vo vedení Recyklačného fondu a zároveň jeho firma poberala od neho dotácie. foto: veja

Sidor: Rejdu nepoznám

Časopis Týždeň v roku 2010 zmapoval, že V.O.D.S. získala od roku 2002 od Recyklačného fondu príspevky v celkovej výške 4,3 milióna eur. Okrem toho získala aj dotáciu zo štrukturálnych fondov Európskej únie vo výške 3,1 milióna eur. 

„To, či prebiehalo, alebo neprebiehalo vyšetrovanie k príspevkom z Recyklačneho fondu v rokoch 2005-2006 nemám žiadnu vedomosť, nebol som ani predvolaný k nejakému vysvetleniu alebo výsluchu. K predmetným dotáciám sme mali niekoľko kontrol, ktoré stále prichádzali po čerpaní a boli bez závad,“ hovorí dnes Sidor. Zároveň tvrdí, že s Rejdom sa nikdy nestretol, ani súkromne, ani pracovne. 

Švigár zasa jednoznačne vraví, že polícia „nikdy nezačala voči V.O.D.S. trestné stíhanie“. Dodáva, že o udelení štátnych príspevkov na zhodnocovanie odpadov rozhodovala 15-členná správna rada fondu. 

Odpoveď má aj na možný stret záujmov vyplývajúci z pôsobenia Sidora v Recyklačnom fonde. „Môj vtedajší obchodný partner sa pri hlasovaniach týkajúcich sa uvedenej spoločnosti vždy zdržal, aby nedošlo ku konfliktu záujmov,“ uviedol. 

V. Švigár od septembra šéfuje významnej štátnej firme, ktorá spadá pod ministerstvo hospodárstva P. Žigu (Smer).  foto: javys
V. Švigár od septembra šéfuje významnej štátnej firme, ktorá spadá pod ministerstvo hospodárstva P. Žigu (Smer). foto: javys

Šéf JAVYS-u

Sidor bol počas vlády I. Radičovej v rokoch 2010 až 2012 poslancom parlamentu za Most-Híd. Do leta 2018 bol v Košiciach mestským poslancom, jeho strana Šport do Košíc a na východ mala v komunálnej politike blízko k Smeru. Dnes stále podniká v rôznych oblastiach cez akciovku Sidor Holding. 

Švigár je majiteľom luxusného hotela Slamený dom v Malej Ide, ktorý bol postavený aj za eurofondy. V septembri sa stal generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva Jadrovej vyraďovacej spoločnosti (JAVYS). 

Štátna firma má monopol na činnosti pri vyraďovaní jadrových elektrární, ročne nakladá s desiatkami miliónov z verejných zdrojov. Vlastní ju štát cez ministerstvo hospodárstva, ktoré riadi tiež Košičan, podpredseda Smeru Peter Žiga. 

Kto z Košic sa ešte spomína v Gorile

- František Olejník, vtedajší dekan košickej leteckej fakulty, podľa spisu telefonoval Z. Vargovi, bývalému policajtovi, spolupracovníkovi Penty a majiteľovi konšpiračného bytu, ktorý SIS odpočúvala. Podľa jeho vzhľadu dostala kauza Gorila svoje pomenovanie. Varga pravdepodobne študoval v Košiciach na leteckej fakulte. Olejník chcel, aby mu Varga vybavil sponzoring na konferenciu o letiskách. Dekana v roku 2013 právoplatne odsúdil súd za korupciu, ktorej sa dopustil ako poslanec mesta Košice.

- O Viliamovi Novotnom, vtedajšom poslancovi SDKÚ, sa rozprávajú Fico s Haščákom. Keď rozoberali, kto by mohol nahradiť Rudolfa Zajaca (ANO) v kresle ministra zdravotníctva, finančník o Novotnom povedal, že je „úplný neschopák". Novotný, ktorý v roku 2018 kandidoval za primátora Košíc, to v marci komentoval tak, že v Gorile sa spomína v súvislostiach, z ktorých je jasné, že finančným skupinám by ako minister nevyhovoval. „Môžem len povedať, že ma to neprekvapuje, lebo vždy som bránil záujmy ľudí a nie finančných skupín," povedal. 

- V dialógu pobočníka Fica Františka Határa s Haščákom sa rieši aj košické krídlo Smeru. Spomína sa aj podpredseda Smeru a súčasný minister hospodárstva Peter Žiga. „Tam sú totiž dosť divní ľudia – Peťo Žiga, firma Taper, neviem, či ti hovorí niečo. To je košický predseda... Nechcem povedať, že sú skorumpovaní,“ povie Határ.

 

Čítajte aj: 

 

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím