07.12.18

Prečo výstavba Business Centre Košice III zastala

foto: Veronika Janušková

Spor medzi investorom a dodávateľom na stavbe komplexu Business Centre Košice (BCK) III sa vyostruje. Zástupcovia investora, CTR business center III., mali vstúpiť začiatkom týždňa neoprávnene na stavenisko. Spoločnosť STRABAG - Pozemné a inžinierske staviteľstvo sa domáha ochrany na Okresnom súde Košice II.

Komplikácie pri výstavbe sa prejavili začiatkom novembra, keď sa na stavbe zastavil pracovný ruch. Robotníkov odvtedy na stavenisku nevidieť. V týchto dňoch si má stavebná spoločnosť postupne odvážať unimobunky.

Držali bobríka mlčanlivosti

Investor, spoločnosť CTR business center III., si ako zhotoviteľa vybral a podpísal zmluvu po výberovom konaní s firmou STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo. 

Po vyhrotení situácie začiatkom novembra stavebná firma uviedla, že zmluva je neplatná. Denník KOŠICE:DNES 27. novembra oslovil investora aj stavebníka s otázkou, či došli k spoločnej dohode. „Situácia sa nezmenila a k téme sa nebudeme vyjadrovať,“ reagovala na otázku Edita Novotná, hovorkyňa skupiny STRABAG. Začiatkom tohto týždňa reagoval aj investor: „V súčasnosti nemáme nové informácie.“

Stav 1.11.2018 foto: veja
Stav 1.11.2018 foto: veja
Stav 6.12.2018. Robotníkov na stavbe nevidieť, v priebehu jedného mesiaca odtiaľ odmontovali podpery a postupne miznú aj unimobunky. foto: veja
Stav 6.12.2018. Robotníkov na stavbe nevidieť, v priebehu jedného mesiaca odtiaľ odmontovali podpery a postupne miznú aj unimobunky. foto: veja

 

Nerešpektovali pokyny

V čase odpovede investora malo dôjsť na stavenisku k incidentu. „Zástupcovia spoločnosti CTR business center III. 3. decembra neoprávnene vnikli na stavbu, ktorá je vo vlastníctve spoločnosti STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo, pričom nerešpektovali pokyny vlastníka stavby,“ informovala Novotná. 

Spoločnosť CTR business center III. sa pred mesiacom vyjadrila, že STRABAG prehlásil zmluvu za neplatnú. „Odmieta ďalej pokračovať vo výstavbe. Z našej strany sme sa opakovane pokúšali so spoločnosťou dohodnúť tak, aby bola výstavba dokončená podľa zmluvy,“ uviedol vtedy Ján Horváth, predseda predstavenstva CTR business center III.

Dokončenie komplexu  Business Centra Košice III  je plánované na koniec  roka 2019. Vizualizácia: CTR group
Dokončenie komplexu Business Centra Košice III je plánované na koniec roka 2019. Vizualizácia: CTR group

Podali podnet na súd

STRABAG sa vyjadril až včera. „Zmluva o dielo uzatvorená medzi oboma firmami je od začiatku neplatný právny úkon. Vzhľadom k neplatnosti zmluvy o dielo je spoločnosť STRABAG ako zhotoviteľ rozostavenej stavby Business Centre Košice III jej vlastníkom,“ informovala Novotná. 

Podľa nej spoločnosť má ako stavebník, na ktorého prešli práva a povinnosti z platných stavebných povolení, záujem pokračovať vo výstavbe stavby BCK III a stavbu dokončiť.

„V súčasnosti realizujeme právne kroky k vysporiadaniu vzniknutého právneho stavu. Máme záujem sa so spoločnosťou CTR business center III. dohodnúť,“ doplnila Novotná a dodala: „Ochrany svojich práv sa domáhame prostredníctvom súdneho konania na Okresnom súde II. Košice.“

reklamná správa

Zostaňte doma

Hygienicky pripravené a zabalené jedlo Vám prinesieme až pred dvere.

Zistite viac

Rokovania zamrzli

Spoločnosť STRABAG mala vyzvať investora k jednaniam, aby sa mohlo pokračovať vo výstavbe. Začiatkom novembra bola situácia obrátená, vtedy investor tvrdil, že sa so stavebnou firmou opakovane pokúšali dohodnúť, no druhá strana odmietla akékoľvek rokovania.
Spoločnosť CTR business center III. sa k situácii včera nevyjadrila.
 

vizualizácia: CTR group
vizualizácia: CTR group
Business Centre Košice III
Nový komplex v susedstve Steel arény na rohu Štúrovej a Nerudovej ulice. S existujúcim centrom má byť prepojené zastrešenou lávkou. Investor, spoločnosť VSH development, člen skupiny CTR group, odhadoval náklady na výstavbu vo výške 28 miliónov eur. 
Na dvanástich nadzemných podlažiach chce ponúknuť takmer 7-tisíc štvorcových metrov kancelárií, 3 200 štvorcových metrov maloobchodnej plochy a 151 bytových jednotiek. Súčasťou má byť aj 430 vnútorných parkovacích státí v podzemí. Autorom oboch etáp projektu, rovnako ako susednej Steel arény, je ateliér KOPA architekta Juraja Kobana.
Pri predstavení projektu uviedol Ján Horváth, predseda predstavenstva VSH development a riaditeľ realitnej divízie CTR group, že spoločnosť už rokuje s kľúčovými nájomcami. Výstavba na mieste, kde v minulosti bola budova s viacerými prevádzkami a za socializmu mototechna, začala minulý rok. Dokončenie bolo plánované na posledný štvrťrok 2019.
(HKL)

 

Problém s čiernou prácou 
Na stavenisku v polovici februára prebehla razia policajtov a pracovníkov Inšpektorátu práce. Zistili, že desiati štátni príslušníci Ukrajiny vykonávali inú činnosť, než na akú im bolo udelené vízum. Ďalší 14 Ukrajinci a 38 Moldavci sa zdržiavali na území SR v rozpore s medzinárodnou zmluvou. Zároveň počas akcie zistili podozrenie na nelegálnu prácu Slovákov. Spoločnosť STRABAG sa vtedy nevyjadrila, či išlo o jej interných zamestnancov alebo pracovníkov dodávateľských firiem.
(HKL)

 


Košice sú pre investora zaujímavé 

Spoločnosť CTR group už realizovala v meste dva projekty a okrem aktuálneho, ktorý je vo výstavbe, už pripravuje projekt rezidencie Albelli na uliciach Bellova a Alvincziho. 

V roku 2010 ukončila výstavbu Business Centre Košice na Moldavskej ulici na mieste, kde predtým sídlilo riaditeľstvo magnezitových závodov a neskôr tam bola Priemyselná banka. Pozostáva z troch komplexov budov a ponúka 18-tisíc metrov štvorcových kancelárskych a komerčných priestorov. Nájomníkom i návštevníkom firiem slúži 266 parkovacích miest na vonkajších parkoviskách či v podzemných garážach. Komplex bol dokončený v roku 2010. Okrem prenájmov kancelárskych priestorov sú v komplexe reštauračné služby, bar a kaviareň, viaceré banky, poisťovne, poskytujú sa tam notárske aj kopírovacie služby.

reklamná správa

Rezidencia pri radnici

Posledné byty predáva v komplexe Rezidencia pri radnici na Strojárenskej ulici, ktorú len nedávno dokončili. Projekt dohromady ponúka 390 bytov v štyroch samostatných vchodoch s výťahom a priamym napojením na podzemné parkovisko a pivnice. Ďalšie parkovacie miesta sa nachádzajú na povrchu. Každý z bytov má vlastnú terasu, balkón alebo lodžiu. Súčasťou je aj komerčná plocha, pred niekoľkými dňami tam otvorili obchod s potravinami. 

Najnovším projektom z portfólia spoločnosti CTR group je Rezidencia pri radnici.foto: veja
Najnovším projektom z portfólia spoločnosti CTR group je Rezidencia pri radnici.foto: veja

Investujú vo svete

Chystaným projektom je výstavba rezidencie Albelli na uliciach Bellova a Alvincziho. Komplex má tvoriť päť bytových domov, kde bude vybudovaných 380 jedno- až štvorizbových bytov a k dispozícii bude aj 496 parkovacích miest. V projekte sa ráta aj s priestormi pre obchody a prevádzky so službami. Výstavba by mala začať začiatkom budúceho roka, jej ukončenie je plánované na rok 2021.

Spoločnosť CTR group svoje developerske projekty realizuje v Prahe, Drážďanoch, Regensburgu a v Bratislave.

reklamná správa

Čítajte viac: investor vystavba

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím