U. S. Steel končí s rúrami. Ich výroba potrebuje investície
U. S. Steel Košice sa v ťažkých časoch pravdepodobne vzdá ďalšieho zo svojich tradičných výrobných segmentov. Podľa dostupných informácii oceliarne doťahujú proces odpredaja svojej rúrovne.
Výrobu špirálovo zváraných rúr zastrešuje jeden z divíznych závodov podniku, ktorého súčasťou bola donedávna aj výroba radiátorov. Vlani v auguste prevzala radiátorovňu od U. S. Steel firma českých podnikateľov Bedřicha Brabeca a Pavla Matoušeka, ktorá vo výrobe pokračuje v pôvodných priestoroch.
Hľadanie investora pre rúrovňu vedenie košických oceliarní verejne oznámilo v podnikových novinách Oceľ východu v marci so zdôvodnením, že túto výrobná oblasť je potrebuje neustále technicky zdokonaľovať.
[ad][/ad]Doplnkový sortiment
„Boli sme informovaní, že projekt hľadania nového investora, ktorý má v s týmto predmetom podnikania skúsenosti a jasnú stratégiu do budúcnosti, je v štádiu príprav, ponuky a dopytu, čo je zodpovednosťou zamestnávateľa. Ak bude konkrétna ponuka na stole, tak sa bude postupovať v zmysle zákona a platnej kolektívnej zmluvy, tak ako to bolo minulého roku pri prechode kmeňových zamestnancov z prevádzky Radiátorovne pod nový subjekt Korad-Radiators,“ hovorí dnes predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Juraj Varga.
Spoločnosť v odpovedi na otázky denníka KOŠICE:DNES uviedla, že výroba rúr, aj keď má tradíciu niekoľko desaťročí, nepatrí v U. S. Steel Košice k primárnemu druhu podnikania a rúry zostávajú v kategórii „doplnkového“ sortimentu.
„Aj tento výrobný proces si však vyžaduje neustále zdokonaľovanie, investície a hľadanie nových trhov. Preto nevylučujeme možnosť, že by tento segment výroby prevzala etablovaná firma, ktorá sa zaoberá výrobou rúr a má s týmto predmetom podnikania skúsenosti,“ povedal hovorca spoločnosti Ján Bača.
[article slug=”prezident-u-s-steelu-chvali-kurzarbeit”][/article]Odčleňujú majetok
Súčasťou príprav transakcie môže byť vznik dcérskej spoločnosti oceliarni s obchodným menom Tubular ( v preklade trubkovitý alebo rúrovitý). Eseročku zapísali do obchodného registra pred necelým mesiacom, je spoločníkmi sú U. S. Steel Košice a jej ďalšia firma Ferroenergy.
Podľa informácií denníka KOŠICE:DNES zamestnanci, ktorí majú na starosti evidenciu jednotlivých častí firemného majetku, už dostali pokyn vytvoriť zoznam majetku používaný v rúrovni.
„Našou úlohou odborov je pri prechode zamestnancov zachovanie pracovných pozícií i pracovných podmienok ako platili doposiaľ,“ hovorí o ďalšom postupe odborov Varga.
Košický závod americkej oceliarskej korporácie dlhodobo bojuje s poklesom odbytu, ktorý spôsobuje dovoz lacnej ocele na európsky trh z tretích krajín, najmä Činy. Problém ešte prehĺbila pandémia nového koronavírusu.
Šetria aj inde
Od leta 2019 železiarne bežia na dve z troch vysokých pecí. Zamestnanci, ktorým zamestnávateľ neprideľuje prácu, dostávajú za deň strávený doma náhradu mzdy vo výške 80 percent. V predchádzajúcich mesiacoch bola náhrada 60 percent, navýšenie súvisí so štátnou podporou firmám v čase pandémie.
Po jej prepuknutí podnik urýchlil aj úspory personálnych nákladov cestou znižovania počtu zamestnancov. Pri ukončení pracovného pomeru dohodou môže zamestnanec v závislosti od odpracovaných rokov získať odchodné až vo výške osemnásť platov.
Košická rúrovňa prežila aj rozpad východných trhov
Výroba rúr má v košických oceliarňach dlhoročnú tradíciu.
Jej stručnú históriu opisuje článok v podnikových novinách Oceľ východu z roku 2010. Podľa neho prvú rúru v tomto období najmodernejším spôsobom, teda špirálovým zvarom, vyrobili v Bočiari vo februári 1960. V tom čase vyrábali rúry s priemerom do 720 milimetrov.
Použité boli na výstavbu samotnej fabriky ale aj ropovodu Družba a plynovodu Bratstvo. V roku 1972 spustili výrobu rúr v novej hale Rúrovni II. Tá už bola situovaná v areáli podniku. Zariadenie československej výroby umožnilo produkovať priemery až 1420 milimetrov.
Otázka prežitia
Po rozpade trhov RVHP, ktoré tvorili krajiny východného bloku, podnik v roku 1991 ukončil výrobu v prevádzke Rúrovňa I. Produkcia klesala a ako spomína v článku vtedajší vedúci oddelenia zvárania a technológia divízneho závodu Radiátory a rúry Michal Vaľko bolo „otázkou prežitia“ rýchlo prejsť na výrobu rúr v rozmeroch, akostiach a štandardoch používaných v západnej Európe.
V roku 1992 bola modernizovaná zváracia technológia, zaviedla sa ultrazvuková kontrola zvarov po tlakovej skúške a vďaka novej výrobnej linke sa začali rúry na prepravu pitnej vody z vnútra izolovať cementovou maltou.
Modernizovalo sa aj po roku 2000, čo okrem iného umožnilo predĺženie vyrábaných rúr až na osemnásť metrov. V súčasnosti spoločnosť vyrába špirálovo pod tavivom zvárané rúry na dvoch zváracích linkách s ročnou výrobnou kapacitou až sto tisíc ton. Rúry sú vyrobené z nízkouhlíkovej ako aj vysokopevnostnej mikrolegovanej ocele z plechov valcovaných za studena.
Plyn, voda aj ropa
„Predávajú sa do celej Európy a uplatnenie nachádzajú pri výstavbe potrubí na transport plynu, ropy a vody, ako aj v oblasti stavebníctva,“ hovorí J. Bača. Dodáva, že na tejto produkcii pracuje približne dvesto zamestnancov.
Rúry z Košíc slúžia aj ako nosné stĺpy lyžiarskych vlekov, v slovinskom prístave Koper ich použili ako pilóty a nachádzajú sa aj vo Švajčiarsku pod zemou vo výskumnom centre CERN, kde sú súčasťou urýchľovača častíc.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Cesty v Košickom kraji sú podľa aktuálnych informácií zjazdné, no pretrvávajúce sneženie spôsobuje vodičom komplikácie. Správa ciest vykonáva údržbu priebežne, pričom sa prioritne venuje najvyťaženejším úsekom.
Tento recept na pečenú kačicu na pomarančoch s červenou kapustou, karamelizovanými jablkami a lokšami predstavuje dokonalú harmóniu chutí, ktorá je ideálna na slávnostný obed či rodinné stretnutie. Kombinácia šťavnatej kačice s jemne sladkasto-kyslou kapustou, sladkými jablkami a zemiakovými lokšami vytvára gurmánsky zážitok, ktorý poteší každého milovníka tradičnej kuchyne s moderným nádychom.
Decembrové hlasovanie mestského zastupiteľstva v Košiciach o zvyšovaní miestnych daní skončilo na prokuratúre. Mestskí poslanci 11. decembra tajne hlasovali o zvyšovaní poplatku za odpad, dane za ubytovanie i dane za užívanie verejného priestranstva. Zvyšovanie poplatkov tesnou väčšinou prešlo a pri hlasovaní bol jeden lístok neplatný.