Čo sa deje s gajdovkou?
Najväčším turistickým lákadlom košického parku Anička je minerálny prameň, ľudovo nazývaný gajdovka či vajcovka.
„Minulý týždeň som si po istom čase znova bol načerpať z nášho prírodného prameňa. Voda bola bez chuti a typického zápachu,“ píše náš čitateľ a dodáva, že sa dozvedel z dobre informovaného zdroja, že vodu kvôli normám niekto riedi.
Aj my sme sa boli pozrieť pri prameni. Pýtali sme sa aj ľudí, ktorí si prišli vodu načerpať, či niečo také spozorovali. Pravidelná konzumentka gajdovky, ktorá býva neďaleko a pravidelne chodí k prameňu, skonštatovala, že k večeru sa jej voda vidí slabšia.
[ad][/ad]O prameň sa stará Správa mestskej zelene (SMsZ). „Minerálny prameň Anička je 30 m hlboký vodný zdroj vybudovaný v roku 1995. Odberné miesto bolo zrekonštruované v roku 2016, kedy sa vymenili rozvody vody, elektroinštalácia a zrekonštruoval sa pitný stĺp. Kvalitu vody monitoruje Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach (RÚVZ) pravidelne. Naposledy boli vzaté vzorky vody na mikrobiologický aj biologický rozbor vo štvrtok, 28. februára 2019. Riedenie minerálnej vody v prameni Anička je vylúčené,“ uviedla pre KOŠICE:DNES Erika Kucziková, asistentka riaditeľa Správy mestskej zelene v Košiciach.
O prameni Anička
- Voda je podľa lekárov veľmi vhodná pri zažívacích problémoch a pomáha pri trávení.
- Teplota vody je 13 °C.
- Použiť by sa mala do 12 hodín od načerpania.
- Prípadný zákal môže spôsobiť prítomnosť železa.
- Prameň je k dispozícii v októbri až marci od 8. do 18 hodiny, v apríli až septembri od 6. do 20. hodiny.
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vo svojej tlačovej správe uviedla, že podporuje iniciatívu na odstránenie symbolov komunizmu, ako sú kosák a kladivo, z pamätníka Červenej armády na Námestí osloboditeľov v Košiciach. SaS zároveň uviedla, že slovenský právny poriadok označuje komunistický režim za zločinecký.