16.09.20

Týždeň cestovania zadarmo v Košiciach nebude

Foto: Veronika Janušková

Od 16. do 22. septembra je v celej Európe týždeň mobility (ETM), do ktorého sa pravidelne zapája aj mesto Košice.

Hoci boli Košičania s vodičským preukazom zvyknutí v posledných rokoch v rámci tohto týždňa cestovať zadarmo a 22. septembra, kedy je Svetový deň bez áut, boli všetky linky MHD pre každého zadarmo, tento rok si takéto vymoženosti neužijú.

Pýtali sme sa na magistráte, prečo sa tohto roku nebude cestovať zadarmo a tiež prečo budú chýbať aj rôzne cyklistické akcie či súťaž Kto skôr (preteky v rýchlosti dopravy na rôznych dopravných prostriedkoch). Hlavným dôvodom sú protiepidemiologické opatrenia.

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, zemiaky či zdravá farmárska kapusta. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac

Osvetová kampaň

„Mesto v prostriedkoch MHD a vybraných predajniach so športovým tovarom rozbehne v rámci ETM osvetovú kampaň na podporu tzv. „čistej“ dopravy. Košičanov v nej chce informovať a spropagovať alternatívne spôsoby dopravy s dôrazom na cyklistickú dopravu,“ informoval hovorca mesta Vladimír Fabian s tým, že v kampani sa bude hovoriť o zrealizovaných projektoch a plánoch mesta v tejto oblasti. Mesto k osvetovej kampani pristúpilo aj vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu.

„Podpora ekologickej dopravy je našou jednoznačnou prioritou. Na podporu cyklodopravy máme v rozpočte vyčlenených milión eur. Verím, že aj napriek súčasnej zložitej situácii sa nám ich podarí vyčerpať a bicykel sa aj vďaka novým bezpečným cyklostrasám postupne stane jedným z najdôležitejších dopravných prostriedkov v Košiciach,“ uviedol primátor.

K podpore Európskeho týždňa mobility môže prispieť každý priaznivec cyklistickej dopravy či cykloturistiky. Mesto Košice cyklistickú verejnosť vyzýva, aby prostredníctvom Instagramu zverejňovala tematicky ladené fotografie s hashtagom #europskytyzdenmobility a inšpirovala tak ostatných k využívaniu ekologického spôsobu dopravy. 

KSK v stredu v rámci týždňa mobility ponúkal v meste raňajky zadarmo. Vlaky do budúceho utorka (22. 9.) poskytujú cestujúcim polovičné cestovné v 2. vozňovej triede a po novom aj bezplatnú prepravu bicykla...  Foto: Veronika Janušková
KSK v stredu v rámci týždňa mobility ponúkal v meste raňajky zadarmo. Vlaky do budúceho utorka (22. 9.) poskytujú cestujúcim polovičné cestovné v 2. vozňovej triede a po novom aj bezplatnú prepravu bicykla...
Foto: Veronika Janušková

Mestská karta za euro

Do ETM sa zapája aj Dopravný podnik mesta Košice (DPMK). Ten od štvrtka (17. 9.) až do utorka 22. septembra ponúka cestujúcim možnosť  zakúpiť si bezkontaktnú čipovú kartu (BČK) za výhodnú cenu jedno euro namiesto bežnej ceny 6,80 eura. Vybaviť BČK je možné v Zákazníckom centre DPMK na Bardejovskej 6 a na Rooseveltovej 3 počas bežných otváracích hodín. BČK bude každému novému cestujúcemu vydaná na počkanie.

V rámci Týždňa dobrovoľníctva 2020 a ETM sa v nedeľu 20. septembra uskutoční aj premiérová jazda Dobrého trolejbusu v tomto roku po trase Lingov - Námestie osloboditeľov - Kláštor na sídlisku KVP. Odchody z Lingova budú o 11.27 hod., 13.27 hod., 15.27 hod. a 17.27 hod. Odchody od Kláštora sú naplánované na 12.09 hod., 14.09 hod., 16.09 hod. a 18.09 hod.

Retro jazdy medzi Prešovom a Košicami

V rámci ETM pripravila spoločnosť IDS Východ v nedeľu (20. 9.) retro jazdu historickým vozidlom Š 706 RTO, známym ako „uhorka“.

Historické autobusy absolvujú dve trasy. Prvá bude smerovať z Prešova do Košíc a späť a druhá z Košíc do Prešova a spať. Lístky je možné získať iba vopred prostredníctvom súťaže na facebookovej stránke IDS Východ. Nástup cestujúcich bude možný iba na východiskových bodoch jednotlivých trás.
Foto: zdroj railweb.sk
Foto: zdroj railweb.sk
Autobus vyštartuje v Košiciach spred budovy Košického samosprávneho kraja na Námestí Maratónu mieru o 13. hodine.  Cesta do Prešova povedie okolo budovy košického magistrátu, ďalej cez Budimír, Lemešany, Kendice a Hlavnú ulicu v Prešove, kam autobus príde okolo 14. hodiny. O hodinu neskôr pôjde autobus späť spred úradu Prešovského samosprávneho kraja na Námestí mieru 2. Zhruba hodinová trasa späť povedie cez Petrovany, Šarišské Bohdanovce, Kráľovce, Rozhanovce, Košické Oľšany na Námestie Maratónu mieru.

 

Aký bol minuloročný Európsky týždeň mobility v Košiciach si môžete pozrieť v našej fotogalérii. 


Foto: archív KD/Veronika Janušková 

reklamná správa

OBSLÚŽIME VÁS DOMA!

Hygienicky pripravované a zabalené jedlá aj novinky z KOSHI SUSHI Vám donesieme až domov.

Zistite viac

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na tipy@kosicednes.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím