10.09.19

U zamestnancov v areáli U. S. Steelu okrem alkoholu odhalili už aj drogy

foto: Veronika Janušková

To, že na pracovisku sa nesmie konzumovať alkohol a iné omamné látky, ani nastupovať do práce pod ich vplyvom, je všeobecne známe. Vyplýva to zo zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a tiež vnútropodnikových predpisov firiem. 

Nie všetci sa týmito normami riadia. Výnimkou nie sú ani zamestnanci, ktorí vykonávajú svoje pracovné úlohy na pôde najväčšieho košického zamestnávateľa U. S. Steel Košice (USSK). Spoločnosť v augustovom vydaní podnikových novín Oceľ východu zverejnila štatistiku o pozitívnych testoch na alkohol od začiatku tohto roka. 

Kontrolu požitia alkoholu či iných drog u zamestnancov, ale aj u osôb, ktoré vstupujú do areálu fabriky, má na starosti firma U. S. Steel Košice - SBS. Ide o dcérsku spoločnosť U. S. Steel Košice.  

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac
 

Tisícová pokuta 

Za prvý polrok tohto roka zistili pracovníci tejto bezpečnostnej služby, že vypité malo 45 osôb. Je to o deväť menej ako za rovnaké obdobie v roku 2018. Väčšina hriešnikov bola z rôznych externých spoločností. Z celkového počtu 33 zamestnancov pracovalo v dodávateľských firmách oceliarní. 

„V prípade dodávateľov pomohlo, že pristihnutí pracovníci dostávajú pokuty. Počet pozitívnych kontrol sa znížil, keď naša spoločnosť začala fakturovať dodávateľom tisícovú pokutu za pozitívny test alkoholu v prípade ich zamestnanca,“ uviedol pre Oceľ východu riaditeľ spoločnosti USSK – SBS Gabriel Lörinc. Majitelia dodávateľských firiem podľa neho tiež sami robia kontroly pred bránou fabriky, aby ich ľudia išli dnu „čistí“. 

V USSK kontrolujú prítomnosť alkoholu u zamestnancov na vrátniciach pri striedaní zmien. Ilustračné foto: Veronika Janušková
V USSK kontrolujú prítomnosť alkoholu u zamestnancov na vrátniciach pri striedaní zmien. Ilustračné foto: Veronika Janušková

Dôraz na vodičov

Špeciálnu pozornosť pri kontrolách venujú pracovníci SBS vodičom. Tento polrok nenafúkal žiaden interný vodič železiarní. Pozitívny výsledok mal len jeden externista, vlani traja. Ako pre Oceľ východu uviedol Lörinc, je to pre nich príliš veľký risk.

Najviac vodičov pod vplyvom alkoholu odhalili v roku 2016, keď ich bolo celkovo až desať. To bol podľa riaditeľa bezpečnostnej firmy extrém, ktorý sa už nezopakoval, najmä vďaka „prijatým opatreniam“. na otázku, o aké opatrenia išlo,  spoločnosť U. S. Steel neodpovedala.  

Stery zo sliznice  

Okrem alkoholu sa v posledných rokoch objavujú medzi zamestnancami aj ďalšie omamné či psychotropné látky. Tie odhalia strážnici pomocou špeciálneho testu sterom zo sliznice ústnej dutiny. Skúšky na drogy, nielen na alkohol, robia predovšetkým pri nežiaducich udalostiach či úrazoch.  

„Vlani sme mali štyri pozitívne prípady, aj tohto roku sme už dvakrát asistovali na podnet majstrov. Toto predtým nebolo,“ uviedol pre Oceľ východu Lörinc.

reklamná správa

Nová firemná kultúra 

Náhodné kontroly na prítomnosť alkoholu robia strážnici pravidelne pri striedaní zmien na všetkých vrátniciach. Ročne ich urobia v priemere 35- až 36-tisíc. Ako uviedol  Lörinc, zamestnanci SBS už vedia odhadnúť, kto vyzerá podozrivo, ale niekedy je to otázka náhody. 

„Sme radi, že má štatistika klesajúcu tendenciu, veď ďaleko dozadu sme mali ročne aj dvesto prípadov, a ak by sme išli do hlbokej histórie, prípadov bolo oveľa viac. Ale to sa tu inak žilo. Firemná kultúra sa v tejto oblasti výrazne zmenila,“ vysvetlil  Lörinc.


Inšpektorát: Pri úrazoch nebol alkohol


Kontroly na prítomnosť alkoholu a drog sa v spoločnosti U. S. Steel robia automaticky pri nežiaducich udalostiach a úrazoch. Všetky vážnejšie úrazy musí zamestnávateľ hlásiť inšpektorátu práce. 

Ako uviedol hovorca Národného inšpektorátu práce Ladislav Kerekeš, v roku 2018 bolo v U. S. Steele registrovaných 22 pracovných úrazov, a od začiatku tohto roka ich bolo deväť. Išlo o poškodenia zdravia, pri ktorých práceneschopnosť trvala viac ako tri dni. 

„Ani v jednom prípade pri vyšetrovaní úrazu na pracovisku nebolo preukázané požitie alkoholických nápojov,“ dodal Kerekeš. Údaje o počte úrazov však nezahŕňajú pracovné úrazy zamestnancov dodávateľských firiem, ktoré pôsobia v priestoroch spoločnosti. 

Inšpektorát práce na pracoviskách robí kontroly zamerané na dodržiavanie zásad Bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP). Za posledné dva roky urobila inšpekcia práce v USSK celkom šesť kontrol, naposledy v júli tohto roka. 

Inšpektorát práce registruje v U. S. Steele od začiatku roka deväť úrazov. Foto: Veronika Janušková
Inšpektorát práce registruje v U. S. Steele od začiatku roka deväť úrazov. Foto: Veronika Janušková

Inšpektori fúkať nedávajú  

Kontroly zamerané na požívanie alkoholu a iných omamných a psychotropných látok na pracoviskách inšpekcia práce podľa hovorcu priamo nevykonáva. „Súčasťou kontroly je však preverenie, či takéto kontroly vykonáva zamestnávateľ,“ vysvetlil Kerekeš. 

Dodržiavanie zákazu konzumácie alkoholu a vedomého užívania drog, vrátane nesprávneho užívania liekov, ako aj používanie predpísaných ochranných pracovných prostriedkov, je zakotvené aj v Kódexe etického správania USSK, zverejneného na stránke spoločnosti. Cieľom je znížiť pravdepodobnosť incidentov, úrazov a zaistenie bezpečného pracoviska.  

Odborník: V práci sa pije menej ako kedysi

Nielen v košických železiarňach, aj na iných pracoviskách sa v porovnaní s minulosťou pije oveľa menej ako kedysi. Podľa riaditeľa Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomíra Okruhlicu dôvodom sú, okrem zmeny firemnej kultúry, aj častejšie kontroly zamestnancov. 

„Vidieť to napríklad aj na stavbách, kde veľké firmy dôsledne kontrolujú svojich pracovníkov,“ uviedol. Pokračuje, že zamestnanci pod vplyvom alkoholu sa vyskytujú najčastejšie v profesiách, v ktorých sa to podrobne nereguluje predpismi, a tam, kde majú pracovníci ľahký prístup k alkoholu. 

Ide najmä o robotníkov na stavbách, poľnohospodárov, vinárov, lesných robotníkov či čašníkov. Výnimkou nie sú ani diplomati a iní duševne pracujúci ľudia. „Veľké firmy kontrolujú svojich pracovníkov dôsledne, kým malé, rodinné firmy a živnostníci si dovolia piť viac,“ dodal Okruhlica. 

Tí, ktorí prichádzajú do práce pod vplyvom alkoholu alebo si vypijú na pracovisku, neriskujú len stratu zamestnania, ale aj zvyšujú riziko nehôd či úrazov. Jedným z dôvodov, prečo tieto hrozby zamestnanci podstupujú, je podľa Okruhlicu to, že sú od alkoholu závislí, a bez neho by mali ťažké abstinenčné stavy.  

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím