07.12.17

Predajcovia napriek nižšiemu nájmu ceny väčšinou neznížili

foto: Veronika Janušková

V predvečer Mikuláša odštartovali v našom meste tradičné vianočné trhy. Predajcovia síce majú tohto roku lacnejší nájom za stánky, návštevníci to ale na cenách veľmi nepocítili. Mnohé zostali na rovnakej úrovni ako vlani. Nič však nie je čierno-biele. Cena niektorých dobrôt klesla o 30 či 40 centov, alebo pri iných jedlách, napríklad pri zemiakových plackách, je vyššia gramáž.

Ceny za prenájom stánkov sa vlani vyšplhali aj k sume deväťtisíc eur, pretože sa licitovali. Tento rok radnica zvolila iný postup a sprísnila tiež podmienky pre predajcov. Záujemca musí mať napríklad celoročnú pevnú prevádzku a povolenia z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. 

Trhovníkov žrebovali

Magistrát dostal na 48 stánkov až 115 prihlášok, no podmienky splnilo len 24 predajcov s občerstvením a 37 so suvenírmi. Výber pri stánkoch s občerstvením na základe súhlasu zúčastnených prebehol žrebovaním. 

„Prvýkrát majú predajcovia stánky s predajnými plochami za také výhodné základné ceny, že predpokladáme skvalitnenú ponuku jedál a nápojov za prijateľnejšie ceny než v minulých rokoch. Mnoho predajcov neprešlo výberom,“ konštatoval pred štartom vianočných trhov Richard Herrgott, vedúci referátu marketingu a kultúry košického magistrátu.

Ľudia sa na trhoch stretávajú so známymi aj rodinou, ceny podľa nich zostali na úrovni z minulého roka. foto: veja
Ľudia sa na trhoch stretávajú so známymi aj rodinou, ceny podľa nich zostali na úrovni z minulého roka. foto: veja

Trhovník: Zlacneli sme

Peter Mihók pravidelne na vianočných trhoch predáva mäsové pochúťky, ale aj zemiakové placky. Odmieta kritiku, že všetci trhovníci ceny nechali na minuloročnej úrovni alebo zdraželi.

„Určite máme nižšie ceny. Minulý rok sme predávali zemiakovú placku za 3,90 eura, teraz je o štyridsať centov lacnejšia a zvýšili sme pri nej aj gramáž z 350 na 400 gramov. Podobne je to aj v prípade cigánskej, vlani sme 100 gramov predávali za 2,90 eura, tento rok je to o tridsať centov lacnejšie. Neviem, ako je to u iných, ale u nás nie je dôvod, aby sme zdražovali, upravili sme ceny smerom dole v priemere o 30 až 40 centov,“ uviedol Mihók.

Peter Mihók potvrdil, že v prípade zemiakovej placky znížili cenu a zvýšili gramáž.
Peter Mihók potvrdil, že v prípade zemiakovej placky znížili cenu a zvýšili gramáž. foto: veja

Ceny aj zmrazili

Na rovnakej úrovni ako vlani má ceny trhovníčka Evka, ktorá ponúka hamburgery, klobásky či jaternice: „Staviame na kvalitu, no niektoré suroviny, ktoré používame, zdraželi. Cenotvorbu sme nemenili a zostávame už štvrtý rok na tej istej úrovni. Chodia k nám ľudia nielen z Košíc, ale aj z Bratislavy či Prahy a chutí im, to je pre nás hlavné. Snažíme sa okrem vysokej kvality poskytnúť a garantovať aj čerstvosť potravín.“ Ako príklad zdraženia uviedla, že pred rokom kupovali žemle za 20 centov, teraz ich majú ručne vyrábané za 50.

Podobne cena zostala na rovnakej úrovni v porovnaní s vlaňajškom aj v prípade medoviny, ktorú ponúka Patrícia Strýčková. „Prinášame špeciálnu z Trnavy a Nitry, ktorá je oceňovaná. Zákazníci radi prídu a pochutnajú si na nej,“ uviedla Strýčková.

reklamná správa

ŠKODA Fabia už od 97 Eur mesačne

Od Moris Slovakia s výhodným financovaním a poradenstvom na mieru

Zistite viac

Mesto žiadalo najmä kvalitu

Radnica nemôže podľa hovorkyne Lindy Šnajdárovej zasahovať do cenotvorby nájomcov predajných stánkov na vianočných trhoch. „Ako ich organizátor každopádne sprísnil kritériá výberu predajcov tak, aby sa podarilo dosiahnuť zvýšenie kvality ponúkaného tovaru. Prečo aj napriek zvýhodneným podmienkam neznížili ceny ponúkaného tovaru, je otázka, ktorú je potrebné adresovať priamo im. Podľa našich informácií ale k plošnému zvyšovaniu cien nedošlo,“ uviedla Šnajdárová.

Mesto vie ovplyvniť sortiment počtom stánkov v jednotlivých kategóriách. Najväčšie zastúpenie majú suveníry s 22 stánkami, sedem stánkov patrí mäsovým špecialitám, ďalších sedem bezmäsovým, štyri sú určené iba na predaj vína a päť je na predaj vína a bezmäsových špecialít. Tento rok získa mesto za prenájom stánkov necelých 30-tisíc eur.

Stánky sú otvorené od 5. decembra a personál návštevníkov vianočných trhov obslúži až do 23. decembra. Po prestávke budú pokračovať od 26. decembra do 6. januára 2018. Otvárací čas je 9. do 22. hodiny, pričom povinná otváracia doba je od 10. do 20. hodiny.

Podobne ako v minulosti, tak aj tento rok platí, že na košických trhoch sa podáva punč iba v jedinom stánku, v primátorskom, kde sa dá kúpiť za symbolickú sumu. Výťažok putuje na dobročinné účely pre štyri mimovládne organizácie.

foto: veja
foto: veja
Očakávať môžu kontroly

Dohľad nad predajom na trhoch vykonáva napríklad Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) či Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). V prípade prvej inštitúcie je rozhodnutie o kontrolnej činnosti v plnej kompetencii riaditeľky Inšpektorátu pre Košický kraj. Pravidelne vykonávajú kontroly na vianočných trhoch pracovníci RÚVZ. Vlani na Slovensku skontrolovali 522 zariadení stánkového a ambulantného predaja potravín, pokrmov a nápojov, pričom zistili nedostatky v 42 zariadeniach, čo predstavuje osem percent. V Košiciach skontrolovali 35 stánkov, a to nielen na Hlavnej ulici, ale aj pred obchodnými centrami Aupark a Galéria. Zamerali sa napríklad na kontrolu chladiaceho a mraziaceho zariadenia, skladovanie, dátum spotreby, prevádzkovú hygienu, doklady odbornej a zdravotnej spôsobilosti.

 

Stánky môžete hodnotiť

Radnica aj tento rok už po tretíkrát na facebooku spúšťa hodnotenie stánkov s jedlom a pitím. Budú označené, dokopy ich bude dvadsaťdva. Jednotlivé prevádzky budú odfotografované a bude tam možnosť vložiť komentár alebo vyjadriť spokojnosť emotikonom „palec hore“. 

Čím viac tpozitívnych ohlasov predajca získa, tým má väčšiu šancu, že na budúci rok má isté miesto na vianočných trhoch.

Podobne ako vlani, aj tento rok budú na trhoch pôsobiť aj anketári, ktorí sa vás budú pýtať na úroveň jednotlivých stánkov a produktov.

 

ANKETA - Ako vnímate ceny za jedlo a pitie na vianočných trhoch?

Anka Jurčenková  Ešte sme si ceny poriadne na trhu nevšimli, ale šetríme celý rok, aby sme si mohli užiť. Najmä nech je jedlo a pitie chutné a kvalitné.

Anka Jurčenková

Ešte sme si ceny poriadne na trhu nevšimli, ale šetríme celý rok, aby sme si mohli užiť. Najmä nech je jedlo a pitie chutné a kvalitné.

Laura Hoľanová   Nemyslím si, že by to bolo až tak drahé. Chodím hlavne na vínko a medovinu a ceny sú podobné tým, aké boli minulý rok.

Laura Hoľanová

Nemyslím si, že by to bolo až tak drahé. Chodím hlavne na vínko a medovinu a ceny sú podobné tým, aké boli minulý rok.

Peter Domonkoš  Myslím si, že v minulosti boli ceny nižšie. Langoš za 2,5 eura sa ešte dá zniesť, no pre Košičanov by mohli byť ešte prijateľnejšie ceny.

Peter Domonkoš

Myslím si, že v minulosti boli ceny nižšie. Langoš za 2,5 eura sa ešte dá zniesť, no pre Košičanov by mohli byť ešte prijateľnejšie ceny.

Marek Vozár  Myslím, že ceny sú v pohode, no ani ich vlastne neriešim. Trhy sú na to, že sa stretnem s rodinou alebo priateľmi.

Marek Vozár

Myslím, že ceny sú v pohode, no ani ich vlastne neriešim. Trhy sú na to, že sa stretnem s rodinou alebo priateľmi.

Hakl
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1998. Pôsobil vo viacerých redakciách, napríklad v Košickom večerníku, Košickom denníku a v celoslovenskom denníku Nový Čas. V redakcii KOŠICE:DNES sa zaoberá komunálnou politikou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím