25.06.20

Riešenie dlhoročného problému na frekventovanej križovatke je už reálne

foto: Veronika Janušková

Križovatka Kostolianska – Vodárenská – Cesta pod Hradovou patrí dlhé roky k boľavým problémom košického dopravného systému. Zdá sa však, že riešenie je konečne na dohľad.

Dopravný uzol, na ktorom sa takmer denne v čase rannej dopravnej špičky vytvárali zápchy, znamenal nápor na nervy najmä vodičov prichádzajúcich do mesta za prácou z obcí zo smeru Družstevná nad Hornádom či Kysak. Situáciu ešte zhoršovali ťažké a pomalé nákladiaky z neďalekého kameňolomu.

Najmä ranné zápchy v smere od Družstevnej do centra Košíc sú poriadnym náporom na nervy šoférov. Foto: Veronika Janušková
Najmä ranné zápchy v smere od Družstevnej do centra Košíc sú poriadnym náporom na nervy šoférov. Foto: Veronika Janušková

Tvrdohlaví majitelia

Podľa dopravných odborníkov je najlepším riešením na spomínanej križovatke vybudovanie kruhového objazdu. Pred niekoľkými rokmi sa síce na verejnosti spomínala aj zmena  v podobe svetelnej križovatky, pri hustote premávky by to však problém nevyriešilo. Odborníci z referátu dopravy na košickom magistráte sa preto venovali práve príprave kruhového objazdu. 

Projekt bol vypracovaný už v roku 2007. Mestské zastupiteľstvo vtedy schválilo na výstavbu zamýšľaného „kruháča“ 4,5 milióna eur a ďalších 260-tisíc eur na projektovú dokumentáciu. Keďže však mesto môže stavať len na pozemkoch, ktoré vlastní, schválili poslanci aj 150-tisíc eur na ich výkup od súkromných vlastníkov. 

A tu nastal problém. Podľa informácií od vtedajšieho primátora Richarda Rašiho (Smer-SD) sa mestu do roku 2017 nepodarilo s majiteľmi pozemkov dohodnúť. Požadovali totiž, aby mesto vykúpilo celé pozemky, nielen tú časť, na ktorej má kruhový objazd stáť, a nepozdávala sa im ani mestom navrhovaná cena. 

Takto vyzerá budúci kruhový objazd na nákrese. Foto: mk
Takto vyzerá budúci kruhový objazd na nákrese. Foto: mk

Už len časť jednej parcely

Po ďalších troch rokoch neustáleho presviedčania a rokovania s majiteľmi pozemkov je situácia iná. „Ostáva nám už vykúpiť len jeden pozemok a môžeme sa pustiť do vybavovania potrebných povolení,“ povedal nám tento týždeň košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).

„Doteraz boli vykúpených 14 pozemkov v katastrálnom území Severné Mesto, či už vcelku, alebo podielov na nich. Ich celková výmera dosiahla 1312 metrov štvorcových. Zatiaľ nevykúpené boli tri osminy pozemku s výmerou 148 štvorcových metrov. Jedna parcela s výmerou 10 štvorcových metrov je v štádiu podpisu zmluvy o budúcej kúpnej zmluve. Zároveň na jeden pozemok s výmerou 14 metrov štvorcových je kúpna zmluva už podpísané, po uhradení finančných prostriedkov bude podaný návrh na vklad v katastri nehnuteľností,“ informoval nás hovorca mesta Vladimír Fabian.  

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac
 

Výšku investície zatiaľ nepoznajú

Podľa jeho slov mesto doteraz vynaložilo na výkup pozemkov potrebných na dlho očakávaný „kruháč“ 78 258 eur. Majetkovoprávne treba vysporiadať ešte spomínané tri osminy z jedného pozemku, ktorý vlastnia dvaja majitelia. 

„V prípade, že nedôjde k podpisu kúpnej zmluvy, bude mesto nútené pristúpiť ku vyvlastneniu. Pokiaľ nebudú vysporiadané všetky pozemky, nemôžeme požiadať o stavebné povolenie a nemôžeme vyhlásiť ani súťaž na zhotoviteľa. Tá potom určí konečnú cenu výstavby,“ hovorí V. Fabian s tým, že môže byť odlišná od pôvodne schválenej sumy spred 13 rokov.

Kedy sa konečne začne reálne stavať, to si zatiaľ na magistráte netrúfajú presnejšie odhadnúť. Dúfajú, že by to mohlo byť v priebehu budúceho roka.

reklamná správa

Vodovodná je tá pravá

Nalejte si pravú vodovodnú, overte si čo o nej viete v teste VVS, a.s. a hrajte o skvelé ceny.

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím