07.02.20

Štvrťstoročie pomoci východu ocenila aj prezidentka

foto: Veronika Janušková

Karpatská nadácia oslávila vo štvrtok (6. 2.) svoje 25. výročie galavečerom v Kulturparku za prítomnosti prezidentky Zuzany Čaputovej. Počas slávnostného večera boli prvýkrát udeľované ocenenia nadácie „Priateľ východu”.

Získali ho firmy, jednotlivci a organizácie, ktoré prispeli k zlepšeniu života na východnom Slovensku alebo boli inšpiráciou k takémuto konaniu. Napríklad Pavol Richvalský, ktorý pred rokmi sám využil pomoc Karpatskej nadácie, no neskôr sa rozhodol v spolupráci s ňou založiť vlastný štipendijný fond. Medzi ocenenými je aj občianske združenie Priatelia trstenskej prírody, ktoré zatraktívnilo prírodu v okolí Trstenej pri Hornáde s pomocou viac ako 80 dobrovoľníkov.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac
 

Ocenenie od prezidentky

Okrem ocenených pozvanie na podujatie prijali aj osobnosti biznis sektora a zástupcovia viac ako 30 mimovládnych organizácií. Čestným hosťom večera bola prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. „Karpatská nadácia je dôkazom, že aj ten, kto koná regionálne, môže byť dôležitý celorepublikovo i medzinárodne,“ zhodnotila.

„Je to pre nás veľká česť a nesmierne si ceníme, že si pani prezidentka pri návšteve východného Slovenska našla čas aj na nás. Znamená to pre nás veľmi silné ocenenie našej práce v regióne,” vyjadrila sa Laura Dittel, ktorá stojí na čele Karpatskej nadácie už od jej vzniku.

Stovky úspešných projektov

Počas svojej existencie nadácia podporila približne 700 projektov, ktoré pomohli regiónu východného Slovenska a podporili mimovládne neziskové organizácie, ktoré v tomto regióne žijú a pracujú. Do projektov sa zapojilo vyše 200-tisíc ľudí a dokázali na ne získať 2 300 000 eur. „Karpatská nadácia je veľmi hrdá na prácu svojich ľudí, členov tímu, správnej rady, všetkých dobrovoľníkov, ktorí s nami spolupracujú, že sme boli schopní tých 25 rokov v zdraví a úspešne prežiť,” hovorí L. Dittel.

„Pre mňa je úspechom úspech každej jednej organizácie, ktorú sme podporili, sú ich stovky za tie roky. Sú to drobné ľudské aktivity v dedinách a mestách východného Slovenska. Každá jedna priniesla nejakú významnú zmenu pre ľudí tam, na miestnej úrovni. Každý jeden z týchto úspechov je preto veľmi dôležitý.”

Medzi inými ide aj o programy na popularizáciu neformálneho vzdelávania, jedným z nich je MyMachine. Pochádza z Belgicka a na Slovensku je už štvrtý rok. Tvorivo prepája žiakov základných škôl so stredoškolskými študentmi a vysokoškolákmi. „Karpatská nadácia je jediným držiteľom licencie tohto programu. Ide o veľmi milý, úspešný a mimoriadne zaujímavý program, takže na tento sme zvlášť hrdí.“

reklamná správa

Foto: Veronika Janušková 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím