22.03.20

Richard Sulík nevylúčil možnosť otvorenia niektorých prevádzok

foto: tasr

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) si vie predstaviť že by sa na Slovensku mohli otvoriť niektoré obchodné prevádzky, muselo by to však byť za prísnych podmienok a po prijatí ďalších opatrení proti šíreniu nového koronavírusu.

Povedal to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Sulíkov predchodca na ministerstve Peter Žiga (Smer-SD) pripomenul, že pôvodne boli obchodné prevádzky zatvorené na dva týždne, no už v súčasnosti je podľa neho jasné, že opatrenia bude treba predĺžiť.

reklamná správa

"Čo by sme mali určite spraviť, je prijať ďalšie opatrenia, ktoré zabránia šíreniu vírusu. To znamená dôsledne nasadiť rúška. Ak by sa aj tie predajne otvorili, tak určite len za tej podmienky, že všetci zákazníci musia mať rúško, musia mať k dispozícii igelitové alebo gumené rukavice, dezinfekčné prostriedky. Všetci predavači musia mať rúško a povedzme, že by sa ešte pri vstupe merala teplota," povedal Sulík. Minister zároveň upozornil, že úvaha o otváraní prevádzok je súčasťou pracovnej verzie materiálu, o ktorom bude rokovať Koaličná rada a vláda, a nie je zatiaľ jasné, ktoré opatrenia nakoniec budú schválené.

Možnosť postupného otvárania niektorých obchodných prevádzok pripustil aj Žiga, no tento krok podľa neho ešte nie je na programe dňa. "Vy urobíte razantné opatrenia, zavriete úrady zavriete školy, a potom sa vám ľudia 'promenádujú' po rôznych 'auparkoch' a po rôznych obchodných domoch. Tomu sme chceli zabrániť," povedal Žiga.

Sulík predpokladá, že v nasledujúcich dňoch bude oficiálny počet nakazených rásť, pretože sa okrem iného zväčší aj počet testovaných pacientov. O zmenách opatrení v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 by podľa neho nemali rozhodovať iba politici, ale napríklad aj hygienici. Minister hospodárstva plánuje v nasledujúcich dňoch o ďalších opatreniach rokovať napríklad so zástupcami obchodných reťazcov a dohodnúť s nimi ďalší postup. "Ak bude potrebné prijať nejakú vyhlášku alebo nejaký zákon, tak to urobíme," povedal. Materiál o opatreniach na zmiernenie následkov pandémie vrátane opatrení pre podniky chce predložiť do vlády "v najbližších dňoch". Podľa Sulíka je prvoradé dostať na Slovensko veľké množstvo ochranného materiálu a nakúpiť dezinfekčné prostriedky a testy. Napriek tomu, že sa chce venovať najmä urýchlenému zabezpečeniu materiálu, tvrdí, že bude čas vyvodiť zodpovednosť za chyby, ktoré sa podľa neho v poslednom čase vyskytli.

(TASR)

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím