MHD v Košiciach ochromil na dve hodiny štrajk vodičov
AKTUALIZOVANÉ
Mestská hromadná doprava dnes ráno medzi 7. a 9. hodinou nepremávala. Podľa informácií šéfa odborovej organizácie vodičov DPMK Ivana Horvátha, do štrajku sa zapojilo až 97 percent vodičov vypravovaných spojov MHD.
Niektorí ľudia čakali na zastávkach, pretože nevedeli, že spoje nechodia. Na zastávke na Južnej triede čakala pani, ktorá chcela ísť do nemocnice na Tr. SNP. „Som objednaná na odber krvi a asi to dnes nestihnem… Ak mi teraz nepoviete, že je štrajk, tak o tom ani neviem. Ale dobre robia! Môj synovec tam pracuje a už párkrát hovoril, že za takú prácu ich tam veľmi zle platia,“ povedala pani Zuzana.
Odborári sa na štrajku dohodli po pondelkovom neúspešnom rokovaní v rámci kolektívneho vyjednávania s vedením DPMK, žiadali zvýšenie platov o 10 percent.
[ad][/ad]Niektoré spoje jazdili
Ráno po siedmej hodine jazdili väčšinou iba spoje, ktoré mali odchod zo svojho stanovišťa aj tesne pred siedmou. Mali za povinnosť svoju linku dokončiť. Tak isto neboli obmedzené R a RA spoje do U. S. Steelu, či objednané školské spoje.
„Ja som ráno možno stihol jeden z posledných spojov. Potreboval som sa dostať z Námestia osloboditeľov k Starej radnici. Späť však už idem pešo. O štrajku som vedel, preto som sa tak zariadil,“ povedal Július, ktorý šiel k dcére postrážiť vnuka.
Zo štrajku mali vari najväčší osoh taxikári, ktorí však nestíhali. Ceny však boli vyššie. Simona za cestu z Terasy do redakcie zaplatila štyri eurá, bežne platí tri.
Podľa magistrátu je štrajk nezákonný
Podľa stredajšieho vyjadrenia Magistrátu mesta Košice odborári porušili dve ustanovenia zákona o kolektívnom vyjednávaní.
„Prvým bolo nedodržanie ustanovenia, podľa ktorého musia odborári informovať zamestnávateľa o štrajku tri pracovné dni pred jeho uskutočnením. Zároveň zákon neumožňuje štrajkovať v prípade, ak niektorý z účastníkov kolektívneho vyjednávania, v tomto prípade DPMK, požiadal o určenie sprostredkovateľa na riešenie kolektívneho sporu,“ píše sa na webovej stránke mesta.
Na nezákonnosť štrajku reagoval aj šéf odborov, ktorý si myslí, že mestu svoj zámer oznámili v dostatočnom predstihu a riadili sa ustanoveniami Ústavy SR, ktorá právo na štrajk zaručuje. Toto právo nemajú len sudcovia, prokurátori, príslušníci ozbrojených síl a ozbrojených zborov a príslušníci a zamestnanci hasičských a záchranných zborov.
Horváth doplnil, že aj bratislavský dopravný podnik je týždeň v štrajkovej pohotovosti. „Z informácií od nich som sa dnes v noci dozvedel, že oni už dospeli k dohode a zamestnanci získajú 50 centov k hodinovej mzde. Tam už pochopili, že sú zle nastavené dotácie mesta a riešia to.“
[ad2][/ad2]Zo sídlisk to bolo najťažšie
Vari najťažšie sa cestovalo obyvateľom okrajových sídlisk. Na zastávke Sofijská ľudia takisto čakali márne na svoj podľa cestovného poriadku. „Zachytila som túto informáciu, ale pravdu povediac, som na to zabudla. Čakám tu už vyše polhodiny,“ hovorí mladá predavačka Marta.
Mladá mamička Katarína je na materskej dovolenke, a ako hovorí, nestíha sledovať, čo sa všetko deje. „Stojím tu s dcérkou už od ôsmej ráno. Mali sme ísť k lekárovi.
Teraz tam budeme čakať určite niekoľko hodín. Najprv som si myslela, že vymeškal autobus, ale volala som mame a ona mi povedala, že je štrajk.”
Študent Michal pokojne postával na zastávke. „Idem do školy a podporujem štrajk. Vedel som o ňom a teraz by mi mal ísť prvý autobus po deviatej. Nevadí mi, že budem meškať, v škole to hádam pochopia. Nech by štrajkovali aj celý deň. Keď nič nebudeme robiť, nikdy sa nič nezmení.“
(JV, ML)
Čítajte aj:
- Štvrtkový štrajk v DPMK je nezákonný
- Odborári DPMK avizujú ostrý štrajk, podľa mesta je postup neférový
- Ostrý štrajk odborárov v Košiciach prebehne vo štvrtok ráno!
Odporúčané články
Prvý ročník preteku Emil Zátopek Ostrava Golden Marathon priniesol úspech pre štafetový tím reprezentujúci mesto Košice.
Prvý deň nového mesiaca sa v Košickom kraji už tradične spája s cestami. Od 1. novembra sa totiž začína zimná údržba. Znamená to, že prioritou Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) budú činnosti zamerané na údržbu vozoviek vplyvom snehu, ľadu či vetra.
Šiesty ročník osvetovej kampane Zastavme násilie na ženách štartuje dnes, keď si pripomíname Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách. Skončí sa 10. decembra na Deň ľudských práv. Kampaň vyhlásilo Koordinačno-metodické centrum pre prevenciu násilia na ženách Inštitútu pre výskum práce a rodiny. Pridáva sa tak k celosvetovej iniciatíve Organizácie Spojených národov (OSN) proti rodovo podmienenému násiliu Orange the World.