18.07.17

Pod mostom VSS sa opäť prešli električky

foto: Iveta Vaculová

Najväčšie problémy v rámci rekonštrukcie električkových tratí robia vodičom dopravné obmedzenia v okolí mosta VSS. Našťastie, situácia sa čoskoro zmení, práce sa už viditeľne chýlia ku koncu. Koľajnice sú položené, rovnako aj asfalt, trakčné vedenie je pod prúdom. 

Po viac ako troch mesiacoch sa traťou pod mostom VSS opäť prešli električky. Prvá v piatok, keď sa skúšala prejazdnosť úseku. Včera zasa absolvovala trať záťažový test, ktorý dodávateľ (Eurovia SK) zorganizoval v spolupráci s Dopravným podnikom mesta Košice (DPMK). Na koľajnice sa dostala plne zaťažená električka. Samotné vozidlo má 33 ton a cestujúcich pri plnej obsadenosti nahradili vrecia naplnené 50 kilogramami posypovej soli. Spolu vážili 10 ton.

Merali aj najmenšie nerovnosti

Naložená električka prešla trať vo všetkých smeroch a všetkými výhybkami. „V plne zaťaženom vozidle sú meracie prístroje, ktoré monitorujú každú nerovnosť alebo každý jeden úsek, ktorý by bol mimo tolerancie. Napriek tomu, že máme pre účely skúšky k dispozícii skúsených vodičov, spoliehame sa len na prístroje a nie na ich osobné pocity z jazdy,“ vysvetlil nám s úsmevom riaditeľ košického závodu spoločnosti Eurovia SK Štefan Balint. 

Podľa nameraných výsledkov ešte pracovníci firmy robili posledné úpravy koľajníc, napríklad brúsili jednu z výhybiek, na ktorej ukázali prístroje menšiu nerovnosť.

Vreciami so soľou plne zaťažené vozidlo odhalilo každú chybičku a nerovnosť novopoložených koľajníc.
Vreciami so soľou plne zaťažené vozidlo odhalilo každú chybičku a nerovnosť novopoložených koľajníc. foto: Iveta Vaculová
Pracovníci EUROVIE ich hneď na mieste odstraňovali. foto: Iveta Vaculová
Pracovníci EUROVIE ich hneď na mieste odstraňovali. foto: Iveta Vaculová

Kolaudácia v auguste

Výsledky zaťažkávacieho testu po vyhodnotení predložia investorovi, teda mestu Košice. Včerajšok bol posledným dňom, ktorý patril meraniu výsledkov. „Teraz nás už čaká preberacie a kolaudačné konanie. Samotná kolaudácia by sa mala začať 10. augusta,“ informoval nás Š. Balint. Vtedy majú predložiť všetky potrebné protokoly Dráhovému úradu Košického samosprávneho kraja, ktorý je špeciálnym stavebným úradom a orgánom verejnej správy pre dráhové odvetvia, teda hlavne železničné a električkové trate.

reklamná správa

Estetizácia križovatky

„Od utorka ideme kompletizovať cesty, chodníky, napojenia a ďalšie práce potrebné na to, aby sme túto križovatku čo najskôr sprejazdnili. Deklarovali sme spustenie automobilovej dopravy do 31. júla a to nespochybňujeme. Urobíme všetko pre to, aby sme z našej strany mali všetko pripravené ešte skôr. Do konca augusta budú ešte prebiehať terénne úpravy, ukončenie chodníkov a ostatné práce, napríklad estetizácia križovatky,“ tvrdí Š. Balint. 

To by však už mali po vynovenej trati opäť v plnej permanencii jazdiť v pôvodných trasách na Sídlisko Nad jazerom aj električky. Generálny riaditeľ Eurovie SK Róbert Šinály na jednom z nedávnych kontrolných dní avizoval, že električková doprava bude v tomto úseku obnovená najneskôr v druhej polovici augusta. 

Dušan Bodnár, Ľubo Ferko


Najbližšie si budú ničiť nervy vodiči na Terase

Keďže sa práce na frekventovanej dopravnej križovatke pod mostom VSS už pomaly končia, na dopravné obmedzenia sa v rámci modernizácie električkových tratí (MET) musia pripraviť vodiči v ďalšej časti Košíc. Tentoraz postihnú vodičov na Terase.

Pri stavbe IKD, ktorú pred dvomi rokmi sprevádzal chaos v doprave, sa stavbári poučili. Počas práve prebiehajúcej stavby (MET) už neodstavujú premávku na všetkých dotknutých dopravných uzloch naraz. Dopravné obmedzenia na križovatke VSS by mali reálne skončiť do konca júla. Tento termín nám vedenie dodávateľskej firmy Eurovia SK potvrdilo aj pri včerajšej zaťažkávacej skúške trate. 

Na dopravné obmedzenia si Košičania zanadávajú ešte rok. foto: veja
Na dopravné obmedzenia si Košičania zanadávajú ešte rok. foto: veja

Ďalšou časťou, kde sa začne intenzívne pracovať na električkovej trati, bude sídlisko Terasa. Prípravné práce spojené s obmedzením električkovej dopravy v tomto úseku sa už začali. 

„V priebehu prvého, ale najneskôr v druhom augustovom týždni by sme mali začať intenzívne pracovať na križovatke Trieda SNP – Toryská,“ potvrdil nám včera riaditeľ košického závodu firmy Eurovia SK Štefan Balint. 

Informujú s predstihom

Stavbu budú sprevádzať aj dopravné obmedzenia pre automobilovú dopravu. Spomínanú križovatku síce uzavrú, ale len čiastočne. „Trieda SNP ostane prejazdná v oboch smeroch, aj keď tam budú trochu zúžené jazdné pruhy," povedal na nedávnom kontrolnom dni primátor Richard Raši. Dopravná situácia sa v priebehu stavby bude meniť. V každom prípade sa vodiči s dostatočným predstihom dozvedia, na ktorých miestach a akým spôsobom sa zmení organizácia dopravy. 

(FER)   

Čo nás ešte čaká

Stavba MET je v plnom prúde. Dodávateľská spoločnosť Eurovia SK už napríklad v úseku na uliciach B. Němcovej a Zimná pokročila tak, že na nich mohli pustiť automobilovú dopravu a vrátili sa aj autobusy MHD. Električková doprava by sa tam mala vrátiť do konca augusta, keď budú kompletne dokončené aj práce na obratisku Botanická záhrada. Práce pokračujú podľa harmonogramu aj na Komenského ulici, do ukončenia však ešte majú ďaleko. Stavbárov z Eurovie teraz čaká trať vedúca cez sídlisko Terasa. Prípravné práce s vylúčením električkovej dopravy sa už začali v úseku od amfiteátra ku kinu Družba. Od augusta k nim pribudne úsek až k Bardejovskej ulici. Modernizácia by mala skončiť do februára budúceho roku. A potom bude nasledovať zrejme najzložitejšia časť, hlavne z hľadiska obmedzenia dopravy. Ide o úsek od Krajského súdu po kruhový objazd na Moldavskej ulici. Ten je naplánovaný na obdobie od marca do konca augusta 2018.

(FER)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím