11.07.19

Na Terase nechcú ďalšie obchody

foto: Iveta Vaculová

V Mestskej časti Západ ľudia na zhromaždení podpisovali petíciu proti výstavbe nákupného centra a s tým spojeného výrubu stromov.     

Ďalšie obchody majú stáť vedľa supermarketu Kaufland na križovatke ulíc Popradská a Jedlíkova. Vo februári dostalo mesto Košice žiadosť spoločnosti ENTO na vydanie súhlasu na výrub z dôvodu pripravovanej výstavby obchodného strediska. Košická firma chce podľa žiadosti odstrániť 41 drevín, okrem jedného stromu všetko čerešne višňové, a pätnásť metrov štvorcových kríkov. 

Investorom výstavby je bratislavská spoločnosť PRIMUM. Centrum má pozostávať zo šiestich predajní, firma rokuje s OKAY Elektro, Pepco, Teta Drogerie, Super ZOO, Vetro Plus a TEDI.

reklamná správa

AUTOVALAS - DOBRÁ VOĽBA!

AUTOVALAS - Tvoja KIA v Košiciach ponúka modely SUV plné luxusu a priestoru.

Zistite viac

Ľudia: Obchody netreba

Obyvatelia nesúhlasia s výrubom. Tvrdia, že by sa im tým zhoršila kvalita bývania. Upozorňujú, že do modernizácie bytových domov vložili nemalé prostriedky z úverov. 

„Už po vybudovaní Kauflandu sa podmienky na bývanie zhoršili. Každé ráno nás budia kamióny, ktoré ho zásobujú. Teraz tam majú pribudnúť ďalšie nepotrebné obchody. Pritom tieto značky sú k dispozícii v neďalekej Optime. Výstavbou strácajú na hodnote aj naše byty, ktoré sme si odkúpili do vlastníctva,“ rozhorčovala sa jedna z účastníčok stretnutia.

Na zhromaždení sa zúčastnili aj poslanci mesta Ladislav Rovinský, ktorý aj ako aktivista sledoval výrubové konania v Košiciach, a Zdenko Lipták (obaja z klubu Košickí aktivisti a nezávislí). 

Rovinský vysvetľoval, ako sa postupuje pri konaní o výrube. „Žiadateľ sa v tomto prípade obrátil na okresný úrad. O tomto konaní sa tak nedozvie ani magistrát a ani starosta mestskej časti. Rozhodujúci je územný plán, ak je v ňom zakreslené, že sa tam môžu stavať polyfunkčné objekty, znamená to byty, administratívu alebo obchody,“ povedal. 

Tieto stromy majú padnúť kvôli výstavbe prízemných obchodov a parkoviska.foto: Iveta Vaculová
Tieto stromy majú padnúť kvôli výstavbe prízemných obchodov a parkoviska.foto: Iveta Vaculová

Zeleň vysadil Kaufland

Podľa petičného výboru je vo veci výstavby veľa nezrovnalostí. Preto požiadal magistrát o kópiu pôvodného stavebného povolenia pre Kaufland, ktoré reťazec zaviazalo uskutočniť náhradnú výsadbu. 

„Po rokoch Kaufland túto časť odpredal a plánuje sa tam nová výstavba. Tiež sa nám podarilo zistiť, že v okolí žije zákonom chránený škrečok poľný, o čom sme podali podnet na životné prostredie. Určite bude zaujímavý aj fakt, že pod parkoviskom obchodného centra bola asfaltom zaliata najstaršia pec v Košiciach, ktorú objavili a zaznamenali pamiatkari pri výkopových prácach,“ hovorí Iveta Kosálová.

Rovinský si však myslí, že  šanca na zastavenie výrubu je malá. Podľa neho to zrejme dopadne tak, že namiesto vyrúbaných 40 stromov bude musieť investor vysadiť ďalších 130 stromov. Problémom je, že mesto nemá určené pozemky na náhradnú výsadbu.

Petičiari sa s obyvateľmi stretli v nedeľu podvečer.foto: jv
Petičiari sa s obyvateľmi stretli v nedeľu podvečer.foto: jv

Zmena územného plánu?  

Do úvahy neprichádza ani zmena územného plánu. „Dnes, keď je investor v procese, to už nie je možné. Pozemok kúpil, investoval do projektu, museli by sme to zaplatiť,“ povedal Lipták. Šéfka petičného výboru Andrea Miklošová k tomu uviedla, že ešte v roku 2017 bola na tomto mieste v územnom pláne zakreslená zeleň.

Nespokojní obyvatelia argumentujú aj tým, že retailové centrá, teda prízemné obchody so samostatnými vchodmi  „sa v civilizovanom svete nestavajú už dlhé roky“.

Poslanci prisľúbili, že po zabezpečení ďalších podkladov, okrem iného aj z ministerstva životného prostredia, ktoré malo Kauflandu nariadiť náhradnú výsadbu, sa spoločne s petičným výborom stretnú s investorom. 

reklamná správa

OC Galéria oslavuje narodeniny, vy vyhrávate!

Vyhrajte úplne novú Škodu Scala

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím