25.07.19

Vyrastie na Severe nový „mrakodrap“?

vizuálizácia: PSIS

Poslanci mestského zastupiteľstva na poslednom zasadnutí v júni znovuotvorili tému renovácie areálu Východoslovenských tlačiarní v mestskej časti Sever. Investor upravil svoje predstavy, aby vyhovel požiadavkám poslancov a Útvaru hlavného architekta mesta. Postoj k stavbe zmenil aj námestník primátora Marcel Gibóda (nezávislý). Mestská časť Sever zvolá koncom leta k pojednávanej stavbe verejné zhromaždenie. 

Mestskí poslanci diskutovali o novej výškovej budove v priestoroch tlačiarní pri amfiteátri. Prvá slovenská investičná skupina (PSIS), ktorá Východoslovenské tlačiarne vlastní, by chcela zužitkovať potenciál areálu a postaviť tu výškovú dominantu Košíc. Okrem 24-poschodového vežiaka plánoval investor vybudovať viacero nižších objektov. Boli by v nich obchody, občianska vybavenosť alebo byty. Takto by sa staré a málo využívané priemyselné priestory zmenili na modernú štvrť Košíc. 

Tento zámer sa v minulosti nepáčil niekoľkým poslancom. Medzi nimi bol aj vtedajší opozičný poslanec Marcel Gibóda. Ten ešte v septembri 2018 návrh developera kritizoval. „Takáto budova výrazne zasiahne do celého územia a do života obyvateľov, ktorí bývajú v širšom okolí. Preto vás žiadam zmenu neschváliť,“ argumentoval Gibóda v pléne.

reklamná správa

Zostaňte doma

Hygienicky pripravené a zabalené jedlo Vám prinesieme až pred dvere.

Zistite viac

Prečo výškovú budovu nepostavili?

K pôvodnému plánu s 24-poschodovou dominantou mal výhrady aj Útvar hlavného architekta mesta. A tak investor už  v septembri prezentoval mestským poslancom zníženú verziu hlavnej budovy. „Dostali sme sa do situácie, kedy môžeme postaviť len 18 podlaží,“ povedal člen predstavenstva developera Juraj Vajda. 

I napriek schváleniu zníženej stavby vtedajšou hlavnou architektkou mesta Petronelou Királyovou si Gibóda stál za svojím názorom. „Myslím, že investor dosiahne rovnaký efekt i so sedempodlažnou budovou,“ oponoval. Vadil mu aj fakt, že vtedajší starosta mestskej časti Sever Marián Gaj stavbu neprerokoval ani s miestnym zastupiteľstvom, ani s verejnosťou. V tom s Gibódom súhlasil napríklad koaličný poslanec Ján Jakubov (Smer) alebo Igor Jutka (Šport do Košíc a na Východ).  

Mestskí poslanci kvôli absencii názorov obyvateľov zmenu územného plánu v septembri neschválili. Zámer PSIS bol pozastavený. Plánovaná diskusia s obyvateľmi ale doteraz neprebehla, pretože táto požiadavka nebola uvedená vo finálnom uznesení. Preto sa situácia za celý čas neposunula vpred.

Stará vizualizácia s 24-poschodovou budovou. Nová ulica (na obrázku dole) by mala viesť popri Obchodnej akadémii na Watsonovej.	vizuálizácia: PSIS
Stará vizualizácia s 24-poschodovou budovou. Nová ulica (na obrázku dole) by mala viesť popri Obchodnej akadémii na Watsonovej. vizuálizácia: PSIS

Projekt znovu ožil

V júni tohto roku Gibóda predložil návrh na začatie procesu zmien územného plánu týkajúceho sa tlačiarní. Zatiaľ to bol úvodný krok k tomu, aby sa o návrhu investora mohlo opäť rozhodovať. Za túto aktivitu si vypočul kritiku od poslanca Jozefa Karabina (nezávislý). „V starom roku ste tvrdili, že to do priestoru nezapadne. Opäť to nebolo prerokované s verejnosťou. Na tom ste si predsa postavili kampaň,“ vyčítal Karabin Gibódovi. „Zrejme vám došlo, že nie ste ten vhodný na predkladanie takých návrhov,“ následne doplnil poslanec Miroslav Špak (nezávislý). Gibóda sa hlasovania nakoniec zdržal. Napriek tomu poslanci mestského zastupiteľstva začatie zmien územného plánu týkajúceho sa tlačiarní výraznou väčšinou schválili. 

Verejné prerokovanie Gibóda víta. Tvrdí, že je nutné ho zorganizovať, aby sa predišlo nedorozumeniam a petíciám. „Podľa mojich informácií, verejné prerokovanie s obyvateľmi dotknutej lokality sa má uskutočniť koncom leta,“ potvrdil Gibóda. Starosta Severu František Ténai doplnil, že prerokovaní bude viac, ale letné dovolenky komplikujú zosúladenie termínov. Oznámenie o organizácii prerokovania bude možné nájsť na úradnej tabuli mestskej časti Sever alebo na ich webových stránkach.

Väčšina priestorov v areáli sa nevyužíva. Budovy chátrajú. foto: Viktor Hamšík
Väčšina priestorov v areáli sa nevyužíva. Budovy chátrajú. foto: Viktor Hamšík
foto: Viktor Hamšík
foto: Viktor Hamšík

Investor opäť znížil poschodia

Od septembrového rokovania sa investorove plány opäť menili. Petronela Királyová v marci prišla o post hlavnej architektky mesta a poverený Martin Jerguš bol k investorovi striktnejší. Po novom môže developer postaviť maximálne 15-podlažnú budovu. To znamená, že nová stavba nebude konkurovať vo výške súčasnej najvyššej budove univerzitnej nemocnice. „Projekt sa výrazne mení. Mali sme množstvo výhrad. V súčasnosti pracujeme na vyhotovení korektnej dopravnej štúdie,“ komentoval Jerguš na poslednom mestskom zastupiteľstve v júni. Investor sa navyše zaviazal finančne pokryť výdavky spojené s rozvojom infraštruktúry mesta. Taktiež novou ulicou prepojí Watsonovu so Starou spišskou cestou.

reklamná správa

Gibóda už dnes neprotestuje

Hoci Gibóda pred rokom projekt kompletne bojkotoval, dnes má umiernenejší postoj. „Investor začal vo veci komunikovať. Z pohľadu obyvateľov je pätnásť poschodí predsa len lepších,“ komentoval súčasný stav. Na siedmich podlažiach už netrvá. „Vtedy som sa vo veci angažoval, pretože mesto a mestská časť Sever nedala priestor obyvateľom vyjadriť sa k stavbe,“ obhajoval sa.  Rozhodnutie o výške a umiestnení projektu by podľa neho mali spraviť priamo kompetentní na Útvare hlavného architekta.

Vzniknú problémy s parkovaním?

Poslanec Zdenko Lipták na poslednej schôdzi vyjadril obavy s riešením parkovania v danej lokalite. Hoc developer plánuje vybudovať dve podlažia podzemného parkovania, návaly áut by mohli spôsobovať problémy. „Pri posledných investíciách v Košiciach vznikol vždy problém. Ako chcete zabezpečiť, že všetci budú parkovať pod budovou?“ pýtal sa Lipták v pléne.

Poukazoval tak na to, že neplatené parkovanie na chodníkoch sa vodičom zdá byť výhodnejšie ako platené pod budovou. Starosta Severu František Ténai následne povedal, že mestská časť plánuje zaviesť parkovaciu politiku. Vďaka nej by problém s parkovaním ani nevznikol.

“Mrakodrap“ je situovaný na mieste súčasnej čelnej budovy.	foto: Viktor Hamšík
“Mrakodrap“ je situovaný na mieste súčasnej čelnej budovy. foto: Viktor Hamšík
foto: Viktor Hamšík
foto: Viktor Hamšík

Ako prebiehali zmeny plánov investora

  • Posledné 4 roky -  investor komunikoval s Útvarom hlavného architekta mesta Košice. Jeho pôvodný plán bol 24 poschodí.
  • September 2018 – Útvar hlavného architekta výrazne obmedzil zámer investora. I z konštrukčných dôvodov sa developer zmieril s 18 poschodiami.
  • Jún 2019 – Po komunikácii s mestskou časťou Sever a Útvarom hlavného architekta prišlo k ďalšiemu zníženiu. Súčasný plán je stanovený na 15 poschodí.
  • Koniec leta 2019 – Začnú verejne diskusie s verejnosťou. Investor ešte môže zmeniť projekt na základe požiadaviek obyvateľov.

 

reklamná správa

Čítajte viac: developerske projekty

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím