20.06.19

Polaček sa pýta na zákazky vodární. Aj na firmu, v ktorej pracuje syn ich šéfa

Foto: Veronika Janušková

Ani na druhýkrát neprešiel do dozornej rady Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) nominant mesta Košice Marcel Gibóda (Košickí aktivisti a nezávislí). 

Mesto Košice je s 20,44 percentným podielom najväčším akcionárom podniku, ktorý má na východnom Slovensku monopol na zásobovanie pitnou vodou verejným vodovodom. Zvyšok je rozdelených medzi 770 ďalších miet a obcí. 

Po nástupe primátora Jaroslova Polačeka (nezávislý) do funkcie v decembri mestské zastupiteľstvo schválilo jeho námestníka Gibódu do tohto kontrolného orgánu VVS. Vo štvrtok o tomto návrhu rokovalo valné zhromaždenie vodárni, teda primátori a starostovia miest a obcí, ktorí sú akcionármi spoločnosti. Gibódu nezvolili, získal len 26,9 percenta hlasov prítomných akcionárov. 

reklamná správa

PRESTÍŽNA ADRESA NA BREHU JAZERA

Novostavba - Byty Bukovecká ponúka 52 bytov s ideálnymi výmerami a cenovou dostupnosťou.

Zistite viac
 

Majza zostáva  

V dozornej rade ale zostáva Richrad Majza. Na nové päťročné funkčné obdobie ho nominoval starosta obec Ploské František Petro, ktorý je parlamentným poslancom za stranu Smer. Majza za primátora Košíc Richarda Rašiho (Smer) šéfoval dvom mestským podnikom. 

Valné zhramždenie zvolilo do dozornej rady aj primátora Kráľovského Chlmca Karola Patakyho (Most – Híd), primátora Rožňavy Michala Domíka (nezávislý) a námestníka zástupcu primátora Trebišova Róberta Puciho, ktorý je tiež poslancom Smeru v Národnej rade. 

Gibódu do dozornej rady  nezvolil akcionári aj na mimoriadnom valnom zhromaždení v marci. Mesto Košice  nevie od komunálnych volieb dostať svojho zástupcu ani do predstavenstva vodární. Predchádzajúci košickí primátori vykonávali vždy funkciu podpredsedu tohto riadiaceho orgánu.  

Podľa M. Gibódu vodárne prijali plán na zavedenie väčšej transparentnosti ako reakciu aj na jeho aktivitu. Foto: Veronika Janušková
Podľa M. Gibódu vodárne prijali plán na zavedenie väčšej transparentnosti ako reakciu aj na jeho aktivitu. Foto: Veronika Janušková

Odmietli aj Polačeka 

Polačeka do predstavenstva nezvolila dozorná rada už trikrát, naposledy v máji. Košice tak nemajú zástupcu v predstavenstve od januára, kedy bol odvolaný Polačekov hlavný protikandidát v komunálnych voľbách a bývalý námestník primátora Martin Petruško (Smer). 

Valné zhromaždenie a dozorná rada začali blokovať Polačeka a Gibódu po ich opakovaných vyhláseniach, že VVS je je málo transparentná a otvorená verejnej kontrole, a oni by to chceli zmeniť. Primátor spoločnosť v januári označil za „súkromný podnik úzkej skupiny vplyvných ľudí“.

Generálny riaditeľ VVS a predseda ich predstavenstva Stanislav Hreha aj šéf dozornej rady R. Majza na tieto výroky reagovali, že ide o osočovanie a znevažovanie spoločnosti. Prišli aj s teóriou, že za takýmito vyhláseniami je snaha rozdeliť a predať vodárne. 

Polaček mal vo štvrtok na valnom zhromaždení k akcionárom príhovor. „Hovoril som im, že našou snahou je transparentnosť, ale aj o tom, že keď som viacerých akcionárov navštívil, povedali mi, že sa boja, že ak budú hlasovať za nominanta mesta Košice, prídu o investície VVS,“ povedal novinárom po skončení rokovania. 

reklamná správa

Vodovodná je tá pravá

Nalejte si pravú vodovodnú, overte si čo o nej viete v teste VVS, a.s. a hrajte o skvelé ceny.

Zistite viac
 

Žiadosť o informácie 

Na valnom zhromaždení Polaček vo štvrtok predložil predstavenstvu VVS žiadosť o informácie ekonomického a finančného charakteru. Odvolal sa na Obchodný zákonník, podľa ktorého predstavenstvo musí každému akcionárovi poskytnúť písomne informácie súvisiace s predmetom rokovania valného zhromaždenia do pätnásť dní od jeho konania. 

Generálny riaditeľ vodárenskej spoločnosti Stanislav Hreha (vpravo) pri príchode na valné zhromaždenie. Foto: Veronika Janušková
Generálny riaditeľ vodárenskej spoločnosti Stanislav Hreha (vpravo) pri príchode na valné zhromaždenie. Foto: Veronika Janušková

V žiadosti sa primátor pýta aj na zákazky, ktoré vodárne dali jedenástim firmám. O viacerých týchto spoločnostiach písal minulý týždeň denník KORZÁR, ktorý zistil, že spoločníci, akcionári alebo členovia orgánov sú v nich Hrehov bratranec Ján Farkaš, jeho brat Ľudovít Hreha či bývalý partner zo spoločnej firmy Peter Ďurica. 

Doteraz nemedializovanou spoločnosťou v zozname je napríklad eseročka Arminius, ktorá poskytuje IT služby a správu dát. Jej spoločníkom je Marián Fečo, ktorý bol podľa informácií denníka KOŠICE:DNES Hrehovým susedom v obci Rozhanovce, kde býval pred presťahovaním do Košíc. 

Zamestnancom Arminiusu je Hrehov syn Marcel. Pozíciu IT konzultant v tejto firme si sám od októbra 2015 uvádza vo svojom pracovnom profile na profesnom portály LinkedIn. 

Hreha: V čom je problém? 

Hrehov syn má na dodávateľov VVS aj iné prepojenie. V apríli 2016 kúpil od Martiny Hidvéghyovej eseročku Penelopa a premenoval ju na Vizmo. Hidvéghyová je dnes jedinou majiteľkou firmy Agentúra penelopa, ktorá poskytuje vodárňam služby v oblasti médií a PR. 

Hreha vo štvrtok na otázky denníka KOŠICE:DNES o synovi nechcel po valnom zhormaždení odpovedať a trval na tom, že ich treba zaslať písomne. „Syn je ítečkár. Povedzte mi, v čom je problém? Máme útvar verejného obstarávania a ten pozná všetky povinnosti, ktoré VVS ako obstarávateľ má,“ povedal. 

Šéf predstavenstva: Výnimočná kondícia  

„Rešpektuje žiadosť akcionára a vyhovie jej v čase a termíne podľa príslušnej legislatívy a stanov spoločnosti,“ odpísala neskôr Agentúra Penelopa na to, ako vedenie VVS vníma žiadosť Polačeka o obchodné informácie. V tlačovej správe tiež Hreha informuje, že akcionárom na rokovaní priniesli  „výsledky, ktoré potvrdzujú výnimočnú ekonomickú kondíciu vodární“.     

Stanovisko k tomu, ako sa vodárne pri prideľovaní zákaziek vysporiadali s možným konfliktom záujmov, prisľúbila Penelopa poslať začiatkom týždňa. Na otázky zaslané emailom vo štvrtok neodpovedali ani z firmy Arminius.  

VVS majú víziu transparentnosti

Akcionári vodární vo štvrtok schválili dokument, ktorý nesie názov „Vízie transparentnosti vo VVS“. Starostom a primátorom ju predstavil šéf spoločnosti S. Hreha.

V materiáli sa píše o úlohe zanalyzovať súčasný stav uplatňovania zásad transparentnosti, spoločenskej zodpovednosti, protikorupčných opatrení aj oznamovania protispoločenskej činnosti.

Vodárne majú aj podať v spolupráci s viacerými orgánmi návrhy na legislatívne zmeny, ktoré by sa týkali možnosti zverejňovať informácie nad rámec zákonnej povinnosti zachovávať obchodné tajomstvo.

Na tento účel sa zriadi pracovná komisia, ktorej členov schváli dozorná rada. Zastúpenie v nej majú mať akcionári, ktorí nie sú už v iných orgánoch spoločnosti, zástupcovia zamestnancov VVS aj externý konzultant.   

Vicemprimátor Košíc M. Gibóda označil schválenie tohto plánu za paradox. Zároveň v ňom vidí prínos svojho snaženia.

„Otázka znie, čo robilo vedenie vodárni predchádzajúcich 16 rokov. Ale som minimálne rád, a za to mesto hlasovalo, aby sme sa pustili do tohto procesu,“ povedal. 

 

Časť akcionárov vidí problém, iní chcú viac informácii

Viac k téme

20.06.19
Časť akcionárov vidí problém, iní chcú viac informácii

reklamná správa
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím