Poverená riaditeľka robí poriadky, časť zamestnancov strediska sa sťažuje
Od februára je poverenou riaditeľkou Strediska sociálnej pomoci mesta Košice na Garbiarskej ulici Zdenka Sloviková. Zdá sa však, že časti personálu to veľmi po chuti nie je a na pomery nastavené novým vedením sa sťažujú.
Do redakcie sme dostali list adresovaný mestským poslancom s podpisom Zamestnanci SSPmK. Podľa pisateľov zaviedla nová šéfka v stredisku šikanu, prenasledovanie dlhoročných zamestnancov, rodinkárstvo či nátlakové spôsoby správania voči zamestnancom.
Noví ľudia
„Od jej nástupu bol ukončený pracovný pomer rôznymi spôsobmi s asi 30 zamestnancami zo 105, na uvoľnené pracovné miesta prijala Mgr. Sloviková ľudí bez akéhokoľvek výberového konania, väčšinou svojich známych. Niektorí z nových zamestnancov nemajú adekvátnu kvalifikáciu, napríklad poverená vedúca sestra či sociálna zamestnankyňa Hudáková. Pre nich navrhla zmenu organizačnej štruktúry, aby legitimovala ich pracovné miesta,“ uvádza sa v liste. V prípade spomínanej zamestnankyne Hudákovej mala riaditeľka vytvoriť vraj neopodstatnené a nepotrebné miesto právnika pre oblasť sociálnych služieb.
[ad][/ad]Neoprávnene otvorený list
Ďalšia sťažnosť pisateľov sa týka neoprávneného otvorenia listu z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktorý bol v súvislosti so sťažnosťou odborovej organizácie na údajné zneužívanie príspevku zo štátnej dotácie zaslaný odborom. Hneď po prečítaní listu mala šéfka začať „zahladzovať svoje prehrešky“ odobratím príplatkov pre zamestnankyňu Hudákovú a novou organizačnou štruktúrou, ktorú po nástupe do funkcie zaviedla.
Riaditeľke vytýkajú aj skutočnosť, že na dohodu zamestnala svojho syna ako vodiča a poverila ho, aby v mene SSPmK rokoval so spoločnosťou Orange o predložení návrhov zmlúv k jednotlivým paušálom mobilov pre zamestnancov strediska.
Kontrola z Inšpektorátu práce
Podľa poverenej riaditeľky sú spomínané sťažnosti neoprávnené. Prepúšťanie zamestnancov preveril podľa jej slov Inšpektorát práce v rámci kontroly koncom júna. Žiadne porušenia predpisov ani iné nedostatky nezistil.
„Voľné pracovné miesta nahlasujeme úradu práce, následne sa robí výberové konanie. Novoprijatí zamestnanci, ktorí obsadili niektoré vedúce pozície, sú v tomto čase len poverení vedúci. Mgr. Hudáková bola prijatá na miesto sociálneho zamestnanca ako právnik pre oblasť sociálnych služieb. Toto pracovné miesto bolo právnikom obsadzované už dlhodobo pred mojím nástupom. Dali sme to len do súladu so zákonom aj organizačnou štruktúrou,“ tvrdí Z. Sloviková.
Riešenie krízovej situácie
Neoprávnené otvorenie obálky s listom sa podľa riaditeľky udialo, ale zastupujúci pracovník podateľne otvoril list omylom a hneď, keď si to všimol, udalosť oznámil.
„S obsahom predmetného listu som nebola oboznámená. Spomínané zvýšenie platu, ktoré patrí sociálnym pracovníkom, bolo tejto zamestnankyni odňaté práve z dôvodu, že nevykonávala činnosť sociálneho pracovníka,“ bráni sa Mgr. Sloviková.
Podľa vlastných slov svojho syna prijala na dohodu ako vodiča, aby riešila krízovú situáciu. V stredisku totiž vypadol z rodinných dôvodov na tri víkendy jeden vodič a bolo ohrozené plánované dodanie stravy. „Mimochodom, dostal za to 85 eur v hrubom. So zamestnancom, ktorý dovtedy zastrešoval rokovanie o paušáloch zamestnancov, bývalý riaditeľ dohodu ukončil. Preto som situáciu riešila po návrhu vedúcej ekonomického úseku ako krízovú tri dni pred termínom rokovania,“ vysvetľuje šéfka strediska.
[ad2][/ad2]Anonymov bolo viac
Ako dodala, podobne naformulovaných anonymných podnetov bez podpisu bolo podaných na ňu a nové vedenie už niekoľko. „Niekomu zjavne nevyhovuje zavádzanie systému práce v zmysle zákona a jasných pravidiel. Podnet na súčasné vedenie písala dokonca aj fiktívna osoba, ktorá po preverení na Slovensku vôbec neexistuje,“ konštatuje Z. Sloviková.
Keďže zriaďovateľom Strediska sociálnej pomoci na Garbiarskej je mesto, má čo do jeho fungovania povedať aj primátor Jaroslav Polaček.
Prvý muž mesta poverenej riaditeľke verí, že svoju prácu vykonáva v prospech organizácie, ktorú riadi. „Aj ku mne sa dostali niektoré zo sťažností. Ak neboli anonymné, tak sme sťažovateľom odpovedali a zároveň sme sa pýtali na celé riadenie. Myslím, že celá záležitosť súvisí s históriou podniku, ktorý v minulosti nefungoval transparentne a bývalý pán riaditeľ sa venoval viac svojim záľubám ako práci, ktorá súvisí s riadením najväčšieho strediska sociálnej pomoci na Slovensku,“ tvrdí primátor. Podľa jeho slov prejavila poverená riaditeľka zariadenia Zdenka Sloviková z vlastnej iniciatívy záujem predstúpiť pred sociálnu komisiu i poslanecký zbor mestského zastupiteľstva, aby mohla informovať o dianí v stredisku a o výsledkoch svojej práce. „Sľúbil som Košičanom, že budeme preverovať mestské podniky a ich minulosť. Preto sme založili referát auditu a kontrolingu. Prvotne sa začal venovať tomuto stredisku, lebo hneď po nástupe vedenia prepukla prvá kauza. Už teraz viem povedať, že nasledovať bude K-13 a postupne aj ďalšie mestské podniky,“ hovorí J. Polaček.
Audítori dali podnet na prokuratúru
Po nástupe nového vedenia poslal magistrát do Strediska sociálnej pomoci mesta Košice na Garbiarsku kontrolu z referátu auditu a kontrolingu. Zistené skutočnosti skončili ako podnet na prokuratúre.
Kontrolóri preverovali faktúry, postupy verejného obstarávania, mzdovú agendu vrátane nadčasov, odmien a príplatkov, či dodržiavanie takzvaného registratúrneho poriadku. Okrem iného zistili, že bez riadneho návrhu nadriadených dostávali vybratí pracovníci odmeny vo výške od 900 po 7 200 eur za rok 2018.
„Osobná karta zverených predmetov riaditeľa MUDr. Jána Valka okrem bežných vecí, ako mobilné telefóny a ošatenie, obsahuje aj predmety len veľmi ťažko zlúčiteľné s výkonom funkcie riaditeľa,“ konštatuje sa v zápise z kontroly. Išlo napríklad o termovízne zariadenie na nočné sledovanie zveri za takmer 1700 eur, fotopascu, poloprofesionálny fotoaparát, hydraulický zdvihák či akumulátorový skrutkovač. Bývalý riaditeľ okrem jednej tlačiarne všetky predmety vrátil, kontrolóri však konštatovali, že ide o neefektívne vynakladanie finančných prostriedkov z rozpočtu organizácie.
Horšie to však vyzerá s umeleckými obrazmi, ktoré mali byť podľa inventára v kancelárii riaditeľa. Podľa slov súčasnej poverenej riaditeľky tam neboli už v čase, keď vo februári preberala funkciu. Chýbajú štyri obrazy od rovnakého počtu autorov, z ktorých najznámejším je akademický maliar Gejza Kieselbach (1893-1965). „Keďže ide o umelecké predmety staré niekoľko desaťročí, dá sa predpokladať, že ich umelecká hodnota sa zvýšila. Preto navrhujeme podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa,“ píše sa v zázname o kontrole.
[ad3][/ad3]