02.07.20

Rektori košických univerzít: Tvrdenie, že každý študent si zľahčuje štúdium, je ich urážkou

foto: Veronika Janušková

Predseda parlamentu NR SR Boris Kollár (Sme rodina) okopíroval viac než polovicu svojej diplomovej práce. Obhajoval sa tým, že každý študent si to v škole zľahčuje. 

Vyjadrenie predsedu parlamentu a absolventa Stredoeurópskej vysokej školy (SEVS) v Skalici razantne odmietli aj rektori košických univerzít.

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac
 

Mojžišová: Predstavitelia štátu majú byť vzorom

Vyjadrenie B. Kollára, že všetci študenti si zľahčujú prácu, je podľa rektorky Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach Jany Mojžišovej urážkou všetkých poctivých študentov.

„Je to zvlášť poburujúce od jedného z najvyšších predstaviteľov štátu, ktorý by mal byť vzorom morálneho a zodpovedného správania. Aj na našej univerzite práve v tomto období promujú absolventi, medzi ktorými sú mladí vedci a výskumníci, začínajúci odborníci, ktorí sú pripravení okamžite sa zaradiť do profesionálneho života a plnohodnotne vykonávať zodpovednú prácu. Dehonestovanie ich vedomostí sa vážne dotýka práce ich pedagógov,“ uviedla Jana Mojžišová. 

Vyjadrenie B. Kollára, že všetci študenti si zľahčujú prácu, je podľa rektorky Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach Jany Mojžišovej urážkou všetkých poctivých študentov. Foto: Veronika Janušková
Vyjadrenie B. Kollára, že všetci študenti si zľahčujú prácu, je podľa rektorky Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach Jany Mojžišovej urážkou všetkých poctivých študentov. Foto: Veronika Janušková

„Plagiátorstvo je parazitovanie“

J. Mojžisová považuje plagiátorstvo za parazitovanie na akademickom systéme a univerzita, na čele ktorej stojí, sa dištancuje od akýchkoľvek plagiátorských praktík.

„V súčasnosti existujú sofistikované nástroje na odhaľovanie plagiátorstva. Mali by sme ich využívať v maximálnej miere a nedopustiť spochybňovanie akademických hodnôt, medzi ktoré patrí aj slušnosť a etika,“ uviedla rektorka UVLF, podľa ktorej by sme si na čelo štátu mali vyberať ľudí, ktorí sú morálne nepoškvrnení a zodpovední voči sebe i občanom. 

Rektor Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) Stanislav Kmeť. Foto: Veronika Janušková
Rektor Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) Stanislav Kmeť. Foto: Veronika Janušková

Kmeť: Titul nie je ozdoba

Podľa rektora Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) Stanislava Kmeťa má byť akademický titul výsledkom poctivej, serióznej práce.

„Nemá byť ozdobou, ktorou si politici zvyšujú svoj sociálny status. Osoby, ktoré sa k titulu dostali nečestným spôsobom, by nemali zastávať významné posty,“ uviedol kriticky rektor s tým, že politici, ktorí sa plagiátorstva dopustili, by nemali problém zľahčovať, ale mali by vyvodiť príslušné dôsledky.  

Vydávanie cudzích myšlienok za svoje nie je podľa jeho vyjadrenia ničím novým.

„Najlepším spôsobom, ako plagiátorstvo minimalizovať, je dôsledné a trpezlivé vysvetľovanie princípov akademickej práce. Súčasne je potrebné zaujímať nekompromisný prístup k presadzovaniu akademickej etiky vo vzdelávacom i vedecko-výskumnom procese,“ dodáva. 

reklamná správa

Kľúč k prevencii

Vyjadrenia predsedu NR SR B. Kollára, ktorými sa snaží bagatelizovať problém plagiátorstva, odsudzuje aj rektor  Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) Pavol Sovák.  

„Plagiát nie je zľahčenie štúdia, ale podvod,“ tvrdí rektor.

Kľúčom k predchádzaniu pla- giátorstva je podľa neho poctivá výučba základov vedeckej práce, kvalitné školenie, dôsledná práca oponenta a komisie.   

P. Sovák je spolu so svojimi košickými kolegami signatárom vyhlásenia Združenia výskumne a technicky orientovaných univerzít (V7) a Slovenskej akadémie vied ku kauze plagiátorstva šéfa parlamentu.

Podľa ich vyjadrenia nejde len o urážku študentov, ale aj dehonestáciu práce školiteľov, ktorí sa snažia svojich študentov viesť k postupnému osvojovaniu si základných princípov vedy a taktiež oponentov, ktorí trávia hodiny podrobným štúdiom prác a písaním posudkov.

Podľa signatárov vyhlásenia akademický titul by mal byť deklaráciou odhodlania zasvätiť svoj život disciplinovanému mysleniu a znakom ochoty uprednostniť poctivé rozlišovanie empiricky overiteľných faktov od poloprávd, hoaxov či konšpirácií V7 a SAV týmto deklarujú odhodlanie ešte viac zlepšovať interné procesy s cieľom predchádzať plagiátorstvu.

Zároveň vyzývajú politikov, aby problém plagiátorstva nezľahčovali a vyvodili príslušné konzekvencie. 


Celé state okopírované od školiteľa


Záverečnú prácu napísal Boris Kollár ako študent Stredoeurópskej vysokej školy (SEVS) v Skalici, ktorá má pochybnú povesť.

Za školou stojí oligarcha a Kollárov dlhoročný kamarát Ivan Kmotrík, ktorého syn je tiež jej absolventom a jeho práca je dokázateľne plagiátom. Z plagiátorstva je podozrivá aj ďalšia absolventka SEVS, poslankyňa Kollárovho hnutia Sme rodina Petra Krištúfková.   

Podľa antiplagiátorskej kontroly originality v prípade práce B. Kollára ide o zhodu 24,45 percenta obsahu. Polovica diplomovej práce s názvom „Zmena klímy a bioklimatický potenciál cestovného ruchu v oblasti Kysúc“ mala byť okopírovaná od školiteľa Jozefa Minďaša, ktorý je riaditeľom SEVS v Skalici.

Predseda parlamentu Boris Kollár odmietol odstúpiť z funkcie. Foto: TASR
Predseda parlamentu Boris Kollár odmietol odstúpiť z funkcie. Foto: TASR

Práve z jeho publikácií okopíroval Kollár najrozsiahlejšie pasáže, a to vrátane celého úvodu či záveru práce s tým, že neuviedol zdroj.

Prebral aj texty z webových stránok kysuce.sk a regionkysuce.sk o cestovnom ruchu.

Po verejnej kritike na tlačovej konferencii uviedol, že nebude používať magisterský titul, kým bude pôsobiť v politike. Povedal, že svoj titul získal v súlade so zákonom a nemá sa preto za čo ospravedlňovať. Zo svojej funkcie odmietol odstúpiť.


ANKETA: Súhlasíte s výrokom, že každý študent si plagiátorstvom zľahčuje štúdium?

ANDREA  PETROVČINOVÁ copywriter Nesúhlasím s tým, že si každý študent takouto formou zľahčuje štúdium. Pevne verím, že stále existujú študenti, ktorí si svoj titul chcú spravodlivo zaslúžiť. Na druhej strane, skutočnosť, že politicky významné osobnosti získali svoje tituly plagiátorstvom, pre nich však môže byť demotivujúca.
ANDREA PETROVČINOVÁ, copywriter
Nesúhlasím s tým, že si každý študent takouto formou zľahčuje štúdium. Pevne verím, že stále existujú študenti, ktorí si svoj titul chcú spravodlivo zaslúžiť. Na druhej strane, skutočnosť, že politicky významné osobnosti získali svoje tituly plagiátorstvom, pre nich však môže byť demotivujúca.
TAMARA  HLAVAČOVÁ študentka  Nemyslím si, ze každý študent si plagiátorstvom zľahčuje svoje štúdium, každý, kto sa reálne zaujíma o štúdium, ktoré ho baví a napĺňa, pristupuje podľa mojich skúseností k štúdiu poctivo. No, samozrejme, potom sú tu aj tí druhí študenti, ktorí hľadajú rôzne iné cestičky ako si to tzv. „uľahčiť“.
TAMARA HLAVAČOVÁ, študentka
Nemyslím si, ze každý študent si plagiátorstvom zľahčuje svoje štúdium, každý, kto sa reálne zaujíma o štúdium, ktoré ho baví a napĺňa, pristupuje podľa mojich skúseností k štúdiu poctivo. No, samozrejme, potom sú tu aj tí druhí študenti, ktorí hľadajú rôzne iné cestičky ako si to tzv. „uľahčiť“.
VIKTÓRIA  TUPOVÁ doktorandka  Jednoznačne odmietam, v mojom okolí si toto nikto nedovolil. Mám pocit, že všetky súkromné školy na Slovensku sú iba o získaní titulov. My Slováci máme v hlave myšlienku, že ak si za to platím, tak predsa to dostanem. Nechápeme, že vzdelanie nie je na predaj, a keď platím, tak profesorom, docentom a asistentom za ich čas a energiu.
VIKTÓRIA TUPOVÁ, doktorandka
Jednoznačne odmietam, v mojom okolí si toto nikto nedovolil. Mám pocit, že všetky súkromné školy na Slovensku sú iba o získaní titulov. My Slováci máme v hlave myšlienku, že ak si za to platím, tak predsa to dostanem. Nechápeme, že vzdelanie nie je na predaj, a keď platím, tak profesorom, docentom a asistentom za ich čas a energiu.
ŠTEFAN  VARGA ITconsultant  Prajem Borisovi, aby pri jeho najbližšom lekárskom zákroku bol jeho doktor človek, ktorý si „zjednodušoval“ štúdium. Je nemiestne, aby politik takto obviňoval ľudí, ktorí sa roky venovali štúdiu. Na druhej strane je pre niektorých ľudí podvádzanie a kradnutie národný šport.  

ŠTEFAN VARGA, ITconsultant
Prajem Borisovi, aby pri jeho najbližšom lekárskom zákroku bol jeho doktor človek, ktorý si „zjednodušoval“ štúdium. Je nemiestne, aby politik takto obviňoval ľudí, ktorí sa roky venovali štúdiu. Na druhej strane je pre niektorých ľudí podvádzanie a kradnutie národný šport.  

 

Zaujalo Vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na tipy@kosicednes.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím