Nárok na dávku v nezamestnanosti si možno uplatniť tri roky spätne
Pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti je rozhodujúci deň zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce, a nie termín podania žiadosti o samotnú dávku.
„Vyplatenie dávky si poistenec môže uplatniť spätne až do troch rokov od vzniku nároku na dávku. Môže sa to stať napríklad vtedy, ak na možnosť uplatniť si nárok na dávku v nezamestnanosti zabudol. Podmienkou však je, že musel byť po strate zamestnania zaevidovaný na úrade práce a má o tom potvrdenie. Sociálna poisťovňa mu následne vyplatí dávku naraz za celé obdobie, počas ktorého bol evidovaný na úrade práce, najviac však za obdobie 6 mesiacov,“ zdôrazňuje hovorca poisťovne Peter Višváder.
[ad][/ad]Základnou podmienkou nároku na dávku v nezamestnanosti je, aby poistenec v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, teda 730 dní. Spôsob skončenia pracovnoprávneho vzťahu nemá vplyv na nárok na dávku v nezamestnanosti, jej výšku, ani na obdobie jej poskytovania. Dávka v nezamestnanosti sa vypláca mesačne pozadu v lehote určenej Sociálnou poisťovňou počas podporného obdobia, ktoré je šesť mesiacov.
Vo februári 2019 poisťovňa vyplatila spolu 41.792 dávok v nezamestnanosti s priemernou výškou 418,98 eura.
(TASR, SŠ)
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Dnes si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu a utrpenie šesť miliónov židovských detí, žien a mužov počas druhej svetovej vojny. Dňa 27. januára 1945 vojaci červenej armády oslobodili tábor, ktorý sa do histórie zapísal, ako najväčší masový hrob v dejinách ľudstva. Nacisti a ich prisluhovači na tomto mieste zavraždili približne 1,1 milióna ľudí, z ktorých tvorili Židia viac ako 90 percent, pripomína na sociálnej sieti Múzeum holokaustu v Seredi. Múzeum bolo otvorené presne pred deviatimi rokmi na mieste odkiaľ boli Židia deportovaní ako do Auschwitz, tak aj Birkenau.
Obnova dlhodobo zanedbaného židovského cintorína v košickej mestskej časti Krásna prebieha od minulého roka pod vedením skupiny dobrovoľníkov. Cieľom projektu s názvom Nezabudnutí susedia v Krásnej je nielen revitalizácia pietneho miesta, ale aj pripomínanie histórie miestnej židovskej komunity.
Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s., závod Košice, odstraňuje poruchu na vodovodnom potrubí v mestskej čašti Košice – Barca.