05.09.19

Baťov dom ožíva

Foto: Veronika Janušková

Dlhé roky patril takzvaný Baťov dom na Hlavnej ulici k posledným nevyužívaným stavbám v najužšom centre Košíc. V posledných dňoch však konečne ožíva.

Vlastníkom „veľkej obuvi“, ako budovu desaťročia Košičania nazývali, je podľa údajov z katastra už od roku 2007 žilinská spoločnosť SIRS – Investment. Jej majiteľom je podnikateľ George Trabelssie, ktorého v minulosti médiá spájali s niekdajším politikom a predsedom Slovenskej národnej strany Jánom Slotom. 

Od februára 2015, keď sa z budovy vysťahovala predajňa potravín, zíval Baťov dom prázdnotou. Vlani sa ho pokúšal majiteľ predať, ale zrejme neúspešne. Až v posledných dňoch sa v ňom opäť začalo niečo diať. 

Namiesto nápisu Baťa či Obuv je na priečelí názov firmy, ktorá si dom prenajala. Foto: Veronika Janušková
Namiesto nápisu Baťa či Obuv je na priečelí názov firmy, ktorá si dom prenajala. Foto: Veronika Janušková

reklamná správa

125 rokov so ŠKODA Auto v Moris Slovakia

Oslavujeme so špeci edíciou ŠKODA Fabia, Scala a Kamiq na Alejovej 4 v Košiciach.

Zistite viac
 

Predajňa aj e-shop

Na priečelí budovy sa objavil veľký nápis EFEKT MODA a za výkladnými skriňami badať pohyb pracovníkov, ktorí pripravujú priestory pre novú spoločnosť. 
„Bude tu predajňa firmy, ktorej názov je nad vchodom. Je to spoločnosť, ktorá sa zaoberá predajom dámskeho ošatenia, obuvi a doplnkov všetkého druhu. Predávame tovar z Talianska, Španielska,

Portugalska i z ázijských krajín. Na prvých dvoch podlažiach bude kamenná predajňa, na ďalších zasa e-shop a postupne aj ďalšie činnosti, ako napríklad fotoateliér alebo výroba propagačných videí,“ priblížil nám budúcnosť budovy vedúci predajne Peter Tomko. 

Vedúci predajne Peter Tomko tvrdí, že vo firme sú s výberom budovy spokojní. Foto: Veronika Janušková
Vedúci predajne Peter Tomko tvrdí, že vo firme sú s výberom budovy spokojní. Foto: Veronika Janušková

Prenájom len vcelku

Ako nám vedúci povedal, spoločnosť už jednu veľkú predajňu má v Prešove. Hojná návštevnosť zákazníkov z Košíc prispela k rozhodnutiu ďalší obchod otvoriť práve v našom meste. Budovu si však od majiteľa museli prenajať kompletne celú. 

„S výberom sme spokojní, je na výbornom mieste, kde sa premelie naozaj veľa ľudí, okrem toho je v blízkosti hlavnej trasy peších na stanicu. Otvárať budeme v piatok 13. septembra,“ povedal nám P. Tomko. 

História budovy
• postavil ju obuvnícky magnát Tomáš Baťa na mieste, kde stál dom grófa Semseyho,
• po dokončení v roku 1931 bola najmodernejšou budovou na košickej Hlavnej,
• bola postavená v architektonickom štýle zvanom funkcionalizmus, 
• súčasťou bola predajná plocha, sklady, byty, jedáleň a dielňa,
• v roku 1945 bola predajňa zoštátnená, ale Košičania dom stále volali Baťa, v po Nežnej revolúcii ju chcel Baťa získať späť, štát však nesúhlasil.

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím