14.06.18

Bikesharing v meste dostal zelenú

Foto: Veronika Janušková

Krátkodobé zapožičanie bicykla za poplatok je čoraz reálnejšie. V Košiciach ho plánuje prevádzkovať Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), ktorá získala 580-tisíc eur.

Projekt posudzovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Výzva bola stanovená na obnovu a rekonštrukciu existujúcich a budovanie nových cyklistických komunikácií či na výstavbu doplnkovej cyklistickej infraštruktúry. 

Systém verejného zdieľania bicyklov je určený na krátkodobé zapožičanie bicykla za poplatok. Poslanci mestského zastupiteľstva vlani v septembri schválili prenájom častí pozemkov, na ktorých vybuduje ZSSK stanovištia.

reklamná správa

Na sedem rokov za jedno euro

Štátna spoločnosť má záujem zriadiť v meste 14 stanovíšť s tým, že jedno z nich musí byť na Staničnom námestí. Poslanci jej odklepli dokopy 420 metrov štvorcových verejných priestranstiev na sedem rokov za jedno euro ročne. Mesto sa pritom na projekte nebude nijako finančne podieľať.

ZSSK okrem Staničného námestia má záujem o lokality Tyršovo nábrežie, Protifašistických bojovníkov, Šrobárova ulica, Magistrát mesta Košice, Hlavná ulica pred OC Dargov, ale aj Požiarnická či Kasárenské a Festivalové námestie.

Ako vlani uviedol Tomáš Kováč, hovorca ZSSK, v prípade pozitívneho vývoja je predpokladaný termín spustenia testovacej prevádzky odhadovaný na druhú polovicu tohto roka. Dodal, že v meste má jazdiť celkovo 210 bicyklov.

reklamná správa

Peniaze aj na cyklochodník
Z rovnakej výzvy ako ZSSK získalo mesto 154-tisíc eur na cyklotrasu Košice Eurovelo 11, ktorá prepojí medzinárodnú cyklistickú magistrálu. Vznikne súvislý úsek začínajúci v mestskej časti Krásna, vedúci pozdĺž Hornádu cez Sídlisko Nad jazerom s vyústením na Bosákovej ulici.

Na bikesharing si počkáme

Viac k téme

29.05.18
Na bikesharing si počkáme
Hakl
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1998. Pôsobil vo viacerých redakciách, napríklad v Košickom večerníku, Košickom denníku a v celoslovenskom denníku Nový Čas. V redakcii KOŠICE:DNES sa zaoberá komunálnou politikou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím