20.04.18

Ministerka kultúry na kontrole v Košiciach

Foto: Veronika Janušková

Koncert v Štátnej filharmónii, stretnutie s predstaviteľmi Štátneho divadla a Slovenského technického múzea a návštevu RTVS na Moyzesovej ulici absolvovala ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková (Smer-SD).

Proti ministerke sa postavili stovky umelcov, no má aj mnohých podporovateľov. Ani s jednou skupinou sa počas návštevy Košíc nestretla, aj keď sa rozprávala so zamestnancami jednotlivých inštitúcií.

„Ťažko sa vyjadruje nesúhlasný názor, priamo z očí do očí. Všetky stretnutia boli aj so zamestnancami a vyjadrili podporu mojím plánom, o ktorých som ich informovala,“ uviedla Laššáková, ktorá podľa vlastných slov niekoľkokrát informovala, že sa chce sústrediť na rozvoj a podporu kultúry v regiónoch. V pláne má vytvorenie splnomocnencov pre kultúru – „kultúrnych atašé“.

Ministerka kultúry Ľubica Lašáková v Košiciach. Foto: Veronika Janušková
Ministerka kultúry Ľubica Laššáková v Košiciach. Foto: Veronika Janušková

„V regiónoch žijú umelci, ktorí si zaslúžia pozornosť a podporu. Splnomocnenci by pracovali v dvoch rovinách. Prvá by bola, aby zbierali podnety a nápady. Druhá je podstatnejšia, a to konkrétna pomoc týchto ľudí. Poviem to na jednom príklade - je šikovný pedagóg alebo pracovník v kultúre a má skupinu detí. Vie ich naučiť skvelo tancovať alebo maľovať. Aj by požiadal o nejakú dotáciu, ale nevie to zrealizovať a napísať to. Splnomocnenec by mu poskytol praktickú pomoc,“ priblížila svoj zámer Laššáková, podľa ktorej to je potrebné čo najskôr riešiť aj legislatívne.

Za priority si kladie aj otázku sponzoringu, aby sa dostal do zákonného rámca. „Nie je to ošetrené, aby sa sponzorom oplatilo investovať do kultúry,“ poznamenala Laššáková.

reklamná správa

Svetové novinky v Koshi sushi!

Prinášame do Košíc svetové novinky ázijskej kuchyne v tej najvyššej kvalite. Sushi, poke, curry, ram

Zistite viac

Ministerka kultúry Ľubica Lašáková v Košiciach. Foto: Veronika Janušková
Ministerka kultúry Ľubica Laššáková v Košiciach. Foto: Veronika Janušková

 

Čítajte viac: Kultura

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím