17.05.18

Odhalia tabuľu osobnosti svetovej zoológie

foto: zoo dkl

Najväčšia zoologická záhrada na Slovensku prednedávnom otvorila už svoju 32. sezónu. Za jej vznikom stál aj známy český zoológ.

Počiatky úvah o vybudovaní košickej zoo spadajú do prvej polovice 70. rokov minulého storočia. Vtedy zásadným spôsobom ovplyvnil jej budovanie aj existenciu Josef Vágner (na snímke). 

Výročie nedožitých 90-tych narodenín Josefa Vágnera si Slovensko-český klub a Zoo Košice pripomenú zajtra o 13.30 hodine. „V areáli zoo odhalíme tejto osobnosti svetovej zoológie pamätnú tabuľu. Jej autorom je Vladimír Račko,“ uviedla Eva Malešová, vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu zoo. 

reklamná správa

Organizátori spojili toto podujatie so 100. výročím vzniku Československa. Ako uviedla E. Malečová, súčasťou programu je aj slovenská premiéra filmového dokumentu Sen safari v kine Cinemas v OC Galéria so začiatkom o 18. hodine. Po skončení filmu sa uskutoční beseda s jeho tvorcom Ivom Pavelekom, dcérou Josefa Vágnera - Lenkou, predsedníčkou Nadácie Josefa a Zdeny Vágnerových, a riaditeľom košickej zoo Erichom Kočnerom.

Kto bol Josef Vágner
- narodil sa 26. 5. 1928
- jeho životným krédom bolo: Nikdy nesplatíme zvieratám to, čo sme im dlžní
- bol český lesník, prírodovedec, cestovateľ, lovec a spisovateľ
- dlhoročný riaditeľ Východočeskej zoologickej záhrady
- zakladateľ safari Dvůr Králové nad Labem
- podnikol sedem veľkých expedícií do Afriky
- odchytil a transportoval takmer 2 000 zvierat pre rôzne európske zoo
- zomrel 6. 5. 2000

 

(JV)

Vargová
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1994. Začala v Korze, pokračovala v Korzári a v auguste 2014 zakotvila v KOŠICE:DNES ako redaktorka spravodajstva a servisu.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím