19.03.18

Majiteľ Malinovského kasární kontroluje aktuálny stav objektov

foto: Iveta Vaculová

Spadnutý múr v sobotu večer na Kuzmányho ulici prinútil majiteľov Malinovského kasární konať. Aktuálne prebieha mimoriadna kontrola objektov.

Objekt kasární vlastní nadnárodná spoločnosť NEPI, ktorá v meste prevádzkuje aj obchodné centrum Aupark. 

Pod kontrolou

V sobotu podvečer sa zrútila časť podmočeného múru, ktorý spadol na električkovú trať. Hasiči potom po dohode so statikom zbúrali ďalší úsek, električková doprava začala jazdiť až po vyše dvoch hodinách. „Objekt prechádza mimoriadnou kontrolou a v prípade akéhokoľvek narušenia budeme okamžite realizovať asanačné a opravné práce,“ reagoval Marcel Boroš, riaditeľ Auparku Košice

Dieru do objektu zabezpečia

Priestor je v súčasnosti ohraničený páskami a strážia ho, aby sa do areálu kasární nikto nedostal. „Začneme s kompletnou realizáciou činností na zabezpečenie nápravy pre zaistenie objektu z technického a bezpečnostného hľadiska,“ doplnil Boroš.

Rozsiahly areál siaha od Angels arény (starej Športovej haly) až po Poštovú ulicu, kade chodí množstvo ľudí. Podľa Boroša v tomto prípade budova zo statického a technického pohľadu aktuálne neohrozuje bezpečnosť okoloidúcich ľudí. Spoločnosť zatiaľ neprezrádza, čo by malo byť na mieste Malinovského kasární. „Projekt je v štádiu príprav,“ doplnil Boroš.

reklamná správa

Ako chutí voda?

Prečo Košičania nemajú rovnakú vodu z vodovodu?

Zistite viac

Problémy aj v minulosti

Objekt ale ohrozuje okolie už dlhší čas. Už vo februári 2016 čitateľ upozornil denník KOŠICE:DNES, že omietka padá na koľajnice. Už vtedy spoločnosť NEPI uviedla, že v blízkej budúcnosti sa začne pracovať na projekte nového využitia areálu Malinovského kasární. „Z toho dôvodu momentálne vlastník udržiava budovy v takom stave, aby neohrozovali bezpečnosť chodcov, respektíve prevádzku električkovej trate, avšak neinvestuje do väčšej rekonštrukcie," uviedol vtedy Boroš.

Pre denník KOŠICE:DNES povedal, že ak dôjde k opadaniu omietky, ktoré je spôsobené otrasmi z električkovej trate, vekom budovy, alebo úmyselnou činnosťou človeka, je táto situácia okamžite riešená.

Striedali majiteľov
Malinovského kasárne boli postavené ako delostrelecké koncom 19. storočia. Keď ich opustila armáda, prešli do majetku mesta. To vyhlásilo súťaž o ich najlepšie využitie. Víťazom sa stala rakúska firma UBM. Za 170 miliónov eur tam plánovala postaviť polyfunkčný komplex s hotelom, obchodmi, službami a biznis centrom. Kríza plány stopla a v roku 2014 predala kasárne firme HB Reavis, ktorá postavila aj Aupark. Koncom toho istého roka ho aj s kasárňami predala súčasnému majiteľovi.

Múr kasární spadol na električkovú trať

Viac k téme

17.03.18
Múr kasární spadol na električkovú trať

Čítajte viac: kasarne pocasie

Hakl
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1998. Pôsobil vo viacerých redakciách, napríklad v Košickom večerníku, Košickom denníku a v celoslovenskom denníku Nový Čas. V redakcii KOŠICE:DNES sa zaoberá komunálnou politikou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím