Experti WHO pricestovali do Číny, kde budú skúmať pôvod koronavírusu
Skupina desiatich vedcov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pricestovala vo štvrtok do Číny s cieľom skúmať pôvod koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý vyvolal celosvetovú pandémiu. Do krajiny prišli v deň, keď čínska Národná zdravotnícka komisia informovala, že v krajine po ôsmich mesiacoch zaznamenali prvé úmrtie súvisiace s chorobou COVID-19. Píše o tom agentúra AFP.
Predstavitelia WHO majú v krajine skúmať pôvod nového druhu koronavírusu, ktorý sa po prvý raz objavil koncom roka 2019 v stredočínskom meste Wu-chan. Ešte predtým však musia absolvovať 14-dňovú karanténu.
Podľa pôvodného časového harmonogramu sa táto značne spolitizovaná misia mala začať ešte minulý týždeň.
[ad][/ad]Nové prípady nákazy
Čo sa týka posledného úmrtia, zdravotníci potvrdili iba to, že obeť pochádzala z provincie Che-pej, kde vláda na začiatku januára sprísnila opatrenia týkajúce sa lockdownu po tom, čo tam došlo k prudkému nárastu prípadov nákazy novým druhom koronavírusu.
Nové prípady nákazy vyvolávajú obavy v súvislosti s očakávaným húfnym cestovaním pred oslavami čínskeho lunárneho nového roka, pripadajúceho na 12. februára.
Epidemiológovia a veterinárni špecialisti
WHO oznámila ešte vlani v decembri, že v januári vycestuje do Číny medzinárodný tím expertov, aby pomohol pri vyšetrovaní možného pôvodu ochorenia COVID-19 u zvierat. V tíme týchto odborníkov majú byť epidemiológovia a veterinárni špecialisti.
Vedci pod vedením WHO by sa chceli vrátiť na trhovisko vo Wu-chane, kde vlani v decembri zaznamenali prvé prípady koronavírusu SARS-CoV-2.
Nový koronavírus sa postupne z Číny rozšíril do celého sveta. Nakazilo sa ním viac ako 92 miliónov ľudí a viac ako 1,9 milióna zomrelo v spojitosti s ochorením COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje.
[ad2][/ad2](TASR)
Odporúčané články

Na mestskom súde v Košiciach sa dnes začalo pojednávanie s vodičom, ktorý pred dvoma rokmi spôsobil vážnu nehodu na Gorkého ulici. Vinu odmieta a tvrdí, že počas incidentu necítil žiadnu kontrolu nad vozidlom kvôli epileptickému záchvatu.

Aj vyše 30 zelených projektov za desiatky miliónov eur, ktoré sa v uplynulých piatich rokoch uskutočnili v našom meste a ďalších 40, ktoré sa chystajú, presvedčilo Európsku komisiu (EK) v Bruseli, aby Košice zaradila medzi 100 miest v EÚ v rámci projektu Mission EU – 100 klimaticky neutrálnych a inteligentných miest do roku 2030 a udelilo značku tejto misie s názvom „Mission label“. Košice tento úspech dosiahli ako prvé na Slovensku. Zo strednej Európy zatiaľ uspelo ešte päť poľských miest, tri maďarské vrátane Miškolca a jedno české.

Finančná správa SR upozorňuje verejnosť na prísne obmedzenia pri dovoze potravín živočíšneho pôvodu na územie Európskej únie. Pravidlá sa týkajú najmä mäsa, mlieka a výrobkov z nich, ktoré sú pri cestovaní z tretích krajín úplne zakázané, s výnimkami presne definovanými európskou legislatívou.