12.03.18

Kaliňák padol, čo na to košickí politici?

foto: tasr

Košickí politici nám odpovedali na dve otázky: 1. Ako hodnotíte demisiu Roberta Kaliňáka? 2. Bude to stačiť na vyriešenie politickej krízy a upokojenie spoločenskej situácie? 

Raši: Urobil to, aby vláda mohla plniť program

Richard Raši (Smer), primátor Košíc a poslanec NR SR 
Richard Raši (Smer), primátor Košíc a poslanec NR SR 

1. Demisia je vždy osobnou reakciou, osobným krokom, ktorým politik prejavuje svoj postoj k politickej situácii. Preto oceňujem tento krok ministra vnútra, ktorý odstúpil preto, aby sa situácia v krajine stabilizovala a vláda mohla pokračovať v plnení svojho programu. Zo svojho postu neodchádza len minister vnútra, ale aj podpredseda vlády a politik, ktorý získal viac ako 357-tisíc preferenčných hlasov.

2. Verím, že sa po tomto rozhodnutí situácia upokojí a prestanú útoky na políciu, aby mohla tragédiu a všetky podozrenia s ňou súvisiace riadne vyšetriť. Dovolím si citovať prezidenta SR, ktorý konštatoval, že „Slovensko je úspešný príbeh“. Preto sa nenechajme strhnúť emóciami k unáhleným krokom, ktoré môžu dlhodobo rozdeľovať Slovensko, ale rozvážne a pokojne hľadajme riešenia, ktoré nám umožnia tento úspešný príbeh ďalej rozvíjať. Ak už teda má byť súčasná kríza impulzom k hľadaniu lepšieho Slovenska, malo by byť rovnako lepšie pre voliča koalície, ako aj pre voliča opozície.


Brixi: Chlapské a odvážne rozhodnutie

Otto  Brixi (Smer), poslanec mesta Košice 
Otto  Brixi (Smer), poslanec mesta Košice 

1. Demisiu ministra vnútra vnímam v kontexte jeho osobného vyvodenia politickej a spoločenskej zodpovednosti. Myslím si, že pre takéto chlapské a odvážne rozhodnutie by bol v súčasnej spoločenskej a politickej situácii priestor aj zo strany ďalších, ktorých sa táto situácia priamo alebo nepriamo týka.

2. Nie som členom vlády ani parlamentu, preto mi je ťažké predpokladať, ako sa zachovajú koaliční partneri Smeru. Nálady verejnosti sú vybičované, a nie je možné vylúčiť žiaden vývoj. S postojmi spoločnosti je potrebné pracovať tak, aby to neuškodilo občanom a renomé Slovenskej republiky.


Polaček: Skončiť má Fico so všetkými nominantmi 

Jaroslav Polaček (nezávislý), poslanec mesta Košice a KSK
Jaroslav Polaček (nezávislý), poslanec mesta Košice a KSK

1. Zodpovednosť za smrť dvoch mladých ľudí nenahradí žiadna demisia. Krok ministra Kaliňáka vnímam v súčasnej situácii už ako nepostačujúci. Kaliňák a predseda vlády Fico spolu so stranou Smer nesú osobnú zodpovednosť za stav Slovenska za posledných dvanásť rokov. Umožnili, aby sa osobné záujmy „ich ľudí“ a aj ich samotných stali záujmami štátu.

reklamná správa

Ochutnaj 5 druhov voňavých CURRY pochúťok

Od tých najjemnejších až po korenisté chilli chute v Koshi Sushi na Dominikánskom námestí.

Zistite viac

2. Indície naznačujú, že len v oblasti dopravy sa za posledné desaťročie ukradla viac ako miliarda eur. Za ten čas na našich cestách vyhasli stovky ľudských životov, ktoré nemuseli, ak by ich stav bol lepší. Práve preto musí opustiť svoj post nielen Kaliňák, ale aj premiér Fico spolu s nominantmi Smeru. Osobne nevidím inú možnosť ako nové voľby, no nerobím si ilúzie o morálnej integrite poslancov súčasnej koalície.


Žarnay: Patetické gesto pod tlakom verejnosti 

Oto  Žarnay (SPOLU) , poslanec mesta Košice a Národnej rady SR
Oto  Žarnay (SPOLU) , poslanec mesta Košice a Národnej rady SR

1. Kaliňák mal demisiu podať už dávno tak, ako je to štandardné v európskych demokratických krajinách. Patetické gesto, ktorým chce akože prispieť k stabilizácii spoločnosti a upokojeniu situácie, je iba teatrálnym vystúpením, navyše nie úprimne mysleným, ale urobeným pod tlakom verejnosti, opozície, koaličného partnera a masových protestov. Keby to bol urobil hneď po smrti dvoch nevinných mladých ľudí, keby sa nebol kŕčovito držal svojej funkcie a priznal by si spoluzodpovednosť za stav na Slovensku, kde dochádza k takým závažným kriminálnym činom, mohol odísť ako muž činu. Teraz z funkcie odchádza ako slaboch.

2. Nemyslím si, že sa tým situácia upokojí. Smer očakáva, že keď dotlačí svojich koaličných partnerov k tomu, aby spoločne predstierali, že sa problém zavraždeného novinára, talianskej mafie v blízkosti premiéra a obrovskej korupcie vyriešil, šokovaný a znechutený národ sa potom možno vzdá snahy o skutočnú zmenu. Most-Híd nesmie pristúpiť na túto hru. S Ficom už nie je proste možné vládnuť, je ho možné len vymeniť.


Betuš: Mal to urobiť oveľa skôr 

Cyril  Betuš (Šport do Košíc a na Východ), starosta Sídliska Ťahanovce
Cyril  Betuš (Šport do Košíc a na Východ), starosta Sídliska Ťahanovce

1. Demisiu Kaliňáka vítam ako významný prvok pre upokojenie situácie v SR, myslím si, že k tomu malo dôjsť oveľa skôr.

2.  Môj názor je taký, že by mala rekonštrukcia vlády SR pokračovať aj na ďalších ministerských postoch.


Gaj: Alternatívu nájdu ťažko 

Marián Gaj (Šport do Košíc a na Východ), starosta Severu a poslanec mesta Košice. Foto: Veja
Marián Gaj (Šport do Košíc a na Východ), starosta Severu a poslanec mesta Košice.

1. Čas ukáže, či boli tieto rozhodnutia politikov správne alebo nie. Každá strana počas svojej existencie prežíva svoje turbulencie. Nikto vrátane mňa nie je bez chyby. Ako občan však vnímam demisiu pána ministra ako jediné logické vyústenie danej situácie.

2. Či to bude postačujúci krok, to ukáže koaličná debata.  Jedno si však myslím, že veľmi ťažko sa hľadá alternatíva, ktorá, žiaľ, zatiaľ uvádza len negatívnu energiu a veľmi mi to pripomína situáciu u nás na Severe.


Kravčík: Do volieb úradnícka vláda

Michal  Kravčík (OĽaNO),  poslanec KSK 
Michal  Kravčík (OĽaNO),  poslanec KSK 

1. Jeho demisia prišla päť minút po dvanástej.

2. Na upokojenie to určite nebude stačiť. Najprirodzenejšie a najobjektívnejšie by bolo, ak by nastali predčasné voľby alebo zriadiť úradnícku vládu do predčasných volieb.

 


Karabin: Nie som v strane, preto nekomentujem

Jozef Karabin (nezávislý), starosta Pereša a poslanec mesta Košice
Jozef Karabin (nezávislý), starosta Pereša a poslanec mesta Košice

Nakoľko nie som členom žiadnej politickej strany či hnutia, neprináleží mi komentovať osobné a slobodné rozhodnutia politických strán, ich poslancov a ministrov.


Hlinka: Treba vymeniť aj ďalších

Jaroslav Hlinka (nezávislý), starosta Juhu a poslanec mesta Košice
Jaroslav Hlinka (nezávislý), starosta Juhu a poslanec mesta Košice

1. Myslím, že je to správny krok, ktorý by mal smerovať k tomu, aby sa vypočuli názory ľudí a aby sa situácia znormalizovala. 

2. Neviem, či to bude stačiť, urobil sa ale prvý krok, hoci si myslím, že by malo dôjsť aj k iným personálnym zmenám vo vláde.


Lenhardt: Premárnil šance na slušný odchod 

 Juraj Lenhardt , košický krajský predseda SAS
Juraj Lenhardt , košický krajský predseda SAS

1. Rozlúčková reč, ktorú dnes predniesol Robert Kaliňák, mala zaznieť pred niekoľkými rokmi. Premárnil všetky príležitosti na slušný odchod. Dnes to nie je nič iné, len krok z donútenia rozpadajúcej sa strany Smer. 

2. Som presvedčený, že občania sa oklamať nedajú. Ich hlas, ktorý znel na námestiach, je jasný a zrozumiteľný. Skutočným a jediným možným riešením je pád Ficovej vlády a predčasné voľby. 


Kolár: Jednorázová oprava nestačí 

Peter Kolár,  predseda SAS v Košiciach
Peter Kolár, predseda SAS v Košiciach

1. Po všetkých tých kauzách má Kaliňák meškanie niekoľko rokov. Slušne mohol odisť už dávno, žiaľ všetky šance už premeškal. Tým, že toľko čakal, vyhnal tisíce ľudí do ulíc a priviedol stranu Smer k úpadku. To, že minister rezignoval, no na všetkých kľúčových postoch ostávajú jeho ľudia, nie je žiadnou zárukou toho, že sa korupcie zbavíme. 

2. Oprava toho čo nefunguje nie je jednorázový akt, ale proces, na ktorom je potrebné naďalej pracovať. Napomôcť mu môžu najme predčasné voľby, kedy voliči si nanovo povedia, akú vládu požadujú.


Kijevská: Kríza má aj iné dôvody  

Iveta Kijevská (Šport do Košíc a na Východ), poslankyňa mesta Košice
Iveta Kijevská (Šport do Košíc a na Východ), poslankyňa mesta Košice

1. Rozhodnutie ministra vnútra malo prísť dávnejšie. Mal tak učiniť. Nečakať. Demisiu ministra vnútra , ktorú oznámil sice dnes pred novinármi, vnímam ako pozitívnu, ale naozaj len na dočasné upokojenie situácie v spoločnosti, a možno aj napätej atmosfére v  súčasnej koalícii.

2. Demisia určite nepovedie k riešeniu situácie. Politická kríza má plno iných dôvodov, nepochopení, nedorozumení, konšpirácií, káuz a prešľapov. Spoločenská situácia v danom momente by sa upokojila len urýchleným objasnením šokujúceho úmrtia dvoch mladých ľudí, vyšetrením toho, kto to urobil, prečo a na koho pokyn.


Vrchota: Obnovenie dôvery cez voľby 

Marcel Vrchota, predseda SAS v okres Košice - okolie
Marcel Vrchota, predseda SAS v okres Košice - okolie

1. Demisia Kaliňáka mala prísť oveľa skôr. Dnes potrebuje naša krajina poriadne poupratovať, aby sme obnovili dôveru občanov v štát ako taký, a to najlepšie prostredníctvom predčasných volieb s veľmi vysokou volebnou účasťou.    

2. Dnes je už situácia iná, Slovensko je iné. Najprospešnejším východiskom z tejto krízy sú preto predčasné voľby.      


Ľubica Blaškovičová: Žiadna sebareflexia, ale udržanie súčasnej vlády 

Ľubica Blaškovičová, (nezávislá), poslankyňa mesta Košice
Ľubica Blaškovičová, (nezávislá), poslankyňa mesta Košice

1. Odchádzajúci minister prízvukoval, že to bolo jeho slobodné rozhodnutie, hlavne aby stabilita na Slovensku zostala zachovaná. Určite tým myslel stabilitu súčasnej vlády, a teda jeho odchod nevnímam ako sebareflexiu za všetky kauzy, počnúc Hedvigou Malinovou.... cez dvojnásobnú vraždu  či vyjadrenia prokurátora Špirku. To, že  požiadavka  na jeho odstúpenie ako jedna z najhlasnejších znela na námestiach z úst stotisícového davu, akosi opomenul. Ak by ho slobodne tlačilo svedomie, tak celé dva týždne mu slobodne odolával. Maďariča evidentne tlačilo viac – a to nebol za tento rezort zodpovedný.

2. Vládne strany evidentne dúfajú , že na upokojenie nálad a vyburcovaných vášní to bude stačiť. Ja si myslím, že nebude . Že za to, kam až sa rozmohla korupcia, zastrašovanie a mafiánske praktiky, došla ľuďom trpezlivosť a kozmetické úpravy stačiť nebudú. Právom sme sklamaní a rozhorčení a právom stojíme a skandujeme na námestiach. 


Bacsó: Správny politický krok 

Tibor Bacsó (Šport do Košíc a na východ), poslanec mesta Košice. Foto: Veronika Janušková
Tibor Bacsó (Šport do Košíc a na východ), poslanec mesta Košice. Foto: Veronika Janušková

1. Považujem demisiu ministra vnútra za správny politický krok. 
2. Z môjho pohľadu demisia ministra vnútra je postačujúcou.  

 

(ROK, HKL, FER, PS, JV) 

Robert Kaliňák odstúpil. Verejnosti, opozícii ani Mostu-Híd to nestačí

Viac k téme

13.03.18
Robert Kaliňák odstúpil. Verejnosti, opozícii ani Mostu-Híd to nestačí
DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím