12.06.20

Medardova kvapka kvapká. Ale inak ako v pranostike

foto: Veronika Janušková

Sviatok Medarda pripadá na 8. júna a je spájaný s najznámejšou pranostikou - Medardova kvapka štyridsať dní kvapká. Z meteorologického hľadiska ide o pravidelnú odchýlku od celkového trendu počasia, ktorá sa prejavuje najmä výrazným ochladením. Tento rok to však úplne neplatí.

Mesiac jún je považovaný za prvý letný mesiac, hoci astronomické leto sa začína až 21. júna. V našich klimatických podmienkach sa v tomto období vyskytuje počasie, ktoré je charakteristické prenosom vlhkého vzduchu od západu na východ, teda z Atlantického oceánu do vnútrozemia Európy.

Kontinent sa začiatkom leta zohrieva rýchlejšie, zatiaľ čo Atlantický oceán má väčšiu „zotrvačnosť“ a jeho teplota tak rastie pomalšie. Vďaka tejto nerovnosti zvyklo pred 40 rokmi v u nás prevládať začiatkom leta skôr oblačné počasie so zrážkami, čo je charakteristické pre „medardovské“ počasie.

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, papriky, feferónky, uhorky či zemiaky. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac
 

Dnes majú zrážky iný pôvod

Podľa klimatológa je však súčasný pôvod zrážok iný, ako býva v období Medarda.

„Deje sa opačná situácia a prúdi k nám skôr teplejší vzduch od juhovýchodu až východu, ktorý je súčasne vlhký. Vyskytuje sa množstvo búrok, zatiaľ čo Medardove zrážky majú skôr trvalejší a rovnomernejší charakter a sú viazané na poveternostné fronty,“ uviedol klimatológ Pavol Faško zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), podľa ktorého sa práve preto pranostika tento rok nevyplní.

Košice boli najbližšie k vyplneniu Medardovej kvapky v roku 1979. Foto: Veronika Janušková
Košice boli najbližšie k vyplneniu Medardovej kvapky v roku 1979. Foto: Veronika Janušková

Košice dosiahli 27 zo 40 dní

Naposledy boli Košice najbližšie k potvrdeniu Medardovej kvapky v roku 1979.

„Od 8. júna do 17. júla bol vtedy počet dní so zrážkami 27 zo 40. To bol jeden z tých príkladných prejavov medardovského počasia u nás,“ opisuje klimatológ.

V priebehu 21. storočia sa situácia mení a posledné roky je toto obdobie skôr horúce a nevyskytujú sa ani búrky.

Momentálny charakter počasia by tak mal pretrvať do konca mesiaca, kedy k nám bude prúdiť teplý vzduch od Balkánu.

„Riziko výskytu búrok bude dosť veľké, ale zároveň bude dosť teplo. Najmä východné Slovensko je najbližšie k tomuto teplému vzduchu, ktorý je teraz v Európe,“ predpovedá počasie Faško.

Potvrdzujú to aj teploty v nedeľu a pondelok, kedy dosiahli 30-stupňové hodnoty na meteorologických staniciach východného Slovenska. Zároveň posledné noci neklesli teploty pod 15 °C.

reklamná správa

Jedinečný gastronomický zážitok!

Skvelá ázijská kuchyňa. Jedlá z tých najkvalitnejších surovín nájdete v Koshi Sushi

Zistite viac

Kto bol Medard?

Svätý Medard, patrón roľníkov, pastierov, vinohradníkov a dobrej úrody sa narodil 8. júna v severofrancúzskom Salency blízko mesta Noyon.

Okolo roku 545 sa stal v tomto meste biskupom. Podľa legendy ho v chlapčenskom veku zastihla v prírode búrka a v tej chvíli sa nad ním zniesol orol, ktorý ho s roztiahnutými krídlami chránil pred dažďom.

Príbeh sa stal podnetom na vzývanie Medarda pred daždivým počasím najmä v čase sušenia sena. Medardov sviatok vychádza na obdobie, ktoré bolo kľúčové pre zber úrody. Ľudia mali po generácie odsledované, že vtedy často prichádzajú dažde, ktoré boli prudké a dlhé. Tie zapríčinili povodne, zničili zasiate plodiny alebo znemožnili sušenie sena.

Ako biskup sa usiloval odstrániť zvyšky pohanstva vo svojej diecéze. Veľké úsilie venoval všetkému, čím by sa upevňoval kresťanský život. Bol nadmieru dobrotivý a dobré skutky konal najčastejšie potajomky. 

(TASR, KAC)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím