02.09.19

Jakoby späť na Alžbetinej ulici

foto: Veronika Janušková

 AKTUALIZOVANÉ 

Socha významného košického maliara Júliusa Jakobyho je opravená a späť na svojom mieste a opäť skrášľuje Alžbetinu ulicu. Poškodil ju nepozorný vodič, ktorý do nej nacúval so zásobovacím autom. Oprava stála 1 500 eur a financovala ju MČ Staré Mesto. 

Na opravu dohliadal samotný autor, akademický sochár Juraj Bartusz. „Sochu opravovali tam, kde aj sochu odliali, takže poznali jej detaily. Výborná práca, som s tým spokojný,“ uviedol spokojný výtvarník na adresu šikovných rúk zo zlievarenskej dielne v Kameníne (okres Nové Zámky). 

reklamná správa

Podľa jeho slov museli vyrovnať ohnuté a opraviť prasknuté časti podstavca. „Pozvárali to, namontovali štyri hlboké skrutky do vnútra sokla a zapustili to do betónu.“ 

Autor je spokojný, že dielo sa nachádza na svojom pôvodnom mieste, na ktorom stálo od roku 2000. „Je to zabezpečené tak, že už nikto nebude mať šancu ním pohnúť,“ hovorí Bartusz, podľa ktorého oprava trvala približne týždeň. 

reklamná správa

Čítajte viac: umenie socha

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím