Smer ešte nemal v Košiciach horší výsledok. Eurovoľby tu vyhrala koalícia PS – Spolu
K víťazstvu koalície Progresívne Slovensko (PS) a Spolu vo voľbách do Európskeho parlamentu výrazne prispeli aj voliči v Košiciach. Tieto mimoparlamentné strany tu dosiahli 23,9 percenta (10 400 hlasov), čo je lepší percentuálny zisk ako ich celorepublikový výsledok.
Na druhej strane sa košický volič stále viac odvracia od Smeru. Kým na celom Slovensku skončila strana druhá, v Košiciach okrem koalície proeurópskych strán ju tesne (o stotinu percenta a sedem hlasov) predbehla aj opozičná SaS. Najsilnejšia vládna strana dosiahla 12,5 percenta (5 455 hlasov) a oproti posledným eurovoľbám v roku 2014 si tak pohoršila o vyše deväť percent.
Pád strany expremiéra Roberta Fica v Košiciach však siaha oveľa hlbšie do minulosti. Ani v jedných voľbách, v ktorých si voliči vyberajú z politických strán, tu totiž Smer od svojho vzniku nemal slabší percentuálny výsledok.
[ad][/ad]Menej ako v prvých voľbách
Dokonca aj vo voľbách do Národnej rady v roku 2002, ktoré boli prvými straníckymi voľbami Smeru, skončil na treťom mieste s 13,1 percenta a darilo sa mu tak viac ako túto sobotu.
Na vrchole popularity, tak ako na celom Slovensku, bola strana v Košiciach po parlamentných voľbách v roku 2012 (34,3 percenta), po ktorých zostavila jednofarebnú vládu. Smer v tomto krajskom meste potom vyhral eurovoľby v roku 2014, ešte aj parlamentné voľby v roku 2016 (21,3 percenta). Zlom vyvolali udalosti po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice vo februári 2018.
Podpredseda Smeru, košický krajský šéf strany a zároveň bývalý primátor Košíc Richard Raši, k tomu hovorí, že tri získané mandáty v Európskom parlamente sú odrazom aktuálneho stavu voličských nálad a preferencií.
Raši: Dobrý program
„Myslím si, že náš politický program je dobrý a netreba ho výrazne meniť a vďaka našim vládam sa Slovensko výrazne posunulo dopredu vo všetkých ekonomických parametroch. Musíme však viac diskutovať s voličmi, a to ako na vidieku, tak aj v mestách, aby sme lepšie pochopili ich potreby a názory,“ odpovedal na otázku, či pre aktuálny volebný výsledok navrhne vo vedení strany nejaké kroky.
Raši dodáva, že je rád, že voliči dali dôveru proeurópskym silám, teší ho aj vyššia účasť, na druhej strane je pre neho výkričníkom zisk dvoch mandátov pre extrémistickú Ľudovú stranu Naše Slovensko.
Súčasný vicepremiér upozorňuje aj na zdanlivý paradox, ktorý spôsobila práve lepšia účasť v sobotných voľbách. Smer totiž v absolútnych číslach získal o takmer 20-tisíc hlasov viac ako vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2014. Na Košice už však tento argument „tesne“ neplatí, Smer tu mal totiž o 45 hlasov menej ako pred piatimi rokmi.
Štyria europoslanci pre koalíciu PS – Spolu sú pre mňa príjemným prekvapením, ale za odvedenú prácu si to zaslúžime, hovorí člen predsedníctva Spolu a košický krajský koordinátor strany Igor Petrovčik, ktorý je aj starostom Starého Mesta.
[ad2][/ad2]Petrovčik: Kontaktná kampaň
Dodáva, že pri „kontaktnej“ kampani v uliciach Košíc, kombinovanej s využívaním sociálnych sietí, získali od občanov spätnú väzbu, ktorá poukazovala na potrebu zmeny a generačnej výmeny.
„Tieto voľby sú signálom, že Smer je už za svojím zenitom a občan ju pomaly, ale isto posiela do politickej histórie. Je tu silná spoločenská objednávka na novú politickú kultúru a my ju jednoznačne občanom ponúkame,“ tvrdí Petrovčik.
Aj on hovorí o sklamaní z výsledku kotlebovcov, ale zároveň to vníma ako výzvu. „Musíme viac pracovať s mládežou a dookola pripomínať mladým históriu, lebo len takto zabránime rozvíjaniu extrémizmu,“ dodáva.
Predseda košickej miestnej bunky PS Filip Gaál tiež priznáva, že taký dobrý výsledok nečakal. Rovnako vyzdvihuje osobnú kampaň členov strany a dobrovoľníkov v uliciach, vďaka čomu si podľa neho mohli Košičania o „progresívcoch“ vytvoriť vlastný názor.
Gaál: Kozmopolitné mesto
Úspech proeurópskych subjektov v Košiciach vidí v tom, že ide o kozmopolitné mesto. „Vďaka projektom EHMK, Európske mesto športu alebo rekonštrukcii električkových tratí Košičania rozumejú prínosu Európskej únie viac,” povedal.
Podľa neho tieto voľby ukázali, aké dôležité je spájanie politických síl, ak chceme vytlačiť z politickej mapy „extrém a populizmus“. Aj Gaál tak naznačuje, že aj v budúcoročných parlamentných voľbách by PS a Spolu mohli spolupracovať.
Debakel SNS a Mostu – Híd
V eurovoľbách v Košiciach úplne prepadli ďalší dvaja členovia vládnej koalície. SNS tu spadla aj pod svoj celorepublikový výsledok, ktorý je pre ňu samotný veľkým sklamaním (2,8 percenta).
Vláda so Smerom dlhodobo škodí Mostu – Híd. V Košiciach utrpela maďarská strana debakel, keď nezískala ani jedno percento. Na svoj celoslovenský priemer sa v Košiciach dostalo naopak KDH (10,8 percenta ) aj OľaNO (6,8 percenta).
Kto bude poslancom Európskeho parlamentu
- Koalícia PS – Spolu – Michal Šimečka, Vladimír Bilčík, Michal Wiezik, Martin Hojsík
- Smer- SD – Monika Beňová, Miroslav Číž, Robert Hajšel
- ĽSNS – Milan Uhrík, Miroslav Radačovský
- KDH – Ivan Štefanec, Miriam Lexmann (až po vystúpení Veľkej Británie z EÚ).
- SaS – Lucia Ďuriš Nicholsonová, Eugen Jurzyca
- OĽaNO – Peter Pollák
2002 – Voľby do NR SR 13,1 %
2004 – Voľby do EP 16,5 %
2006 – Voľby do NR SR 26,7 %
2009 – Voľby do EP 31 %
2010 – Voľby do NR SR 26,9 %
2012 – Voľby do NR SR 34,4 %
2014 – Voľby do EP 21,9 %
2016 – Voľby do NR SR 21,3 %
2019 – Voľby do EP 12,5 %
Zdroj: vysledkyvolieb.sk
Na kandidátkach politických strán a hnutí pre voľby do Európskeho parlamentu sa vyskytovali aj Košičania. Bolo ich pätnásť, mandát nezískal ani jeden z nich.
Zo strán, ktoré sa nakoniec dostali nad päť percent a budú mať aspoň jedného europoslanca, postavilo kandidátov z Košíc do volieb KDH a OľaNO. Najviac hlasov z nich získala Lucia Gurbáľová na kandidátke kresťanských demokratov. Námestníčku primátora Košíc zakrúžkovalo 3 990 voličov. Dvaja zvolení kandidáti KDH Ivan Štefanec a Miriam Lexmann mali po 33 128 a 27 833 prednostných hlasov.
Dve volebné obdobia bola poslankyňou v Bruseli bývalá starostka košického sídliska Dargovských hrdinov Monika Smolková. Na kandidátku Smeru sa už nedostala. Povedala, že ju osobne vyškrtol eximnister vnútra Robert Kaliňák, ktorého vyzývala na odstúpenie pre kauzu Bašternák.
Eurovoľby ešte nemali takú účasť. Aj tak je to najmenej v EÚ
Účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu narástla oproti voľbám spred piatich rokov. Napriek tomu bola znova najnižšia v celej Európskej únii.
Na Slovensku prišlo voliť iba 22,74 percenta oprávnených voličov, v roku 2014 to bolo len 13,05 percenta.
Košice sa v účasti priblížili celorepublikovému priemeru (22,67 percenta). Vo všetkých doterajších štyroch eurovoľbách sa k volebným urnám unúvalo najviac ľudí. Pred piatimi rokmi ich prišlo len 12,87 percenta.
[ad3][/ad3]