08.02.16

Referendum v Džungli je platné, v Myslave ho majú vyhlásiť dnes

V Košiciach sa v sobotu uskutočnilo prvé referendum v histórii mesta, ktorého predmetom bola otázka o prípadnom zlučovaní mestských častí. Nešlo o celomestské hlasovanie obyvateľov o tom, či sú za menej mestských častí, ktoré ako cestu k úspornejšej samospráve Košíc približne pred rokom začal presadzovať primátor Richard Raši (Smer). Plebiscit na svojom území zorganizovala Džungľa. Dôvodom sú práve obavy jej obyvateľov, že by túto najmenšiu z 22 košických mestských častí mestské zastupiteľstvo po zmene zákona napriek nesúhlasu jej obyvateľov spojila s inou.

Prišlo takmer tristo voličov

Miestne referendum v Džungli je platné, zúčastnilo sa ho viac ako 60 percent oprávnených voličov (297 z 491). Na prvú otázku, či súhlasíte so zrušením mestskej časti, označilo nie 282 obyvateľov (94,95 percenta). Na druhú otázku, či ste za to, aby sa Džungľa zlúčila s inou mestskou časťou, odpovedalo záporne 283 obyvateľov. Starostka Džungle Adriana Balogová (nezávislá) povedala, že s výsledkami referenda teraz oboznámi mestských poslancov, ktorí po marcových parlamentných voľbách majú pokračovať v rokovaní o Rašiho návrhu na zníženie počtu mestských častí.

Starostka: Demokratický nástroj

Raši navrhuje, aby ho mestskí poslanci poverili, aby ako parlamentný poslanec predložil v Národnej rade novelu zákona o meste Košice. Jej schválením by sa na mestské zastupiteľstvo preniesla kompetencia zlučovať mestské časti zmenou štatútu mesta a zároveň by sa zrušilo v súčasnosti platné oprávnenie odmietnuť spojenie mestských častí ich obyvateľmi v miestnom referende. „Mestská časť využila demokratický nástroj, cez ktorý jej obyvatelia vyjadrili, že nechcú byť zlúčení. Očakávam, že to predstavitelia mesta budú brať do úvahy, keď sa hrdia, akí sú demokrati,“ povedala Balogová. Raši sa vyjadril, že Džungľa má na referendum právo, ale starostka by podľa neho mala upozorniť ľudí, že jeho výsledky nemajú právnu silu. Narážal na to, že podľa platnej legislatívy musí byť v mestskej časti referendum, až keď mestské zastupiteľstvo schváli nariadenie o jej zlúčení alebo zrušení a toto rozhodnutie môžu obyvatelia v referende odmietnuť.
Starostka A. Balogová výsledky referenda pošle mestským poslancom.
Starostka A. Balogová výsledky referenda pošle mestským poslancom.

Raši: Referendum nič nerieši

„Myslím, že toto im mohol niekto vysvetliť a peniaze mohli radšej použiť na rozvoj svojej mestskej časti,“ uviedol primátor. Balogová reagovala, že referendum ich nestálo viac ako 500 eur a podľa nej žiadne vyjadrenie ľudu v demokracii nie je zbytočné, aj keď nie je právne záväzné. Základným argumentom Rašiho, prečo by Košice mali mať menej mestských častí, je, že najmenšie z nich väčšinu svojho rozpočtu minú na chod svojich orgánov. „Peniaze, ktoré by zlúčením ušetrila mestská časť na prevádzke, by sa presunuli do jej rozvoja a investícií,“ hovoril. Starostka Džungle takúto úvahu odmieta. Tvrdí, že chyba je v tom, že malým mestským častiam mesto cez prerozdeľovanie podielových daní dáva málo financií.
Fakty o Džungli
- najmenšia mestská časť v Košiciach
- má 698 obyvateľov
- názov Džungľa zrejme vznikol pre blízkosť lesa a okrajovú polohu
- nie je tu žiadna bytovka, len rodinné domy
- je tu väčšia nákupná zóna (Tesco, Nay, Elektrodom..)
- v minulom režime sa mala zmeniť na priemyselný park
- stavebnú uzáveru zrušili až po roku 1990
- v samospráve má plný úväzok iba starostka
- mestská časť nemá webstránku

Petícia aj v Myslave

Džungľa nemusí byť jedinou mestskou časťou, ktorá chce mestským poslancom adresovať odkaz, že mieni zostať samostatná. Schvaľovať vyhlásenie referenda na základe petície občanov budú dnes poslanci Myslavy. Jeho predmetom má byť otázka: Súhlasíte so zachovaním mestskej časti bez zmeny terajších hraníc a kompetencií? „Nás od susedných mestských častí odlišuje spôsob života s inými záujmami a potrebami, rozdielny historický vývoj, vzťah a prístup k prostrediu, v ktorom žijeme. Odlišné priority sú dôvodom, prečo s majoritnými susedmi odmietame splynúť,” napísali vo výzve občanom členovia petičného výboru Ivan Gaľa, Eva Šolcová a Karol Labaš.
ANKETA:
Ako ste hlasovali v referende a prečo?
Lukáš Üvegeš
Viem, aké zlé tu boli podmienky na život, keď sme boli súčasťou Severu. A to vtedy Džungľu chceli všetci, lebo mala veľké príjmy z dane z nehnuteľnosti. Teraz by ju iná mestská časť brala len ako príťaž a stala by sa ozajstnou „džungľou“.
Bartolomej Gora
Som starší človek a cez internet vybavovať veci neviem. Ak by nebol v Džungli úrad, musel by som pre potvrdenia cestovať na magistrát. Musel by som platiť MHD tam a späť. Aj osoba, ktorá by išla so mnou.
Eugénia Žigová
Chceme, aby národný výbor bol v Džungli, aby som nemusela nikam chodiť. Starostka nám pomáha s vypisovaním šekov aj ďalšími papierovačkami. Bez toho by sme boli stratení.
Jozef Motýľ
Je to správne a demokratické, aby Džungľa ostala mestskou časťou. Ak by o nej rozhodoval niekto iný, kašlal by na to, či sa sem sťahujú ďalší Rómovia, alebo že treba odpratať odpad na brehu Hornádu, ktorý nám tu načierno vyhadzujú obyvatelia z celých Košíc.
  Foto: Iveta Vaculová

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím