Vyjednávania o plavárni pokračujú. Jej hodnotu určí znalec
Osud Mestskej krytej plavárne stále nie je spečatený. Mesto má o športovisko naďalej veľký záujem a so Starým Mestom, ktoré ju má v správe, sa opäť snaží nájsť spoločnú reč. V pondelok sa preto primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) stretol so starostom Igorom Petrovčikom (exSpolu) a miestnymi poslancami.
Spoločné rokovanie za jedným stolom nahradilo ostré vyjadrenia do médií a vzájomné očierňovanie. Ešte nedávno primátor na adresu Starého Mesta uviedol, že nie je schopné sa o plaváreň postarať. Starosta zas obviňoval vedenie mesta z vydierania nulovou dotáciou.
Primátor chcel vlani plaváreň od Starého Mesta odkúpiť a perspektívne ju prepojiť so susedným kúpaliskom Červená hviezda. Jeho pôvodnú ponuku jedno euro, ako aj nasledujúcu vo výške 100-tisíc eur ale staromestskí poslanci v decembri jednohlasne odmietli. Ponúkané sumy podľa nich neboli adekvátne a nezodpovedali skutočnej hodnote majetku.
[ad][/ad]Konštruktívna debata
Pondelkové stretnutie dopadlo podľa starostu I. Petrovčika pozitívne. „Som rád, že sme sa všetci za okrúhlym stolom zhodli v tom, že športové kluby a verejnosť si zaslúžia modernú plaváreň
a k tomu zodpovedajúce služby na úrovni 21. storočia.“
Poslanci podľa Petrovčika nie sú vyslovene proti predaju plavárne, ak výsledkom bude moderný plavecký areál. Nesúhlasili však s cenami, ktoré primátor doposiaľ za plaváreň ponúkal.
Po dvojhodinovej diskusii sa obe strany dohodli, že dajú vypracovať súdno-znalecký posudok, ktorý stanoví súčasnú hodnotu krytej plavárne. „Na stretnutí som chcel zistiť, či je tu vôbec vôľa previesť plaváreň za určitú sumu do správy mesta. Rád vidím, že väčšina poslancov s týmto návrhom súhlasí,“ uviedol primátor.
Po vypracovaní posudku sa majú opäť stretnúť a rokovať, či a za akých okolností by plaváreň mohla prejsť pod správu mesta.
Lepšie ako mediálna prestrelka
Spoločné stretnutie ocenil aj Ladislav Strojný, predseda mestského poslaneckého klubu Košickí aktivisti a nezávislí (KAN). Jeho členovia pred dvoma týždňami listom vyzvali obe strany, aby rokovali ako partneri a pokúsili sa dospieť ku konsenzu. Spôsob komunikácie medzi mestom a mestskou časťou podľa nich „uberá na kredite oboch strán a zbytočne zneisťuje a dráždi Košičanov“.
„Dohoda je možno ešte ďaleko, ale otvorený dialóg pri jednom stole je rozhodne lepší ako mediálna či blogová prestrelka. Oceňujem tento krok a myslím, že obe strany ukázali, že im ide v prvom rade o Košičanov,“ uviedol L. Strojný.
Mestské zastupiteľstvo 12. decembra minulého roka poverilo primátora, aby viedol rokovania o odkúpení plavárne od Starého Mesta do konca konca februára 2020.
Ak dôjde k dohode, primátor chce spojením susediacich športovísk vytvoriť moderný komplex pre rekreačných plavcov, športové kluby, ale aj rodiny s deťmi. Prvým krokom by bolo prekrytie vodnopólového bazéna na „čehačku“, nasledovala by rekonštrukcia krytej plavárne a nakoniec vybudovanie relaxačnej časti s tobogánmi.
Na realizáciu projektu má mesto podľa Polačka už vyčlenené úverové zdroje. „Ak nájdeme spoločnú dohodu, vznikne nový športový komplex, na ktorý budú môcť byť Košičania právom hrdí. Bolo by to výhodné riešenie aj pre mestskú časť, ktorá nebude musieť dotovať prevádzku plavárne, financie, ktoré im zostanú, môžu ísť na jej rozvoj,“ dodal primátor.
Radnica chce prekryť vodnopólový bazén na Červenej hviezde, aby sa dal využívať celoročne, aj v prípade, že sa s mestskou časťou na odkúpeni plavárne nedohodne. Súťaž na projektovú dokumentáciu prekrytia bazéna by sa mala spustiť už v najbližších týždňoch, a práce by sa mali začať po skončení tohtoročnej letnej sezóny.
Názory exstarostov Starého Mesta na budúcnosť športoviska sa rôznia
O možnostiach riešenia stánku plaveckého športu sme sa rozprávali s bývalými starostami Starého Mesta Ľubomírom Gregom, ktorý bol vo funkcii od roku 2006 do roku 2018, a jeho predchodcom Jánom Sülim, ktorý viedol mestskú časť v rokoch 1990 až 2006.
Podľa Gregu (nezaradený), súčasného mestského poslanca, je súdnoznalecký posudok na plaváreň prvou vecou, ktorá sa mala urobiť. „Až potom sa môžu začať odvíjať rokovania, či hľadania vzájomných kompromisov. Som rád, že sa to napokon čoskoro udeje,“ uviedol Grega .
Pokiaľ mesto nezvýši príspevok na plaváreň, alebo na ňu nezačnú prispievať aj iné veľké mestské časti, ktorých obyvatelia ju pravidelne navštevujú, je ideálnym riešením podľa Gregu spoločný podnik (tzv. joint venture) s mestom. „Ak by sa na tom nezhodli, ďalším riešením je predaj na základe znaleckého posudku respektíve výmena za mestskú nehnuteľnosť porovnateľnej ceny,“ dodal bývalý starosta.
O prepojení oboch areálov uvažovali poslanci v Starom Meste už v roku 2003. „Oprášenie nášho zámeru je dobrá vec, len sa treba férovo dohodnúť, lebo Staré Mesto nie je vazalom mesta,“ reagoval Grega na primátorov zámer a dodal, že je už najvyšší čas v Košiciach postaviť novú plaváreň.
Süli so zmenou majiteľa nesúhlasí
Proti predaju plavárne je od začiatku exstarosta Ján Süli, ktorý sa ako hosť zúčastnil aj pondelkového rokovania na magistráte. O to, aby mestská časť plaváreň nepredala, žiadal staromestkých poslancov aj vlani v decembri na miestnom zastupiteľstve, na ktorom o ponukách mesta rozhodovali.
„Riešením je dotácia mesta, aby sa plaváreň mohla dostať na nulu. Aby už v budúcnosti nemuseli dotáciu od mesta pýtať, musia zvýšiť ceny, nič iné im neostáva,“ myslí si Süli s tým, že by tak mestská časť postupne akumulovala peniaze na rekonštrukcie plavárne.
Ako uvádza Süli, prevádzku, údržbu a energie by mala plaváreň pokrývať zo vstupého a prenájmu bazénov. „Náklady na poskytovanie služieb by mali hradiť predovšetkým tí, ktorí ich využívajú.“
Prepojenie plavárne s kúpaliskom podľa Süliho nevyrieši problém s nedostatočnou kapacitou bazénov. Mesto by podľa neho malo čo najskôr zakryť vodnopólový bazén na Červenej hviezde a zrekonštruovať kúpaliská Triton a Ryba. „Samozrejme, malo by začať prípravu na výstavbu novej plavárne,“ dodal.
Z rozpočtovej organizácie na eseročku
K 30. júnu 2020 by mala plaváreň zmeniť právnu formu z rozpočtovej organizácie na eseročku. Grega to považuje za dobrý krok.
„Zmena jednoznačne pomôže znížiť náklady na prevádzku. Plaváreň bude môcť rozvíjať podnikateľské aktivity, čo doteraz nemohla. Navyše si môže odpočítať DPH za médiá či rekonštrukčné práce,“ vysvetlil budúce výhody.
Aj keď sa kvôli tomu zvýši cena vstupného, bude to podľa Gregu kompenzované rôznymi zľavami pri permanentkách alebo benefitmi pre športové kluby, ktoré budú platiť načas alebo vopred
„Úverovať kluby si už plaváreň nemôže dovoliť,“ dodal. Iný názor má jeho predchodca. „Mala by to byť príspevková organizácia ako v minulosti (do roku 2013) a byť pod kontrolou zastupiteľstva a starostu. Keby bola eseročka, hrozí aj jej zánik. Keď si zoberú úver a nesplatia ho, s plavárňou sa môžeme rozlúčiť,“ myslí si Süli.
Čítajte aj:
- Staré Mesto: Plaváreň nie je na predaj
- Budúcnosť plavárne je stále neistá
- Mesto zmenilo názor, za plaváreň ponúka 100-tisíc eur