tip od čitateľa
28.03.19

Čo sa deje s gajdovkou?

foto: Veronika Janušková

Najväčším turistickým lákadlom košického parku Anička je minerálny prameň, ľudovo nazývaný gajdovka či vajcovka.

„Minulý týždeň som si po istom čase znova bol načerpať z nášho prírodného prameňa. Voda bola bez chuti a typického zápachu,“ píše náš čitateľ a dodáva, že sa dozvedel z dobre informovaného zdroja, že vodu kvôli normám niekto riedi. 

Aj my sme sa boli pozrieť pri prameni. Pýtali sme sa aj ľudí, ktorí si prišli vodu načerpať, či niečo také spozorovali. Pravidelná konzumentka gajdovky, ktorá býva neďaleko a pravidelne chodí k prameňu, skonštatovala, že k večeru sa jej voda vidí slabšia. 

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac

O prameň sa stará Správa mestskej zelene (SMsZ). „Minerálny prameň Anička je 30 m hlboký vodný zdroj vybudovaný v roku 1995. Odberné miesto bolo zrekonštruované v roku 2016, kedy sa vymenili rozvody vody, elektroinštalácia a zrekonštruoval sa pitný stĺp. Kvalitu vody monitoruje Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach (RÚVZ) pravidelne. Naposledy boli vzaté vzorky vody na mikrobiologický aj biologický rozbor vo štvrtok, 28. februára 2019. Riedenie minerálnej vody v prameni Anička je vylúčené,“ uviedla pre KOŠICE:DNES Erika Kucziková, asistentka riaditeľa Správy mestskej zelene v Košiciach.

Na Aničku chodia ľudia nielen oddychovať, ale aj kvôli minerálke.foto: Veronika Janušková
Na Aničku chodia ľudia nielen oddychovať, ale aj kvôli minerálke. foto: Veronika Janušková

O prameni Anička

  • Voda je podľa lekárov veľmi vhodná pri zažívacích problémoch a pomáha pri trávení.
  • Teplota vody je 13 °C.
  • Použiť by sa mala do 12 hodín od načerpania.
  • Prípadný zákal môže spôsobiť prítomnosť železa.
  • Prameň je k dispozícii v októbri až marci od 8. do 18 hodiny, v apríli až septembri od 6. do 20. hodiny.

 

reklamná správa

Čítajte viac: turistika

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím