30.01.19

Robert Fico dodal na výbor ďalšie doklady k právnickej praxi

Foto: TASR

Predseda Smeru-SD a kandidát na ústavného sudcu Robert Fico dodal na Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR ďalšie doklady, ktoré majú potvrdzovať jeho 15-ročnú prax v právnickom povolaní.

Je to jedna zo zákonných podmienok kandidatúry. O dokumentoch informuje člen výboru Miroslav Beblavý (nezaradený), ktorý ich na sociálnej sieti aj zverejnil. Ich doručenie TASR potvrdil aj predseda výboru Róbert Madej (Smer-SD).

Potvrdenie z univerzít

Podľa fotografií ide o potvrdenia z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici o tom, že tam učil na katedre politológie, a to v rozmedzí rokov 2001 až 2002. Beblavý sa však domnieva, že ani tieto dokumenty Ficovi nepomáhajú. „Potvrdzujú len to, že sa podieľal na vyučovaní jedného predmetu, a to navyše na politológii. Stanovisko parlamentu z roku 2006 hovorí jasne, že musí ísť o prax, ktorú môže vykonávať jedine právnik. Uvedený predmet môže učiť ktokoľvek, kto je expert na ľudské práva,“ povedal opozičný poslanec.

reklamná správa

Svetové novinky v Koshi sushi!

Prinášame do Košíc svetové novinky ázijskej kuchyne v tej najvyššej kvalite. Sushi, poke, curry, ram

Zistite viac

Podľa neho tiež vyhlásiť vyučovanie jedného predmetu za celoročnú akademickú prax, jednoducho nie je možné. „Nejde o to robiť zle Robertovi Ficovi. Naopak, takéto papiere by sme neuznali nikomu inému, tak ich nemôžeme uznať ani jemu,“ dodal Beblavý.

Andrej Danko chce,aby ÚPV rozhodol aj o Robertovi Ficovi, dovtedy voľba sudcov ÚS nebude

Viac k téme

26.01.19
Andrej Danko chce,aby ÚPV rozhodol aj o Robertovi Ficovi, dovtedy voľba sudcov ÚS nebude

Madej nesúhlasí. „Robert Fico vyučoval na katedre politológie predmet ústavné a medzinárodné garancie ochrany ľudských práv. Som presvedčený, že keďže ide o právnický predmet, tak je pri ňom nevyhnutné právnické vzdelanie,“ reagoval Madej. Pripomenul, že výbor pri jednom z kandidátov riešil podobnú otázku. „Ten pôsobil na fakulte verejnej správy, ale vyučoval právnický predmet. Výbor mu to bez debaty uznal,“ zdôraznil šéf výboru. Na margo rozsahu, v akom Fico vyučoval, Madej zdôraznil, že ten sa neskúma ani pri profesoroch, "pri ktorých sa nepýtame, koľko hodín vyučovali a aké predmety".

„Kolegovia z opozície robia nadprácu, čo preukazuje politizáciu celého procesu posudzovania navrhnutých kandidátov,“ uzavrel. Kedy výbor k tejto veci opäť zasadne, zatiaľ jasné nie je.

Pri schvaľovaní kandidátov na ústavných sudcov by sa nemalo hlasovať dvakrát o jednom kandidátovi

Viac k téme

28.01.19
Pri schvaľovaní kandidátov na ústavných sudcov by sa nemalo hlasovať dvakrát o jednom kandidátovi

reklamná správa

(TASR, SŠ)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím