05.09.19

Baťov dom ožíva

Foto: Veronika Janušková

Dlhé roky patril takzvaný Baťov dom na Hlavnej ulici k posledným nevyužívaným stavbám v najužšom centre Košíc. V posledných dňoch však konečne ožíva.

Vlastníkom „veľkej obuvi“, ako budovu desaťročia Košičania nazývali, je podľa údajov z katastra už od roku 2007 žilinská spoločnosť SIRS – Investment. Jej majiteľom je podnikateľ George Trabelssie, ktorého v minulosti médiá spájali s niekdajším politikom a predsedom Slovenskej národnej strany Jánom Slotom. 

Od februára 2015, keď sa z budovy vysťahovala predajňa potravín, zíval Baťov dom prázdnotou. Vlani sa ho pokúšal majiteľ predať, ale zrejme neúspešne. Až v posledných dňoch sa v ňom opäť začalo niečo diať. 

Namiesto nápisu Baťa či Obuv je na priečelí názov firmy, ktorá si dom prenajala. Foto: Veronika Janušková
Namiesto nápisu Baťa či Obuv je na priečelí názov firmy, ktorá si dom prenajala. Foto: Veronika Janušková

reklamná správa

AUTOVALAS - DOBRÁ VOĽBA!

AUTOVALAS - Tvoja KIA v Košiciach ponúka modely SUV plné luxusu a priestoru.

Zistite viac
 

Predajňa aj e-shop

Na priečelí budovy sa objavil veľký nápis EFEKT MODA a za výkladnými skriňami badať pohyb pracovníkov, ktorí pripravujú priestory pre novú spoločnosť. 
„Bude tu predajňa firmy, ktorej názov je nad vchodom. Je to spoločnosť, ktorá sa zaoberá predajom dámskeho ošatenia, obuvi a doplnkov všetkého druhu. Predávame tovar z Talianska, Španielska,

Portugalska i z ázijských krajín. Na prvých dvoch podlažiach bude kamenná predajňa, na ďalších zasa e-shop a postupne aj ďalšie činnosti, ako napríklad fotoateliér alebo výroba propagačných videí,“ priblížil nám budúcnosť budovy vedúci predajne Peter Tomko. 

Vedúci predajne Peter Tomko tvrdí, že vo firme sú s výberom budovy spokojní. Foto: Veronika Janušková
Vedúci predajne Peter Tomko tvrdí, že vo firme sú s výberom budovy spokojní. Foto: Veronika Janušková

Prenájom len vcelku

Ako nám vedúci povedal, spoločnosť už jednu veľkú predajňu má v Prešove. Hojná návštevnosť zákazníkov z Košíc prispela k rozhodnutiu ďalší obchod otvoriť práve v našom meste. Budovu si však od majiteľa museli prenajať kompletne celú. 

„S výberom sme spokojní, je na výbornom mieste, kde sa premelie naozaj veľa ľudí, okrem toho je v blízkosti hlavnej trasy peších na stanicu. Otvárať budeme v piatok 13. septembra,“ povedal nám P. Tomko. 

História budovy
• postavil ju obuvnícky magnát Tomáš Baťa na mieste, kde stál dom grófa Semseyho,
• po dokončení v roku 1931 bola najmodernejšou budovou na košickej Hlavnej,
• bola postavená v architektonickom štýle zvanom funkcionalizmus, 
• súčasťou bola predajná plocha, sklady, byty, jedáleň a dielňa,
• v roku 1945 bola predajňa zoštátnená, ale Košičania dom stále volali Baťa, v po Nežnej revolúcii ju chcel Baťa získať späť, štát však nesúhlasil.

reklamná správa

OC Galéria oslavuje narodeniny, vy vyhrávate!

Vyhrajte úplne novú Škodu Scala

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím