Poslaneckú kontrolu stanice pre odchytených psov napáda anonym
Kontrola karanténnej stanice, ktorú inicioval mestský poslanec Henrich Burdiga (nezávislý) má zaujímavú dohru. Snaží sa ju spochybniť anonym.
Burdiga vo februári spolu s poslancom a šéfom komisie životného prostredia Zdenkom Liptákom (OĽANO, SME RODINA, Zmena zdola, DÚ, DS) nečakane navštívili zariadenie asanačnej služby na Južnej Triede, ktoré na základe zmluvy s mestom prevádzkuje firma Veterina. Patrí veterinárovi Martinovi Královi.
Pri poslaneckej kontrole boli aj zamestnanci Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS). Zistili viacero nedostatkov. Chýbala napríklad váha na meranie hmotnosti prijatých psov, čistiace a dezinfekčné prostriedky, aj vhodné ležoviská pre zvieratá.
Anonym: Nemali poverenie
Tri týždne po tejto inšpekcii denník KOŠICE:DNES dostal anonym, ktorý spochybňuje zákonnosť postupu poslancov. Kladie otázku, či poslanci vôbec mohli vstúpiť do karanténnej stanice. Nezákonnosť kontroly podľa neho spočíva v tom, že poslanci nemali od mesta na ňu žiadne poverenie alebo príkaz.
Burdiga to odmieta a tvrdí, že kontrola prebehla zákonným spôsobom, pretože jej predchádzala požiadavka adresovaná riaditeľke regionálnej veterinárnej správy. Kontroly sa zúčastnili aj dvaja jej inšpektori a z priebehu bol vyhotovený úradný záznam.
Poslanec vysvetľuje, že cieľom kontroly bolo zlepšenie podmienok umiestnenia zvierat. „Pracujeme preto na dodatku k predmetnej zmluve s asanačnou službou. Keďže som psíčkar a poslanec mesta, budem sa naďalej tejto téme venovať a určite ma neodradia tlaky od anonymov smerujúce k spochybneniu výkonu kontroly,“ povedal.
[ad][/ad]Burdiga: Stačil môj podnet
Podľa jeho slov môže dať podnet na kontrolu ktokoľvek, či už občan alebo poslanec. „Bol som to ale ja a vedel som, na ktoré dvere je potrebné zaklopať,” vraví s tým, že anonymný podnet potvrdzuje, že sa do témy „obul“ spôsobom, ktorý niekomu stúpol na „kurie oko”.
„Je to dôkaz, že som sa vybral správnym smerom,“ dodáva Burdiga.
Podľa inšpektora RVPS, ktorý bol na spomínanej kontrole prítomný, bol jej priebeh bezproblémový. „Riaditeľka RVPS bola o kontrolu požiadaná a do karanténnej stanice vstúpili poslanci za našej účasti, čo bolo v poriadku,“ uviedol Ladislav Kottfer, vedúci oddelenia ochrany zdravia zvierat RVPS Košice-mesto.
RVPS: Nech to rieši zmluva
Podľa neho mohli poslanci pochybiť tým, že o svojej akcii vopred neinformovali primátora. „Ak mesto prispieva mesačne sumou za vykonanej istej služby, je to na ňom, aby si zmluvu ošetrilo podmienkami, ktoré budú vyhovovať mestu. Ide v podstate o to, aby si teraz do karanténnej stanice nechodil hocikto, kedy sa mu zachce, ale aby to bolo uvedené v zmluve, kto je na to splnomocnený,“ dodal inšpektor.
Mesto sa svojich poslancov zastalo. Aj podľa jeho výkladu návšteva asanačnej stanice prebehla v súlade so zákonom, keďže boli prítomní zástupcovia RVPS.
„Výsledok kontrolnej činnosti by mal byť zameraný predovšetkým na zlepšenie podmienok, v tomto prípade prevádzkovania karanténnej stanice, čo sa aj potvrdilo,“ uviedla Annamária Sýkorová z referátu styku s verejnosťou a médiami magistrátu.
[ad2][/ad2]Upozornenie primátora
Zároveň ale samospráva priznala, že návšteva asanačnej služby bola osobnou iniciatívou poslancov Burdigu a Liptáka. „Primátor mesta ich upozornil, aby konali podľa platných právnych predpisov, ktoré sa vzťahujú na poslancov mestského zastupiteľstva. Rovnako ich odkázal na zmluvu, ktorú má mesto podpísanú so spoločnosťou Veterina,” píše v stanovisku magistrát.
Podľa zmluvy poskytovateľ asanačnej služby musí umožniť zamestnancom mesta vykonávať kontrolu evidencie vykonaných služieb a priestorov na to vyhradených. „Kontrolu môžu vykonávať určení alebo splnomocnení zamestnanci objednávateľa dohodnutí zmluvnými stranami, pričom k výkonu kontroly musia mať platné povolenie príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správy,” píše sa v dokumente.
Nový poradný orgán, dotácie či spolupráca so zvieracou ombudsmankou
Nové vedenie mesta na čele s primátorom Jaroslavom Polačekom (SaS, KDH, SMK, Nova, OKS, Spolu, PS) tvrdí, že spolu s poslancami mestského zastupiteľstva, ktorí sú v tejto oblasti dlhodobo aktívni, má záujem o zmenu starostlivosti o túlavé či choré zvieratá v Košiciach.
„Sme si vedomí, že je nutné nastaviť priority a určiť nový koncept riešenia z úrovne mesta v súčinnosti s organizáciami pôsobiacimi v tejto oblasti. Vzhľadom na nové povinnosti obcí a miest, ktoré vyplývajú z novej právnej úpravy v oblasti veterinárnej starostlivosti, sa tejto oblasti už teraz intenzívne venujeme,“ uvádza magistrát.
V najbližšom čase má byť zriadená komisia ako poradný orgán primátora v otázkach riešenia problému nechcených a túlavých zvierat. Jeho členmi by mali byť zástupcovia občianskych združení, útulok UVP v Haniskej, poslanci zastupiteľstva, aktivisti, ale aj zamestnanci magistrátu.
Národný program
Mesto vraj už rozbehlo aktívnu spoluprácu so Zuzanou Stanovou, aktivistkou a spoluzakladateľkou iniciatívy Zvierací ombudsman, s ktorou primátor Jaroslav Polaček inicioval, aby primátori krajských miest podporili návrh Národného programu manažmentu túlavých a nechcených zvierat v SR.
Jeho súčasťou má byť dotačná schéma, v rámci ktorej by sa mohli každoročne neverejní prevádzkovatelia útulkov a karanténnych staníc pre zvieratá uchádzať o verejné zdroje, ktoré im aspoň sčasti pokryje ich oprávnené náklady vynaložené preukázateľne na výkon odchytu zvierat, ich karantény následne humánne a zákonne nakladania s nimi.
[article slug=”psy-odchadzaju-z-asanacky-v-zubozenom-stave”][/article] [ad3][/ad3]