15.02.18

Pri Paškovcoch v Mestskom parku ubudne zelene

foto: Veronika Janušková

V Mestskom parku v Košiciach má vyrásť na úkor zelene ďalšie detské ihrisko. Zámer mesta sa bude realizovať napriek zamietavému stanovisku košických pamiatkarov. 

Mesto ide postaviť na voľnej trávnatej ploche pred rezidenciou, v ktorej býva košická smotánka, vrátane expredsedu parlamentu Pavla Pašku, ihrisko pre deti do šesť rokov za 80-tisíc eur. Vyrásť má niekoľko metrov od súčasného detského ihriska. 

Ihrisko pre pár rodín?

Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) v Košiciach s vybudovaním detského ihriska v chránenom parku nesúhlasil. V stanovisku z apríla 2017 uvádza, že ide o zbytočnú duplicitu, pretože zariadenie rovnakého typu už v parku existuje. Výstavba podľa nich nepriaznivo zasiahne do okolia neďalekého výtvarného diela zo 60. rokov minulého storočia i okolitej vegetácie.

reklamná správa

„Rozširovanie doplnkových plôch pre športové využitie za komunikačnou diagonálou smerom na východ parku by vytvorilo nežiaduci precedens postupného ukrajovania z voľnej parkovej plochy,“ uvádzajú pamiatkari. Tá zostala od založenia parku v 60. rokoch 19. storočia podobnými stavbami nedotknutá.

KPÚ zamietavé stanovisko odôvodňuje aj tým, že v okruhu približne jedného kilometra, ktorý zodpovedá pohodlnej dochádzkovej vzdialenosti pre cieľovú skupinu rodičov s malými deťmi, býva len niekoľko stoviek rezidentov. Vybudovanie ihriska odporúčajú v hustejšie osídlených lokalitách.

Výstavbu druhého detského ihriska v Mestskom parku vedenie Košíc odôvodňuje vysokým záujmom rodín. autor:veja
Výstavbu druhého detského ihriska v Mestskom parku vedenie Košíc odôvodňuje vysokým záujmom rodín. autor:veja

Mesto: Ide o zhodnotenie majetku

Košická radnica v minulom roku požiadala o preskúmanie záväzného stanoviska KPÚ nadriadeným Pamiatkovým úradom (PÚ) SR v Bratislave. Ten v decembri 2017 zmenil nesúhlasné stanovisko košických pamiatkarov a realizáciu pripustil. Podľa nich je pri regulácii verejnej zelene vybudovanie ihrísk prípustné. „U monofunkčných plôch sa pripúšťa umiestnenie doplnkových funkcií, ktoré svojim charakterom nie sú rušivé voči základnej funkcii, spolu do 19 percent z celkovej lokality plochy,“ uvádza PÚ SR.

Linda Šnajdárová, hovorkyňa mesta, vybudovanie ihriska odôvodňuje potrebou zvýšenia komfortu pre návštevníkov parku. Súčasné atrakcie pre tieto deti na prvom ihrisku už údajne nepostačujú. Pokračuje, že lokalizáciu ihriska riešili priamo s autormi architektonického riešenia rekonštrukcie a rekultivácie Mestského parku. 

Mestský park prešiel v roku 2013 revitalizáciou z eurofondov v rámci projektu Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 s povinnosťou jeho päťročnej udržateľnosti. Podľa hovorkyne mesta vracanie eurofondov pre zásah nehrozí. „Na realizáciu detského ihriska udelil súhlas riadiaci orgán – Ministerstvo kultúry SR. V súvislosti s výstavbou spomínaného detského ihriska pôjde o zhodnotenie mestského majetku,“ dodala Šnajdárová.

Nové detské ihrisko

- bude mať rozlohu 432 metrov štvorcových 
- ponúkne viacúčelovú zostavu: hojdačky, trampolínu, kolotoče a informačné tabule

Anketa: Treba ďalšie ihrisko v Mestskom parku?

Klára Pariľáková - sociálna poradkyňa  Na jednej strane je dôležité zachovať zeleň, na druhej tu chýba ešte takéto ihrisko. V jarnom a letnom období tu nie je miesto pre viac detí.
Klára Pariľáková - sociálna poradkyňa 
Na jednej strane je dôležité zachovať zeleň, na druhej tu chýba ešte takéto ihrisko. V jarnom a letnom období tu nie je miesto pre viac detí.
Richard Dreisig - správca objektu Mal by to byť zdravý kompromis - zeleň je dôležitá, ale samozrejme pre deti aj detské ihriská. Takže v rozumnej miere tie ihriská áno. 
Richard Dreisig - správca objektu
Mal by to byť zdravý kompromis - zeleň je dôležitá, ale samozrejme pre deti aj detské ihriská. Takže v rozumnej miere tie ihriská áno. 
Marta Bujňáková - záhradníčka Som za zachovanie zelene. Detské ihrisko tu už máme, takže si myslím, že by to malo deťom stačiť, a nie budovať ďalšie na úkor zelene. 
Marta Bujňáková - záhradníčka
Som za zachovanie zelene. Detské ihrisko tu už máme, takže si myslím, že by to malo deťom stačiť, a nie budovať ďalšie na úkor zelene. 
Michala Strčíková - na materskej Som za vybudovanie ihriska. Nie je tu toho veľa a deti sa nemajú kde hrať. 
Michala Strčíková - na materskej
Som za vybudovanie ihriska. Nie je tu toho veľa a deti sa nemajú kde hrať. 

Čítajte viac: zelen mestsky park

Struk
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím