Na Alžbetinej pribudol pamätník Nežnej revolúcie
K 30. výročiu Nežnej revolúcie vytvoril akademický sochár Ladislav Gajdoš pamätník s názvom „Ohýbanie vedomia a svedomia“ alebo „Rub a líc Nežnej revolúcie“. Dielo reflektuje osobných 30 rokov sochára.
Plastika je podľa autora jeho osobným odrazom nielen tejto doby, ale aj rokov prežitých v Československu pred Novembrom 1989. Forma sochy – otvorený stĺp podčiarkuje zásadnú myšlienku. „Stĺp otvára svoje vnútro a vizualizuje najznámejšie javy tohto času. Má to byť akési memento obdobia pred i po roku ´89,“ hovorí sochár Ladislav Gajdoš.
Vonkajší plášť oboch polovíc stĺpa reflektuje 30 rokov sochára po profesionálnej, ale aj osobnej stránke. „Formou dokumentu ukazujem, ako som ich prežíval ja, ako občan a ako sochár som ich spracoval do početných plastík,“ uvádza umelec.
Výtvarná podoba pamätníka spája prvky architektúry, ako vertikálne oblúky, reliéf s písmom i bohatou figurálnou štruktúrou podkladu. Nachádzajú sa tam symboly ako paragrafy či kľúče. Fotografie zachytávajú niektoré staršie diela umelca vystavené po celom Slovensku.
Sabinovský rodák Ladislav Gajdoš (1940) je absolvent Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a Akadémie výtvarného umenia v Prahe. Na istý čas emigroval do Nemecka.
Po návrate na Slovensko vítal nové premeny po roku 1898 a 1993. „S obavami a kriticky však videl a pranieroval negatíva v subjektívnom konaní človeka a ľudí, ale v širších súvislostiach a deformáciách spoločensko-politického života týchto rokov i súčasnosti,“ uviedol umelecký historik Bohumír Bachratý. Z rokov 1998–2010 to bol unikátny súbor Slovenské fašiangy I. – XV., potom niektoré sólo plastiky alebo známe Gajdošove valašky.
Foto: Veronika Janušková
[ad][/ad]Odporúčané články
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.