21.04.17

Žiadajú odložiť súťaž na predaj akcií KOSIT-u

Foto: Veronika Janušková

Minimálne odloženie verejno-obchodnej súťaže na 29 kusov akcií mesta v spoločnosti KOSIT by chceli docieliť opoziční poslanci mestského zastupiteľstva. Zdôvodňujú to zmenou na trhu, keď firma ohlásila nové akvizície, ktorými sa mohla zvýšiť jej trhová hodnota.

Skupina poslancov plánuje v pondelok na rokovaní mestského zastupiteľstva doplniť program o nový bod týkajúci sa súťaže na predaj akcií KOSIT-u.

Nové skutočnosti

Znalecký posudok, o ktorom boli na decembrovom zastupiteľstve informovaní mestskí poslanci, bol vypracovaný k 28. októbru 2016. Vtedy však ešte nebola známa informácia o investíciách KOSIT-u v spoločnosti AVE JASOV, a nemohla byť známa ani o nedávnych investíciách KOSIT-u vo firmách patriacich pod spoločnosť Dúha – Ozón Hanušovce, OZOR a DUTEKO, ktoré prevádzkujú skládky. Jediná zmienka v posudku je o skládke Remko Sírnik. 

„Chceme o týchto skutočnostiach jednať, preto podávame návrh zaradiť bod programu k tejto téme. Nechceme byť deštrukční, preto navrhujeme, aby sa súťaž minimálne pozastavila,“ konštatoval Jaroslav Polaček (nezávislý).

Jaroslav Polaček (vpravo) si myslí, že znalecký posudok je neaktuálny.foto: Róbert Hakl
Jaroslav Polaček (vpravo) si myslí, že znalecký posudok je neaktuálny. / foto: Róbert Hakl

Radnica rešpektuje

S návrhom niekoľkých nezávislých poslancov radnica nemá problém. „Rešpektujeme legitímne právo poslancov navrhovať body programu rokovania mestského zastupiteľstva tak, ako budeme rešpektovať hlasovanie všetkých poslancov mestského zastupiteľstva o týchto konkrétnych návrhoch,“ informovala hovorkyňa magistrátu Linda Šnajdárová.

Opoziční poslanci poukazujú na to, že hodnota KOSIT-u po akvizíciách sa mohla zmeniť, preto by bolo potrebné celú súťaž na odpredaj 29 akcií prehodnotiť.

„Možnosti sú viaceré: pozastaviť celú súťaž, prehodnotiť ju, prípadne zrušiť. Zároveň je možnosť vyhotoviť nový znalecký posudok a vyhlásiť novú súťaž. Každý rozumný hospodár by sa mal zamyslieť nad situáciou, ktorá momentálne vznikla,“ podotkol J. Polaček.

Starý posudok

Spoločnosť KOSIT akvizície vo viacerých firmách na východe Slovenska vykonala až takmer pol roka po vypracovaní znaleckého posudku, ktorý cenu za 29 kusov akcií vo vlastníctve mesta stanovil na viac ako 3,1 milióna eur. Magistrát potom v súťaži požadoval minimálne 3,6 milióna eur.

V stanovenom termíne sa prihlásili tri spoločnosti: firma AVE SR s ponukou 4,61 milióna eur, právnická spoločnosť z Banskej Bystrice AKMG (4,256) a na treťom mieste skončil samotný KOSIT (4,089), kde je majoritným akcionárom firma Wood. Tá má možnosť uplatniť predkupné právo, ak dorovná do 30 dní najvyššiu ponuku. 

Ak v pondelok bod o odpredaji akcií nebude zaradený, zmluvu o prevode akcií s úspešným účastníkom súťaže by mali schvaľovať mestskí poslanci na nasledujúcom zastupiteľstve 9. júna.

Mesto vyhovie petícii
Mesto Košice vyhovie v celom rozsahu petícii za výstavbu polopodzemných a podzemných kontajnerov, ktorú 12. apríla doručili na magistrát aktivisti a miestni poslanci Ladislav Lörinc a Rastislav Trnka. „Mesto vyhovie požiadavke členov petičného výboru a predloží ju na zasadnutie Mestskej rady v najbližšom možnom termíne 29. mája a následne na zasadnutie mestského zastupiteľstva 19. júna,“ informovala hovorkyňa L. Šnajdárová.

 

(HKL)

---

V pondelok budú poslanci voliť zástupcu mesta v dozornej rade KOSIT-u

Aj v prípade, že predaj 29 percent akcií KOSIT-u sa mestu podarí zrealizovať, stále bude mať vo firme päťpercentný podiel a nárok na miesto v dozornej rade. 

Primátor Richard Raši (Smer) preto poslancom predkladá na pondelkové zastupiteľstvo návrh na opätovné vymenovanie Jána Jakubova (Smer) do dozornej rady. Skupine opozičných poslancov sa to nepáči, chcú tam Jaroslava Polačeka (nezávislý).

Neháji záujmy Košičanov

Starostovi Západu a poslancovi mestského zastupiteľstva J. Jakubovovi končí päťročné funkčné obdobie 4. mája. Jeho znovuzvolenie do orgánov odpadovej firmy kritizujú opoziční poslanci Jaroslav Polaček a Marcel Gibóda (obaja nezávislí). „Prekáža mi, že neinformuje, ani na požiadanie nepodá informáciu o činnosti v dozornej rade a celkovo neháji záujmy obyvateľov Košíc, ktorí platia za odpad viac ako v iných mestách, kde KOSIT pôsobí,“ zdôvodnil Gibóda.

Jakubova preto spolu s Polačekom požiadali, aby pred rokovaním zastupiteľstva predložili napríklad zápisnice, prezenčné listiny aj hlasovania dozornej rady, aby objasnil, prečo tieto dokumenty mesto nemá, ale aj to, či obhajuje záujmy verejnosti alebo KOSIT-u, teda jeho majoritného akcionára Wood & Company (majiteľ EEI).

Ján Jakubov (Smer) je okrem KOSIT-u zástupcom Košíc aj vo firmách Košická futbalová aréna, a.s. a NTC Košice, a.s. / foto: Veronika Janušková
Ján Jakubov (Smer) je okrem KOSIT-u zástupcom Košíc aj vo firmách Košická futbalová aréna, a.s. a NTC Košice, a.s. / foto: Veronika Janušková

Vlastný kandidát

Gibóda chce zároveň poslancom navrhnúť namiesto Jakubova do dozornej rady Polačeka, ktorý je podľa neho odborník, akého by mesto v dozornej rade potrebovalo. Predbežne by mal mať podporu poslancov Ota Žarnaya (nezávislý), Bernarda Berbericha (KDH) a Daniela Rusnáka (KDH), ďalších ešte plánuje osloviť. 

„Keďže sa odpadom zaoberám viac ako 20 rokov, tak sme s kolegami zvážili, že to môže byť prínosom pre Košičanov,“ zhodnotil návrh Polaček.

Jakubov: Pracoval som zodpovedne

Kritizovaný Jakubov k výzve skupiny poslancov uviedol, že svoju prácu v KOSIT-e vykonával zodpovedne, počas jeho funkčného obdobia nedošlo k žiadnym problémom mesta a ceny sa podarilo udržať stabilné. „Odpočet svojej činnosti podám počas rokovania mestského zastupiteľstva,“ skonštatoval. 

(SUL)
Foto: Veronika Janušková

Čítajte viac: kosit poslanci

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím