29.06.20

Kraj ukončí nájomné zmluvy lekárňam v košických poliklinikách

foto: Veronika Janušková

Jedenásť lekární v košických poliklinikách patriacich župe dostane výpoveď z prenajatých priestorov. Rozhodli o tom v pondelok poslanci Košického samosprávneho kraja (KSK).

Zámer vypovedať nájomné zmluvy jedenástim lekárňam v piatich košických poliklinikách patriacich kraju sa spomína už niekoľko mesiacov.

Podľa župana Rastislava Trnku neboli tieto zmluvy v minulosti uzavreté zákonným spôsobom, keďže neprebehli riadne súťaže a predlžovali sa netransparentne rôznymi dodatkami často za využitia inštitútu osobitného zreteľa.

„Z ponúk, ktoré k nám prišli, je jasné, že by sme mohli získať oveľa vyšší príjem z prenájmu. My musíme dbať na zhodnotenie majetku kraja. Rekonštrukcia budov polikliník je v našom záujme. Jediné, čo treba urobiť pre získanie financií na to, je vypísať normálnu súťaž,“ povedal priamo na zastupiteľstve predseda kraja.

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac
 

Komisie to neschválili

Proti výpovediam lekárnikom na rokovaní vystúpila najmä poslankyňa Lenka Kovačevičová, ktorá je zároveň starostkou mestskej časti Nad jazerom, kde je jedna zo spomínaných polikliník.

„Nikto nespochybňuje, že polikliniky potrebujú rozsiahlu rekonštrukciu. Namiesto výpovedí lekárnikom nás však mal čakať na stole analytický materiál vrátane informácií o tom, aké subjekty a za akých podmienok majú prenajaté priestory, akou cestou sa chce kraj pri poliklinikách uberať – či cestou racionalizácie, alebo rekonštrukcie, či sa prikloníme k inému riešeniu. Potrebujeme prijať finančný plán do budúcnosti, čo bude s budovami. Toto všetko nám chýba, sme tlačení do rýchleho rozhodnutia. Preto aj finančná komisia, aj komisia pre hospodárenie s majetkom kraja tento návrh neschválili,“ tvrdí L. Kovačevičová.

Podľa jej slov generujú budovy polikliník z prenájmu priestorov ročný zisk okolo 500-tisíc eur, z toho vyše polovicu tvorí práve 11 lekární, ktoré platia najvyšší nájom z približne 300 subjektov.

Župan Trnka odmietol poslancom povedať, či vyhlási súťaž na jednotlivé priestory, alebo na všetky naraz. Foto: Veronika Janušková
Župan Trnka odmietol poslancom povedať, či vyhlási súťaž na jednotlivé priestory, alebo na všetky naraz. Foto: Veronika Janušková

Vcelku, alebo jednotlivo?

Poslanec Vladimír Saxa sa zasa zaujímal o to, akým spôsobom bude vypísaná verejná súťaž na priestory pre lekárne.

„Ak schválime uznesenie, bude to súťaž na jeden celok, teda všetky lekárne naraz, alebo po častiach, každá lekáreň zvlášť?“

Župan Trnka mu však na to odmietol priamo odpovedať.

„Nie je možné povedať časť podmienok dopredu, keď je tu prítomná len časť záujemcov. Všetko sa dozvedia včas, keď bude súťaž vypísaná, aby mali všetci v rovnakom čase prístup k rovnakým informáciám,“ zdôvodnil svoj postoj. Nezmenil ho ani po upozorneniach ďalších poslancov, že pri výpovedi nájmu by mal mať kraj jasnú koncepciu verejnej súťaže a poslanci by ju mali poznať. 

Hlasovanie poslaneckého grémia nakoniec dopadlo jednoznačne spôsobom, s ktorým župan mohol byť spokojný. Lekárnici dostali z prenajatých priestorov výpoveď s tým, že ukončenie nájmu musí byť najneskôr do 31. marca budúceho roka.

Pri ukončení nájomných zmlúv bude podľa R. Trnku kraj posudzovať zhodnotenie prenajatých priestorov a podmienky, za akých do nich lekárnici investovali.

reklamná správa

Vodovodná je tá pravá

Nalejte si pravú vodovodnú, overte si čo o nej viete v teste VVS, a.s. a hrajte o skvelé ceny.

Zistite viac

Otázka času

Lekárnici, ktorí sa na rokovaní krajského zastupiteľstva zúčastnili, odchádzali rozčarovaní.

„Musíme sa poradiť s našou advokátskou kanceláriou. Dúfali sme, že poslanci budú trvať na doplnení materiálu. Pre nás to znamená zánik podnikania a riešenia množstva problémov s tým spojených. Ak totiž bude súťaž vypísaná na všetky priestory naraz, tak sa o to môže zaujímať len veľká finančná skupina. Ak to bude jednotlivo, môžeme sa o to uchádzať, ale teraz je predčasné o tom hovoriť,“ povedal Peter Ceniga z lekárne v poliklinike na Sídlisku nad Jazerom.

Jeho kolegovia sa priklonili k názoru, že je len otázkou času, kedy bude jasné, že sa bude súťažiť o prenájom priestorov vcelku a je teda zbytočné dúfať, že sa do nej budú môcť zapojiť.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím