15.05.19

Trhovníci nesúhlasia s novými poplatkami

foto: Veronika Janušková
Vargová
Jana Vargová
redaktorka
Zdieľať článok:

Trhovníci z Dominikánskeho námestia nesúhlasia s novým trhovým poriadkom, ktorý je platný od začiatku mája.

V otvorenom liste žiadajú starostu Mestskej časti Staré Mesto Igora Petrovčika (Spolu) o prehodnotenie nájomného za stoly. Nepáči sa im zavedenie jednotnej ceny za stoly, ktoré nerobí rozdiel medzi tými, ktorí predávajú tovar z veľkoskladov a pestovateľmi ponúkajúcimi vlastné produkty. Považujú to za nespravodlivé. 

„Skok zo sumy 110 eur na 145 eur mesačne predstavuje zvýšenie o viac ako 30 percent! Je to zvýšenie, ktorým neprinášate pokoj a zrovnoprávnenie trhovníkov. Nie je totiž pravda, že veľkoobchodníci, ktorí sa doteraz tvárili, že sú drobnopestovatelia, už nebudú platiť 110, ale 145 eur, teda viac. Toto vyjadrenie nesedí, pretože v skutočnosti ste ‚zrovnaním‘ ceny dali práve veľkoobchodníkom 30-percentnú zľavu,“ píše sa v liste.  

Výhrady majú trhovníci s vlastnou produkciou aj k zvýšeniu ceny za zaujatie verejného priestranstva z 2,50 na 7 eur.

reklamná správa

Nechránené stoly 

Zároveň poukazujú na to, že trhovisko už nespĺňa ani bežné požiadavky. „Okrem sociálnych zariadení (s toaletami a vodou) chýbajú odkladacie priestory na tovar. Stoly nie sú chránené pred vetrom, dažďom či snehom, v lete čerstvý vypestovaný tovar ničí priame slnko.“

Starosta I. Petrovčik hovorí, že sa s trhovníkmi na začiatku svojho funkčného obdobia stretol a ozrejmil im dôvody úpravy cien nájomného. 

„Na stretnutiach so zástupcom trhovníkov Štefanom Pejčevom sme vysvetlili, že reálne na trhovisku podľa povolení predáva iba šesť živnostníkov a ostatní sa tvária, že sú malopestovatelia. Keď sa po trhu prejdete, uvidíte podľa tovaru, že pomer je presne opačný. Až 95 percent trhovníkov sa roky tvárilo, že sú malopestovateľmi, prenajímali si stoly za zvýhodnenú cenu,“ vysvetľuje starosta.

Takto predávajú babky svoje prebytky z chodníka. foto: Veronika Janušková
Takto predávajú babky svoje prebytky z chodníka. foto: Veronika Janušková

Starosta: WC už bude 

Pripomína, že poslanci oddialili začiatok účinnosti nového cenníka z apríla na máj 2019 a pôvodne navrhovanú sumu 160 eur pre všetkých znížili na 145 eur. Dodáva, že trhovníci už dnes majú k dispozícii vodu a sľubuje, že v najbližších dňoch im bude na parkovisku Hradbová sprístupnené WC. Čoskoro podľa neho tiež premaľujú trhové stoly. 

Babičkám z dedín, ktoré predávajú prebytky zo svojich záhrad, radí, aby si prenajímali celý stôl či pult alebo jeho polovicu len na jednotlivé dni.  

reklamná správa

Stiahnite si prvú kartu výhod v mobile na Slovensku

S aplikáciou NAŠAKARTA v Bowling spot zľava 40 % na Bowling

Zistite viac

Možno krytá tržnica

Vedenie mestskej časti tvrdí, že nezaznamenalo odliv predajcov z trhoviska. V budúcom roku zvažuje dražbu stolov, aby si lukratívnejšie miesta obchodníci vydražili. Uvažuje aj nad výstavbou krytej tržnice na Hradbovej. 

„Musíme urobiť podrobný prieskum, koľkí z trhovníkov by mali záujem dlhodobo si miesta prenajať a predávať tam, lebo určite nechceme vybudovať niečo, čo bude pre nezáujem nerentabilné a mestskej časti prinášať straty,“ uzavrel Petrovčik.

reklamná správa

Čítajte viac: trhy poplatky

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím