Niektoré slovenské domácnosti nedokážu platiť účty za bývanie načas
Niektoré slovenské domácnosti (8 %) nedokážu platiť účty za bývanie načas. Uviedla to v aktuálnej analýze, s odvolaním sa na údaje Eurostatu a Štatistického úradu SR za rok 2018, analytička Eva Sadovská.
Priblížila, že rodinné rozpočty Slovákov sú zaťažované najmä výdavkami za bývanie, ktoré im ukrajujú až štvrtinu z ich celkových výdavkov. Načas zaplatiť účty za elektrinu, plyn, teplo či vodu však nie je samozrejmosťou pre 7,9 % slovenských domácností. „Dôvodom je problém s financiami,“ spresnila.
Ťažkosti s platením
Platiť faktúry za bývanie podľa analýzy načas nedokážu najmä domácnosti jedného dospelého s dieťaťom, nakoľko až 14,6 % takýchto domácností sa pravidelne pasuje so spomínaným problémom.
Ťažkosti s platením účtov za bývanie načas sa ale vyskytujú aj v každej desiatej mnohodetnej domácnosti, teda v domácnosti dvoch dospelých a troch a viac detí. Naopak, v najmenšej miere majú problém s platením faktúr za bývanie načas bezdetné domácnosti, a to najmä tie, v ktorých žijú viac ako traja dospelí (iba 5,1 % z nich). Veľmi zodpovednými platičmi sú ale aj seniori nad 65 rokov, či ľudia žijúci „single“, s podielmi 5,1 % a 6,6 %.
[ad][/ad]Problém aj v iných krajinách
Sadovská upozornila, že problém s platením účtov za bývanie načas majú ale aj obyvatelia ostatných ekonomík EÚ. Najčastejšie sa s touto neschopnosťou stretávajú v Grécku, kde sa podľa údajov Eurostatu tento problém eviduje u vyše tretiny domácností. V Bulharsku nedokážu platiť faktúry za bývanie včas tri z desiatich domácností. V Chorvátsku je podiel takýchto domácností na úrovni 17,5 %, v Rumunsku na úrovni 14,4 %.
Naopak, najnižší podiel domácností s neschopnosťou zaplatiť účty načas evidujú podľa Sadovskej v Holandsku, Českej republike, Švédsku či v Rakúsku, a to v rozpätí 1,5 až 2,5 %. V Európskej únii ako takej sa v roku 2018 evidoval podiel domácností, ktoré nedokázali zaplatiť účty za elektrinu, plyn, kúrenie či vodu načas, na úrovni 6,6 %.
To, že mnohí Slováci vnímajú náklady na bývanie ako záťaž, potvrdzujú podľa analytičky aj údaje Štatistického úradu SR. Platiť celkové náklady na bývanie veľmi zaťažuje až 23,4 % slovenských domácností. Hoci menšou, ale predsa ťarchou sú spomínané náklady pre 62,1 % domácností. Iba pre 14,5 % domácností nerobia výdavky za bývanie žiadny problém.
Neustály nárast cien
Sadovská podčiarkla, že účty za bývanie ako problém alebo neschopnosť zaplatiť ich načas súvisia s finančnou situáciou domácností. Finančné zabezpečenie rodín či jednotlivcov veľmi úzko súvisí aj s ekonomickým vývojom v krajine, mierou nezamestnanosti, rastom platov, no v neposlednom rade aj s vývojom cien. Práve oblasť bývania zaznamenala vlani na Slovensku nárast cien o 4,0 %, čo bolo zároveň najrýchlejšie tempo zdražovania v rámci spotrebného koša.
„Aj v roku 2020 si za bývanie či energie priplatíme. Tak napríklad ceny elektriny by mali byť v tomto roku vyššie ako vlani o 7,6 %, ceny plynu o 4,0 % a ceny tepla o 1,9 %. Priemernej domácnosti na Slovensku by sa tak ročné náklady za energie mohli v tomto roku zvýšiť o 30 až 60 eur,“ dodala Sadovská.
Čítajte aj:
- Ľudia utekajú na vidiek. Počet obyvateľov v obci Valaliky z roka na rok narastá
- Slováci majú jedny z najvyšších nákladov na bývanie
- Na Slovensku chýbajú cenovo dostupné nájomné byty
Odporúčané články

Mesto Košice v spolupráci so spoločnosťou Kosit pokračuje v rozširovaní možností pre ekologické nakladanie s odpadmi. Dnes pre verejnosť oficiálne otvorilo v poradí už šiesty zberný dvor na Jarmočnej 2 v mestskej časti Juh.

Počas víkendu 26. a 27. apríla 2025 bude v Košiciach mimo prevádzky cestná svetelná signalizácia na križovatke ulíc Hlinkova – Vodárenská – Študentská. Výluka sa dotkne aj svetelne riadeného priechodu pre chodcov v blízkosti čerpacej stanice.

Vo Vysokej nad Uhom v Košickom kraji vypukol dnes pred 10:30 požiar kostolnej veže. Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) okamžite vyslal na miesto jednotky, no ich príchod skomplikoval spadnutý strom na ceste, ktorý museli najprv odstrániť. Napriek tomu sa hasičom podarilo požiar lokalizovať, no zásah stále pokračuje.