Voľno v práci, davy v uliciach, vypredané vlaky. Košičanka videla, ako Briti prežívali kráľovskú svadbu
V sobotu na pravé poludnie si vo Windsorskom zámku v Kaplnke sv. Juraja povedali svoje áno britský princ Harry a americká herečka Meghan Markleovou. Svadbu roka sledovali aj Košičania žijúci v Anglicku.
Novomanželská dvojica nielenže spečatila svoju lásku manželským sľubom, ale navyše získala aj titul udelený kráľovnou Alžbetou II. – vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu. Priamy prenos z kráľovskej svadby sledovali približne tri miliardy ľudí. Svadbou, samozrejme, žili najmä Briti. Najväčší nadšenci už niekoľko dní nocovali pred Kaplnkou sv. Juraja a čakali na moment, kedy si Harry a Meghan vymenia obrúčky a povedia svoje áno.
[ad][/ad]Košičanka Alexandra spolu so svojím priateľom Jaromírom žije v anglickom meste Norwich už sedem rokov. Od Londýna je vzdialené asi 150 kilometrov. Hovorí, že Briti udalosť veľmi prežívali, mnohí si zobrali z práce dovolenku, aby si živý prenos mohli pozrieť. V čase svadby sa Alexandra s priateľom nachádzala v Londýne, a tak im skrsla myšlienka, že sa zájdu pozrieť na zámok a kráľovskú dvojicu možno zazrú na vlastné oči.
„Priateľ je manažérom siete anglickej reštaurácie. Mal pracovnú cestu do Londýna, a tak som sa rozhodla, že si urobím výlet s tým, že by sme mohli ísť v sobotu do Windsoru,“ povedala.
Plán im však nevyšiel. Lístky na vlak či autobus boli vypredané a nemali sa tam ako dostať. „Angličania sú v tomto prípade v istom zmysle šialenci. Vážia si ich a uctievajú. Všetci sú pyšní na to, že sú kráľovský národ. Na vlakovej stanici množstvo ľudí kšeftovalo s lístkami, ktoré si kúpili skôr. Predávali ich ostatným za príplatok,“ dodáva.
Stovky Britov sa nachádzalo aj pri Buckinghamskom paláci, čo je sídlo kráľovskej rodiny. „Mnoho z nich bolo zahalených v anglickej vlajke. Chceli im tak vzdať úctu a ukázať, že sú im verní. Takisto skoro všetky reštaurácie boli v čase priameho prenosu obsadené. Takmer v každej boli obrazovky, kde si mohli vychutnať živý prenos,“ opisuje.
Do jednej sa nakoniec dostali aj Košičania. Pochutnali si na menu, ktoré bolo pripravené špeciálne iba na túto príležitosť. „Množstvo anglických reštaurácií v tento deň ponúkalo tzv. royal afternoon tea, teda kráľovský popoludňajší čaj,“ približuje Košičanka.
Ženy aj plakali
Jeho súčasťou boli mini hamburgery, sendviče, klobásky či koláče. Nechýbalo šampanské na prípitok, čaj alebo káva. Dokopy to stálo skoro 20 libier. „Myslím si, že Angličania v tento deň by za to dali aj viac peňazí. Keď si Meghan a Harry dali bozk, všetci v reštaurácii si začali štrngať a videla som, že sa dokonca dve ženy od dojatia rozplakali.“
V uliciach Košičanka videla tisíce ľudí, ktorí si spievali anglickú hymnu, mali v rukách britské vlajky a na hlavách diadémy. Obchody so suvenírmi ponúkali papierové masky princa a herečky. „Mám sestru, ktorá tiež žije v Anglicku. Jej syn v škôlke v piatok dostal maľovanky svadobnej torty a šiat Meghan, ktoré si mohli vyfarbiť. Starší žiaci písali eseje o tom, ako by mala podľa nich rozprávková kráľovská svadba vyzerať,“ pridáva ďalšie zaujímavosti Košičanka. Deti v niektorých anglických školách si mohli pochutiť aj na typických anglických koláčoch, cup cake, ktoré boli vykrojené do tvaru kráľovskej koruny.
Michaela Luxová
Etiketa aristokratov je prísna. Na celý obrad sú pravidlá
O pravidlách a zvláštnostiach aristokratickej svadby sme sa rozprávali s Danielou Hrehovou, pedagogičkou z Katedry spoločenských vied Technickej univerzity v Košiciach.
Je nejaký predpis na to, ako sa taká kráľovská svadba organizuje?
Hlavy štátov sa riadia takzvaným protokolom. Inak to nie je ani v Anglicku. Britský kráľovský protokol sa od iných odlišuje vyššou mierou konzervatívnosti a precíznosti. Vyškolený v tomto smere je aj prípravný štáb, ktorý podľa detailného plánu zabezpečuje napríklad celú trasu svadobného sprievodu, dokonca organizuje aj rozostupenie vojakov tvoriacich špalier či príchod a umiestnenie pozvaných svadobných hostí. Celý sobáš je plne hradený kráľovskou rodinou.
Musia byť hostia špeciálne oblečení?
Kráľovská etiketa je prísna, aj čo sa týka outfitov. Od mužov sa očakáva, že prídu oblečení vo vojenskej uniforme alebo smokingu či žakete. Pre ženy sú povinné klobúky v kostole a musia sa vyhnúť odhaleným ramenám. Žena, ktorá nemá klobúk, kabelku a rukavice je „neoblečená“.
A čo budúci mladomanželia?
Ženích by mal zložiť svoj manželský sľub vernosti vo vojenskej uniforme. Kráľovské nevesty sú v ťažkej situácii. Šaty si nemôžu vybrať len podľa vlastného vkusu. Nesmú mať veľký výstrih, ramienka či strih odhaľujúci ramená alebo nohy. Dopĺňajú ich vlečka, závoj a drahé šperky. Vo vlasoch nechýba diadém, korunka alebo tiara. Súčasťou je kytica z bielych kvetov, medzi ktorými je aj vetvička myrty – bylinky lásky.
Čo sa deje po kráľovskom obrade?
Súčasťou obradu je aj jazda mestom na koči alebo na otvorenom voze Ascot Landau. Ponúka obyčajným ľuďom možnosť vychutnať si svadobnú atmosféru a pohľad na mladý pár. Podľa etikety nasleduje oficiálne fotografovanie, recepcia pre pozvaných hostí a neskôr súkromná oslava pre rodinu a blízkych priateľov.
Zrejme aj svadobná hostina má prísne pravidlá…
Áno, týkajú sa správneho poradia jedál, a to studený predkrm, polievka, teplý predkrm, hlavný chod, dezert. V menu sa objavujú zvyčajne britské produkty. Niektoré z plodín dokonca pestujú na panstvách kráľovnej Alžbety.
Jana Vargová
Gabriela Thurston – na materskej dovolenke
Nezaujíma ma to. Nemám rada kráľovskú rodinu. Aj za to, že zničili princeznú Dianu. Poniektorí Angličania už teraz stávkujú, ako dlho toto manželstvo vydrží a či nedopadnú ako princezná Diana a Charles.
Katarína Orlovská – office manager
Nie. Sú však ľudia, ktorých to zaujíma natoľko, že sa tam pôjdu pozrieť. Kráľovská rodina je iba inštitúcia. Existuje argument, že prináša turizmus do krajiny. Myslím však, že to nie je rodina, ale pamiatky a múzeá.
Andrea Rybak – čašníčka
Pozriem si prenos z kráľovskej svadby. Prečo nie. Do Windsoru ale nepôjdem. Angličania sú zo svadby hotoví. Majú veľmi radi princa Harryho a Meghan je herečka, ktorá nemá škandály. Prijali ju.
Ema Sádecká – asistentka v aukčnej sieni
Nezaujíma ma to. Ale hovorí sa o tom všade, sú toho plné noviny. Ja sa radšej v Anglicku vyhýbam davom, takže osobne sa tam pozrieť nepôjdem.
(ML, JV)