28.02.19

Rok po požiari budovy železníc: svieti nová strecha

foto: Veronika Janušková

Včera uplynul rok od požiaru, ktorý vzbudil obrovskú pozornosť Košičanov. Ohňu padla za obeť veľká časť strechy a podkrovia budovy bývalého Železničného riaditeľstva.

Plamene na streche a v podkroví likvidovali v utorok 27. februára desiatky hasičov. Podarilo sa im to až po niekoľkých hodinách. Posledné ohniská dohášali aj v stredu ráno. 

reklamná správa

AUTOVALAS - DOBRÁ VOĽBA!

AUTOVALAS - Tvoja KIA v Košiciach ponúka modely SUV plné luxusu a priestoru.

Zistite viac

Na treťom poschodí a v podkroví sa vtedy robila rekonštrukcia, ktorú pre vlastníka, teda Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), robila spoločnosť Rail Group. V čase vzniku požiaru, keď panovalo mimoriadne chladné a veterné zimné počasie, robili robotníci aj na streche.

Na prízemí a na prvom poschodí budovy sídli Daňový úrad. Daňováci v utorok prerušili prácu v premočených kanceláriach. Opäť do nich nastúpili až v pondelok.

Škodu spôsobenú ohňom na budove vyčíslili železničiari na 730-tisíc eur. Našťastie pre nich však bola poistená. 

Takto vyzeral roh budovy medzi Železničnou a Hviezdoslavovou ulicou pred rokom, takto vyzerá dnes.foto na strane: Veronika Janušková
Takto vyzeral roh budovy medzi Železničnou a Hviezdoslavovou ulicou pred rokom. foto: Veronika Janušková
Takto vyzeral roh budovy medzi Železničnou a Hviezdoslavovou ulicou pred rokom, takto vyzerá dnes.foto na strane: Veronika Janušková
Takto vyzerá dnes. foto: Veronika Janušková

Medený plech

Polícia začala v spolupráci s hasičskými odborníkmi rozsiahle vyšetrovanie. Začiatkom augusta informovala prokuratúra, že najpravdepodobnejšou príčinou vzniku požiaru bolo zapadnutie žeravých častí počas rekonštrukčných prác na horľavý materiál. Konkrétneho vinníka sa však nepodarilo nájsť, takže trestné stíhanie polícia prerušila.

reklamná správa

OC Galéria oslavuje narodeniny, vy vyhrávate!

Vyhrajte úplne novú Škodu Scala

Zistite viac

Rekonštrukciu budovy začali pracovníci firmy Rail Group ešte v novembri 2017. Požiar ich síce pribrzdil, ale hneď po ňom a po vypracovaní projektu na opravu zničených častí v rekonštrukcii pokračovali. Do jesene stihli na budove kompletne opraviť strechu. Keďže ide o kultúrnu pamiatku, museli na to použiť rovnaký materiál, ako predtým, teda medený plech. Rok po požiari ho medenka (oxidácia na povrchu plechu) ešte nestihla sfarbiť dotmava, takže budova dnes vyzerá lepšie ako pred požiarom. Rekonštrukčné práce vnútri budovy stále pokračujú. 

Kultúrna pamiatka sa dnes hrdí strechou z medeného plechu.
Kultúrna pamiatka sa dnes hrdí strechou z medeného plechu. foto: Veronika Janušková
Plamene napáchali škody za 730 tisíc eur.
Plamene napáchali škody za 730 tisíc eur. foto: Veronika Janušková

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím