Ceny liekov sa na Slovensku majú určovať po novom
Ceny liekov sa na Slovensku majú určovať po novom. Novelou zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov sa má dosiahnuť lepšie dodržiavanie pravidiel pri prepočtoch cien. Úprava legislatívy by mala priniesť ročnú úsporu vo výške najmenej troch miliónov eur. Právnu úpravu v stredu schválili poslanci Národnej rady SR.
Ceny liekov na Slovensku sa už dlhodobo určujú ako podiel troch najlacnejších variantov spomedzi európskych krajín. Pravidlo sa však podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR niektoré farmaceutické spoločnosti snažili obchádzať tým, že do krajiny dodávali jedinečné veľkosti balení liekov a nebolo možné k nim dohľadať ceny v zahraničí.
[ad][/ad]Príkladom má byť liek, ktorý sa predáva v slovenských lekárňach len ako 100-tabletové balenie. Nové referencovanie sa očakáva len pre niektoré lieky. Jeho cieľom je podľa MZ SR zlepšenie pravidiel pri porovnávaní cien rovnakého lieku v iných európskych krajinách. Doteraz sa pri takzvanom referencovaní porovnávali iba ceny identických veľkostí balenia lieku.
Zákon by mohol byť účinný od 1. januára 2020.
Odporúčané články
Hneď po Veľkej noci sa v utorok 7. apríla začne s dlhoočakávanom rekonštrukciou križovatky Kostolianska cesta – Národná trieda (Vodárenská ulica) – Podhradová pri Crow aréne. Jej súčasné podoba svojimi stavebno-technickými parametrami už dlhé roky nespĺňa požiadavky motoristov na bezpečnú a plynulú cestnú premávku.
Nájsť večer voľné parkovacie miesto na košickom sídlisku Ťahanovce je pre mnohých vodičov každodenný problém. Po návrate z práce často krúžia po sídlisku niekoľko minút, kým sa im podarí zaparkovať. Niektorí nakoniec zastavia aj na miestach, ktoré na parkovanie pôvodne ani neboli určené.
Mestská časť Košice – Staré Mesto získala podľa aktuálnej hodnotiacej správy o hospodárení za rok 2025 z hazardných hier a podobných činností sumu vo výške 450 000 eur.