31.03.19

Toto sú víťazi ankety KOŠIČAN ROKA 2018!

foto: Veronika Janušková

Slávia zažila večer významných ľudských počinov. Ocenenie víťazov ankety, skvelé výkony účinkujúcich aj charitatívny rozmer. Víťazi ankety KOŠIČAN ROKA 2018 sú známi. O titul vo finále ankety bojovalo päť košických osobností a päť subjektov z rôznych sfér života nášho mesta. Súčasťou galavečera bolo aj odovzdanie špeciálnych ocenení - Žena roka a Sieň slávy.

Košičania tri mesiace rozhodovali o tom, ktorá osobnosť a ktorý subjekt sa stanú laureátmi ankety. Finalisti pracujú v rôznych oblastiach života. Spája ich však jedno. V uplynulom roku dosiahli mimoriadne výsledky alebo sa prezentovali významnými aktivitami.

Mediálny dom KOŠICE:DNES chcel aj tento raz oceniť tých, ktorí si to za výnimočné počiny zaslúžia. Preto už tretí rok po sebe vyhlásil anketu, v ktorej Košičania rozhodujú o Košičanovi roka.

Osobnosť - turistický sprievodca Milan Kolcun.
Osobnosť - turistický sprievodca Milan Kolcun.

Osobnosť - Milan Kolcun

Absolútnym víťazom s najvyšším počtom hlasov a Košičanom roka 2018 v kategórii Osobnosť sa stal Milan Kolcun. Patrí medzi najznámejších ľudí v meste. Milan Kolcun je certifikovaný turistický sprievodca, ktorý už 15 rokov pravidelne sprevádza Košičanov i návštevníkov na potulkách mestom. Pútavé prehliadky vždy na inú tému poskytuje v niekoľkých jazykoch. Okrem toho má v Štátnom divadle Košice svoju talkshow Bez šepkára a je aktívnym spisovateľom. Bol nominovaný za popularizáciu histórie Košíc a originalitu talkshow.

„Chcem sa poďakovať viacerým ľuďom, v zásade „nekošičanom“, mojim rodičom. Lacovi Koránovi, s ktorým sme pred šestnástimi rokmi vymysleli koncept sprevádzania ľudí po vlastnom meste. Ním sa inšpirovali aj v Prešove, Bardejove a teraz to je už asi v desiatich mestách na Slovensku. Potom sme vymysleli koncept, ako predstaviť Košičanov, a tak vznikla talkshow Bez šepkára. Vymysleli sme to s Petrom Bérešom. Tento formát sa volá Bez šepkára a takto to často aj vyzerá. Ďakujem aj mnohým ďalším...“ 

Subjekt - ANTIK Telecom. Cenu prevzal Peter Blaas, riaditeľ rozvoja.
Subjekt - ANTIK Telecom. Cenu prevzal Peter Blaas, riaditeľ rozvoja.

Subjekt - ANTIK Telecom

V kategórii Subjekt sa víťazom ankety stala košická spoločnosť ANTIK Telecom. Firma, ktorá konkuruje dominantným hráčom na trhu. Spoločnosť ANTIK Telecom už od svojho vzniku v roku 1999 neustále pracuje na nových a vylepšených službách. V súčasnosti pôsobí v dvoch desiatkach miest a viac ako 140 obciach po celom Slovensku. Prevádzkuje vlastnú sieť, prostredníctvom ktorej poskytuje telekomunikačné služby: optické a bezdrôtové pripojenie k internetu, telefonovanie, satelitnú aj IP televíziu pre takmer 55-tisíc zákazníkov – domácnosti, firmy, školy aj verejné inštitúcie. Sošku za spoločnosť ANTIK Telecom na pódiu prevzal Peter Blaas, riaditeľ pre rozvoj biznisu.

„Ďakujeme pekne. Zaskočilo nás to, naozaj. Najväčšia vďaka patrí našim zákazníkom, ktorí sa stali a vyše 20 rokov ostávajú našimi klientmi a môžeme im poskytovať telekomunikačné služby. Veľká vďaka patrí aj našim stovkám zamestnancov, ktorým každý deň a každú noc vďačíme za to, že internet či televízia fungujú v Košiciach.“ 

Žena roka - lekárka Zuzana Gdovinová
Žena roka - lekárka Zuzana Gdovinová

Žena roka – Zuzana Gdovinová

Počas galavečera sa odovzdávali aj dve špeciálne ocenenia – Žena roka a Sieň slávy. V kategórii Žena roka si sympatie verejnosti získala Zuzana Gdovinová. Prednostke Neurologickej kliniky LF UPJŠ a UNLP Košice minulý rok udelila Asociácia na ochranu práv pacienta ocenenie „Môj lekár“ za jej prácu a podporu pacientskym organizáciám a pacientom. Okrem toho získala v máji 2018 ocenenie „The Spirit of Excellence Award“. Udelené jej bola na základe aktivít týkajúcich sa rozširovania širokého povedomia o cievnych mozgových príhodách. Nominovaná je za významný pokrok v starostlivosti o pacientov s cievnou mozgovou príhodou.

„Vnímam to ako ocenenie všetkých, či už záchranárov, lekárov, zdravotných sestier a všetkých, ktorí sa starajú o pacientov s cievnymi mozgovými príhodami a som veľmi šťastná, že žijem v dobe, kedy ich vieme liečiť. Chcela by som vám všetkým popriať, aby aj keď robíme svoju prácu dobre, ste našu pomoc nepotrebovali,“ vyjadrila sa. 

Sieň slávy - Ján Mathé. Cenu prevzala jeho manželka Eva.
Sieň slávy - Ján Mathé. Cenu prevzala jeho manželka Eva.

Sieň slávy – Ján Mathé

O osobnosti, ktorá vstúpi do Siene slávy, rozhodovala odborná komisia zostavená z piatich osobností zastupujúcich rôzne sféry života v meste. Každý z nich nominoval svojich kandidátov. Do Siene slávy vstúpil in memoriam uznávaný košický sochár Ján Mathé. Sochárstvo študoval v Prahe na Akadémii výtvarných umení. Po návrate do Košíc vytvoril mnoho diel, ktoré sa nachádzajú na viacerých sídliskách, či známu plastiku Sám v košickom Krematóriu. V roku 2007 mu bola udelená Cena mesta Košice. V rámci projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 bolo po ňom pomenované bývalé Námestie nádeje na križovatke Hlinkovej ulice a Národnej triedy. Začiatkom tohto roka sa dom košického sochára stal národnou kultúrnou pamiatkou. Za zosnulého umelca cenu prebrala jeho manželka Eva Mathéová, ktorá netajila svoje dojatie.

„Som veľmi vďačná, že ste si spomenuli na môjho manžela, sochára Jána Mathého, ktorý pracoval pokorne a snaživo pre Košice. Je to nádherný pocit. Môj Jano sa tam hore z ocenenia určite teší,“ povedala.V roku 2016 už stála na pódiu, keď prebrala  rovnaké ocenenie za svojho brata horolezca Jozef a Psotku, pokoriteľa Mount Everestu. Bola to historicky prvá osobnosť, ktorá vstúpila i do Siene slávy.

 


Foto: Veronika Janušková, Iveta Vaculová
(ML, SZ)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím