16.08.19

Správkyňu starostovho konkurzu pokutovali za porušenie povinností. Petrovčik tvrdí, že o tom nevedel

foto: Veronika Janušková

Správkyni, ktorá má takmer dvanásť rokov na starosti konkurz súčasného starostu Starého Mesta Igora Petrovčika (SPOLU), už súd vytkol zanedbávanie povinností. 

Urobil tak tento rok vo februári, keď Alexandre Chapčákovej uložil poriadkovú pokutu 230 eur. Uznesenie o tom vydala sudkyňa Okresného súdu Košice I Slávka Garančovská.

„Správca podstaty na základe písomnej výzvy súdu riadne a včas nesplnil povinnosť vyplývajúcu mu zo zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Napríklad nepredložil výpis z evidencie pohľadávok proti podstate, neoznámil súdu prípadne zmeny v zozname pohľadávok, neposkytol súdu v stanovenej lehote správu o stave konania a podobne,“ odpovedala denníku KOŠICE:DNES Garančovská.

Pokutovaniu Chapčákovej predchádzalo iné rozhodnutie konkurzného súdu vo veci úpadcu Petrovčika. V decembri 2018 ho vydal sudca Róbert Zsiga. Správkyni okrem iného nariadil vykonávať správcovskú činnosť bez zbytočných prieťahov, podávať v pravidelných intervaloch podrobnú správu o stave konania aj správu svojej činnosti, ako aj predkladať aktuálnu evidenciu pohľadávok.  

A. Chapčaková nedoriešila Petrovčikov konkurz od roku 2008. Po skoro desiatich rokoch dostala od súdu pokutu. Foto:
A. Chapčaková nedoriešila Petrovčikov konkurz od roku 2008. Po skoro desiatich rokoch dostala od súdu pokutu. Foto:foto: unipo.sk

Mzdu mu nezrážajú  

„Bezodkladne požiadať súd o odvolanie z funkcie v prípade, že správcovi bránia v riadnom výkone správcovskej činnosti zdravotné alebo iné dôvody,“ pripomínal tiež sudca Chapčákovej, ktorá pracuje aj ako prednostka Mestského úradu v Prešove. 

Sudca R. Zsiga vydal rozhodnutie štyri dni po nástupe Petrovčika do funkcie starostu aj poslanca mesta. Súd zatiaľ denníku KOŠICE:DNES neodpovedal, či pod všeobecne naformulované povinnosti správkyne v uznesení, spadá aj povinnosť prikázať zrážky zo mzdy úpadcu.  

Petrovčik je aj župným poslancom. Chapčáková mu dodnes príjmy, ktoré dostáva za výkon verejných funkcií, nedala do súpisu majetku. V konkurze sa má pritom speňažiť celý majetok dlžníka. 

Konať môže ministerstvo 

„Ak pri výkone činnosti správcu dôjde k vzniku škody, ustanovený správca zodpovedá za škodu v zmysle občianskoprávnych predpisov,“ odpísala sudkyňa S. Garančovská na otázku, či súd bude reagovať na podozrenia, že správkyňa svojou nečinnosťou ukracuje veriteľov. Odkazuje tiež na to, že dohľad nad výkonom správcovskej činnosti vykonáva aj ministerstvo spravodlivosti. 

V poučení rozhodnutia súd upozorňuje správkyňu, že pri opakovanom porušení povinností jej môže uložiť poriadkovú pokutu až dvetisíc eur. 
Chapčáková na žiadne otázky denníka KOŠICE:DNES neodpovedá, hovorí, že je viazaná mlčanlivosťou. 

Ak správca nekoná, súd ho môže z konkurzu odvolať. Vyčiarknuť správcu zo zoznamu správcov je oprávnené ministerstvo spravodlivosti, ak „do jedného roka od uloženia pokuty opakovane závažne porušil povinnosti“. 

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac
 

Starosta: Nemám informácie  

Petrovčik k rozhodnutiu súdu, že si správkyňa jeho konkurzu neplní povinnosti, v pondelok povedal, že o tom nemal informácie. Tvrdí však, že je pripravený na uspokojenie veriteľov posunúť časť svojich úspor. „Nebudem sa tváriť, že nenám žiaden majetok,“ uviedol. 

Do konkurznej podstaty, teda majetku, z ktorého majú byť vyrovnané jeho dlhy, sa počas dvanásťročného konania dostal len dom s pozemkom v obci Sokoľ. Aj ten je predmetom bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Podľa Petrovčika správkyňa vedie s jeho bývalou manželkou zdĺhavý spor o vysporiadanie spoločného majetku.  

Petrovčik nepovedal, v akej výške sú jeho záväzky. Vraví, že nejde o „horibilné“ sumy. Medzi veriteľmi sú banky, súkromné firmy aj Sociálna poisťovňa. 

V stredu starosta opozičnej strane SPOLU ponúkol funkciu člena jej predsedníctva s tým, že aj keď priebeh konkurzu nemôže ovplyvniť, uvedomuje si, že trvá pridlho. Vedenie strany odkázalo, že prípad preverí, a potom prijme rozhodnutie. 

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím