18.04.18

Rodina z vybuchnutého paneláka prišla o všetko

foto: Veronika Janušková

Po výbuchu vzala pani Ľubica deti za ruky a s manželom po pamäti utekali z najvyššieho poschodia cez štipľavý dym a prach. Požiar sa im do bytu síce nerozšíril, ale nánosy toxického dymu znehodnotili všetko, kam sa dostali.

Tragická explózia plynu na Obchodnej ulici, ku ktorej došlo v nedeľu 8. apríla po 21. hodine v byte na štvrtom poschodí, vyhnala všetkých obyvateľov na ulicu. Po uhasení požiaru sa do bytov už nevrátili, útočisko si museli hľadať u rodiny či známych. 

reklamná správa

Si kreatívny? Navrhni logo pre Košickú stanicu a vyhraj!

Hraj o zájazd do Prahy pre 2 osoby s prehliadkou Plzenského pivovaru a vreckovým 200 €.

Zistite viac

Štipľavá predzvesť tragédie

Rodina Průšovcov má byt na najvyššom, siedmom poschodí. Spolu s ich ratolesťami Zdenkom (11) a Patrikom (9) v nedeľu večer pripravovali domáce úlohy. Ľubica Průšova si spomína, že štipľavý plyn zacítili už po 19. hodine. Zápach plynu silnel do momentu, keď začuli silnú ranu. Vzápätí sa zrútil výťah i strojovňa z najvyššieho poschodia.

„Vtedy už sme vedeli, že došlo k výbuchu plynu. Zľakli sme sa, že to začne všetko horieť. V pyžamách som zobrala deti za ruky a utekali sme po schodoch. Neostávalo nám nič iné než dúfať, že sa po nich bude dať prejsť.“ 

Ľubica Průšova ukazuje, že splodiny sa v byte dostali úplne všade. foto:veja
Ľubica Průšova ukazuje, že splodiny sa v byte dostali úplne všade. foto:veja

Byt musia kompletne prerobiť

Byt si kúpili na hypotekárny úver a mali ho poistený. Všetci zasiahnutí obyvatelia sa podľa Ľubice môžu pripraviť na tvrdý súboj s poisťovňami. 

„Tie sa čudujú, na čo si my vlastne nárokujeme. Podľa nich stačí, ak si umyjeme podlahy, vymaľujeme, očistíme kachličky v kúpeľni a za mesiac už môžeme bývať,“ hovorí. „Dymom nasiaknuté šatstvo, domáce spotrebiče i nábytok pôjdu rovno do kontajnera. Dá sa povedať, že sme prišli prakticky o všetko.“

Po nedeľňajšej tragédii ich na pár dní prichýlila rodina v dvojizbovom byte. 

„Potom sme sa presunuli do bytu vo vedľajšej bráne na Obchodnej ulici. Sused, ktorý sa odsťahoval do Bratislavy, nám tam ponúkol dočasný prenájom. Mesto sme požiadali o náhradné ubytovanie, ktoré potrebujeme od začiatku mája,“ uviedla.

Pomoc od mesta
Podľa informácií od mestskej hovorkyne Lindy Šnajdárovej o zabezpečenie núdzového bývania požiadali dve rodiny. Starší manželia uprednostňujú ubytovanie v zariadení pre seniorov, rodina s deťmi si v utorok pozrela podmienky bývania v pohotovostných bytoch na Humenskej a Šafárikovej ulici na Terase. „Mesto Košice venuje tejto rodine na úhradu nájomného v tomto byte finančnú výpomoc vo výške 500 eur. Nájomníci z každého poškodeného bytu dostanú po 150 eur na nákup čistiacich prostriedkov,“ dodala.

 

foto: Veronika Janušková

Výbuch na Obchodnej za pol milióna eur

Viac k téme

16.04.18
Výbuch na Obchodnej za pol milióna eur

Čítajte viac: poziar poistovna

Struk
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím