13.02.19

Košický súd v kauze pouličnej bitky opäť odsúdil trojicu bratov Paškovcov

Foto: TASR

 AKTUALIZOVANÉ 

V kauze pouličnej bitky v centre Košíc z novembra 2015 Okresný súd Košice I v stredu opäť uznal troch bratov Branislava, Maroša a Martina Paškovcov za vinných z trestného činu výtržníctva a prvých dvoch aj za ublíženie na zdraví. Pri ich fyzickom útoku utrpela zranenie mladá žena a jej priateľ.

Branislavovi a Marošovi Paškovcom uložil súd podmienečné šesťmesačné tresty a Martinovi Paškovi peňažný trest vo výške 500 eur. Zároveň im určil povinnosť uhradiť škodu poškodeným. Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaní aj prokurátor sa znovu odvolali na krajský súd.

reklamná správa

NAJČERSTVEJŠIE MÄSO A VÝROBKY V KOŠICIACH

Kvalitu mäsa garantuje náš vlastný bitúnok. Exkluzívne iba v potravinách KLAS. Kde ich nájdem?

Zistite viac

Okresný súd v stredu zopakoval svoj rozsudok z novembra 2017, voči ktorému sa vtedy obe strany odvolali. Krajský súd potom v máji 2018 rozsudok zrušil a vec vrátil prvostupňovému súdu, aby ju v potrebnom rozsahu znova prerokoval a rozhodol. Potrebné podľa neho bolo vykonať ďalšie dokazovanie a dôsledné zaoberanie sa žalovanou právnou kvalifikáciou vo vzťahu k spôsobenému následku.


Foto: TASR

Pouličná bitka 

Obžalovaní sú synovci niekdajšieho predsedu Národnej rady SR, zosnulého Pavla Pašku, jeden z nich - Maroš Paška bol v čase skutku príslušníkom Policajného zboru. Všetci traja uviedli aj v záverečnej reči, že sa cítia nevinní, vypovedať pred súdom odmietli.

K násilnej potýčke medzi bratmi po oslave narodenín a štvoricou Košičanov, vrátane dvoch žien, došlo 22. novembra 2015 okolo 3.30 h pred pizzeriou na Hlavnej ulici. Bitke malo podľa obžaloby predchádzať slovné obťažovanie mladej ženy zo strany bratov. Podľa videozáznamu priateľ ženy najprv od nej odsotil jedného z mužov, po čom sa stal zo strany všetkých bratov objektom bitky. Údery a kopanec do oblasti chrbta a hlavy dostala aj mladá žena, ktorá sa im v tom snažila zabrániť. Konflikt ukončil rýchly zásah policajnej hliadky.

Najvážnejšie zranenia podľa znalcov utrpela poškodená Zuzana K., a to otras mozgu a podvrtnutie krčnej chrbtice s následnou adaptačnou poruchou trvajúcou viac ako tri mesiace. Súd pritom opakovane neuznal, že išlo o ťažkú ujmu na zdraví, čo by znamenalo prísnejšiu právnu kvalifikáciu trestného činu. Aj preto prokurátor podal odvolanie, pričom vynesené tresty považuje za neprimerane nízke.

V kauze po medializácii incidentu musel Martin P. odísť z funkcie technického riaditeľa Bytového podniku mesta Košice. Branislav P. prišiel o post vedúceho oddelenia verejného obstarávania a zdravotníckej techniky v košickej univerzitnej nemocnici. Tretieho z bratov Maroša P. prepustili z radov polície pre porušenie služobnej prísahy. Ani jeden sa po verdikte pre novinárov nechcel vyjadriť.

Podľa obhajcu poškodených Daniela Lipšica právna kvalifikácia skutku mala byť uznaná prísnejšie. „Je zjavné, že zo znaleckých posudkov aj výsluchov znalcov jednak z traumatológie, ale aj psychiatrie, vyplýva, že Zuzana K. bola obmedzená vo svojom obvyklom spôsobe života závažným spôsobom,“ povedal. Pripomenul, že vina obžalovaných spochybnená nebola. „Ja som si myslel, že v nejakom okamihu obžalovaní prejavia minimálnu ľútosť nad svojím konaním alebo aspoň nad následkami, ktoré spôsobili poškodeným. Kopať do bezbrannej ženy mi príde úplne za čiarou,“ konštatoval. 

(TASR, SŠ)

reklamná správa

Čítajte viac: sudy krimi kauzy

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím