10.11.18

Incident na Luníku IX! Museli dokonca zavolať policajtov

foto: Robo Hakl

 AKTUALIZOVANÉ 

Voľby na známom sídlisku Luník IX sa nezaobišli bez incidentu. Našťastie hlasovanie nemuselo byť prerušené, no len na asi štyri minúty pozastavené.

„Prišiel jeden pán s menom kandidáta, ktorý mal na lístočku. Ukazoval členom komisie, koho ide voliť. Členovia ma hneď zavolali, nech preto pozastavím voľby. Zavolala som okamžite policajtov, ktorí pána zobrali,“ informovala Jozefína Šaňová, predsedníčka miestnej komisie. Dodala, že to ohlásila aj na okresný úrad. Okrem tohto incidentu sa nič iné nestalo a k volebným urnám chodia ľudia od rána.

Riziková lokalita 

Priebeh volieb prišiel skontrolovať aj Peter Pollák, člen Štátnej volebnej komisie. „Z Bratislavy som na Luník IX prišiel a je mojím prvým miestom, ktoré som prišiel navštíviť. Je to lokalita, ktorá je riziková. V minulosti sa tu totiž objavili viaceré podozrenia z kupovania hlasov. Zistil som, že je tu čulý ruch a ľudia chodia voliť, čo je dobré,“ konštatoval Pollák. Dozvedel sa o tom, čo sa stalo vo volebnej miestnosti. „Verím, že polícia čím skôr vyhodnotí túto situáciu,“ dodal Pollák. 

Foto: Iveta Vaculová
Marcel Šaňa s rodinou. Foto: Iveta Vaculová

Voliť prišiel aj starosta Marcel Šaňa s celou rodinou o 15. hodine. Dopoludnia sa bol prejsť, jeho manželka Jozefína bola po celý čas vo volebnej miestnosti, pretože je predsedníčka miestnej volebnej komisie. Jeho syn Marcel volil po prvýkrát a dcéra Miriam len druhýkrát, vlani sa zúčastnila volieb do samosprávneho kraja. Na spomenutom sídlisku sa o funkciu starostu uchádzajú dvaja kandidáti a až 27 záujemcov sa chce stať miestnym poslancom, šancu majú iba siedmi. 

reklamná správa

Polícia zasahovala opäť 

Políciu k voľbám na Luníku IX volali ešte raz. Prípad sa týkal negramotnej matky, ktorú sprevádzala dcéra. „Jedna členka komisie povedala, že dcéra navádzala matku, koho má voliť. Podľa mňa to nebolo navádzanie, ale predseda okrskovej komisie zavolal policajtov a tí to takisto riešili,“ konštatovala Šaňová.

Košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová uviedla, že obe udalosti z volebnej miestnosti na Luníku IX príslušníci Policajného zboru preverili a zadokumentovali ako podozrenie z priestupku proti poriadku v správe s odkazom na zákon o voľbách. „Obe osoby boli po vykonaní potrebných úkonov prepustené,“ dodala.

Priebeh volieb na Luníku IX je inak podľa Šaňovej pokojný a voliči prichádzajú priebežne. Vyskytujú sa aj prípady, keď niektorí potrebujú sprievod z dôvodu, že nevedia čítať a písať. Prichádzajú väčšinou s rodinnými príslušníkmi, ktorí im pomáhajú odvoliť. O kupčení s hlasmi Šaňová informácie nemá. Doterajšiu účasť na najväčšom rómskom sídlisku na Slovensku hodnotí ako celkom dobrú, najmä z rána. Podobná je komunálnym voľbám spred štyroch rokov. V dvoch okrskoch je zapísaných približne 2 370 oprávnených voličov. Luník IX je známy rekordne nízkymi volebnými účasťami, najvyššie sú práve pri voľbách do orgánov samospráv.

reklamná správa


Foto: Robo Hakl
(HKL, TASR)

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím