tip od čitateľa
12.02.20

Neporiadok pri kontajneroch rozčuľuje Košičanov

foto: jh

Keď sa na Triede SNP odovzdalo do užívania polopodzemné kontajnerovisko, domáci si mysleli, že s neporiadkom po „vyberačoch“ je koniec. Zdá sa však, že sa tešili predčasne.

Ako nám napísal náš čitateľ Jozef, spomínané kontajnerovisko vzniklo v novembri 2018 aj na podnety ľudí z okolia, keďže nájazdy neprispôsobivých občanov na odpadové kontajnery už boli neúnosné. „Človek si vtedy často povedal, že načo platí za odpad, načo vôbec platí dane. Žiaľ, nadšenie trvalo len chvíľu, dokiaľ si „vyberači“ nenašli spôsob, ako vytiahnuť obsah aj z týchto moderných kontajnerov,“ hovorí Jozef.

reklamná správa

Svetové novinky v Koshi sushi!

Prinášame do Košíc svetové novinky ázijskej kuchyne v tej najvyššej kvalite. Sushi, poke, curry, ram

Zistite viac

Podľa jeho slov je v okolí polopodzemného kontajneroviska opäť veľmi často neporiadok. „Otvory na papierový odpad sú malé, málokto má trpezlivosť skladať kartóny na potrebný rozmer. Pri plastovom odpade je zrejme nízka frekvencia odvozu, ten kontajner sa zaplní za menej ako dva dni. Nízka frekvencia je aj pre nájazdy „vyberačov“ i v prípade komunálneho odpadu,“ konštatuje čitateľ.

Dodáva, že väčšiu aktivitu v tomto smere by mohla vyvíjať aj mestská časť – tlačiť na KOSIT na častejšie vyvážanie odpadu, posielať tam častejšie mestských policajtov, prípadne zvážiť inštaláciu kamery, ktorá by priestor monitorovala a umožnila včasný zásah mestskej polície.

Neporiadok pri kontajneroviskách však hlásia aj z iných častí mesta – napríklad z Palárikovej či Braniskovej ulice.

Častý obrázok pri polopodzemnom kontajnerovisku na Triede SNP – rovnaký neporiadok ako pri klasických. foto: jh
Častý obrázok pri polopodzemnom kontajnerovisku na Triede SNP – rovnaký neporiadok ako pri klasických. foto: jh
foto: jh
foto: jh

Frekvenciu určuje zákon

V KOSIT-e nám na naše otázky odpovedali, že firma len zváža odpad na základe objednávky od mesta, ktoré pri odpadovom hospodárstve spolupracuje s firmou NATUR-PACK, a. s. Preto sme sa obrátili priamo na magistrát, kde nám na naše otázky odpovedali ľudia z referátu životného prostredia a energetiky.

Podľa odborníkov je frekvencia vyvážania jednotlivých druhov odpadu určená zákonom o odpadoch s účinnosťou od roku 2016. Pri papieri je počet zberov za rok 52, pri skle 12 zberov, v prípade plastu a kovov 68 zberov.

„Veľkým problémom je, že plast alebo škatule, ako zložky triedeného zberu, nie sú vo väčšine prípadov minimalizované,“ konštatujú zodpovední pracovníci magistrátu. Ak plastové fľaše, prípadne papierové škatule nie sú „pokrčené“, nádoba sa zaplní oveľa skôr.

Kompetenčný problém

Podnety občanov v tejto oblasti mestská časť môže riešiť len čiastočne, nemá totiž dostatočné právomoci.

„So stanicou mestskej polície úzko spolupracujeme, aby sme predchádzali podobným stavom, ale napríklad požiadavku na nainštalovanie kamery môžeme len preposlať na mesto, ktoré na to má kompetencie. V prípade prechodu vybraných kompetencií, medzi ktoré patrí aj odpadové hospodárstvo, sa vytvorí dostatočný priestor na dôkladný monitoring a prijatie potrebných opatrení, ktoré sa snažíme vykonávať aj dnes, no právomoci nás limitujú,“ tvrdí starosta mestskej časti Košice – Západ Marcel Vrchota.

 

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím